Ana sayfa Sigorta - Kasko Sorgulamaları E Devlet Kasko Sorgulama İşlemi

E Devlet Kasko Sorgulama İşlemi

0
PAYLAŞ

Araçlarımızı trafik içerisinde güvence altına almak için yapılan Kasko güvencesi ne anlama geliyor soracak olan kişiler adına kaskonun anlamı şu şekilde olmaktadır. Herhangi bir otomobilin çalınma durumu, yanması, kaza geçirmesi ya da aracın çalınmaya teşebbüs edilmesi sonucunda sahip olduğunuz aracınızda yer alacak maddi zararları güvence altına almak adına gerçekleştirilen bir sigorta sözleşmesidir. Kasko, yaptırdığınız Trafik sigortasından farklı şekilde poliçe sahiplerinin şahsi aracının yer alabilecek hasarını tamamen ya da kısmen karşılama durumudur. Trafik sigortası zorunlu bulunuyorken kasko zorunlu olmamaktadır. Her aracın kasko sigortası ile beraber kasko bedeli birbirinden farklı olmaktadır. Hatta aynı araç modellerinin kasko bedelleri daha sonrasında kasko sigortaları da yıllar içerisinde değişiklik gösterebilmektedir. Araçların kasko değerleri ise Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği aracılığı ile her ay güncellenerek yayınlanmış olan listeden bakılarak tespit edilmektedir. Bu liste 15 yaşında bulunan araçların bilgilerinin bulunduğu bir liste bölümüdür. Bunun yanında araçta yer alan şeylerin dışında ilave ses ve görüntü cihazları ile beraber aksesuarlar sigortası kapsamı içinde tutulur. Bunlar için başka bir sigorta bedeli saptanır. Kasko sigortası 3 önemli bölümü teminat altına almaktadır. Bunlar;

  • Yanma
  • Çarpma – çarpılma
  • Çalınmadır

Zorunlu yer alan trafik sigortasının tersine kasko sigortaları ise zorunlu olmamaktadır. Fakat araçlara yapılması fayda sağlayabilmektedir. Küçük küçük ödenecek olan primler ilerde büyük maddi hasar meydana gelebilecek kazalarda kasko sigortası sayesinde sizlere anında yardımcı olur. Tabi kasko sigortası poliçeleri süreli olarak bulunur. Süresi geçmiş olan poliçeleri yeninden yaptırılması gerekir. Yapılacak olan bu yenileme işini de sigorta firmaları şayet sigortalı kişiler ilk 1 yıl 2 veya 3 yıllarda farklı şekilde bulunmak üzere kasko sigortasından faydalanması durumunda bu durumda poliçeler indirimli olarak yenilenmektedir.

Kasko sigortası uygulamasını pek çok farklı sorgulama adreslerinden kolayca yapabiliyoruz. Araç sorgulamalarında en fazla kullanılan portallardan bir tanesi olan Tramer üzerinden kasko sigorta sorgulama uygulamalarını kolayca yapabilirsiniz. Bunun yanında kasko sigortası sorgulama hizmetleri E-devlet online adresinden yapılmaktadır. Bu yazımız içerisinden da sizlere E – Devlet kasko sorgulama işinin nasıl yapılacağını adım adım anlatacağız.

 

E Devlet Kasko Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

E- devlet aracılığı ile neredeyse tüm işlemleri yapabiliyoruz. Bu sistem sayesinde birkaç işlemi tek bir adres üzerinden kolayca yapabiliyoruz. Şimdi ise E – Devlet kasko sorgulama uygulamasını yapacağız. Bunu gerçekleştirmek için ilk olarak alt kısımda verilen bağlantı linkine tıklamanız gerekir. Ardından alt kısımdaki ekran karşınıza gelecektir.

Bu resimde yer aldığı gibi, Kimliğimi şimdi doğrula butonuna basmanız gerekir. Daha sonra alt bölümde yer alan resmi göreceksiniz.

Bu sayfa üzerinde T C kimlik numaranız ve E-Devlet şifrenizi girmelisiniz. Bu bilgileri doğru bir şekilde girmeniz gerekir. Daha sonra sisteme giriş yap bölümüne tıklayarak E devlet kasko sorgulama işleminizi yapacağınız ekrana yönlendirileceksiniz.

Bu ekran üzerinde görüldüğü gibi aracın ” plaka numara” girilmesi gerekir. Daha sonra ise ” sorgula” butonuna basılmalıdır. Bu işlem ile ekrana aracın kasko sigortası ile ilgili tüm bilgiler ekrana gelecektir.

E Devlet Kasko Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK