Ana sayfa Araç E Devlet Kasko Sorgulama

E Devlet Kasko Sorgulama

0
PAYLAŞ

Kasko mutlaka her araç sahibinin yaptırmasının gerekli olduğu bir aracın kaza geçirmesi durumunda, çalınması durumunda, çalınmaya teşebbüs edilmesi veya yanması gibi durumlarda araçta oluşabilecek zararları veya araç sahibinin zararını güvence altına alan bir sigorta işlemidir. Kaskonun trafik sigortası arasındaki farkı merak ediliyor. Kaskonun trafik sigortasından farkı poliçe sahibinin sigortanın aksine kendi aracında da oluşan hasarın bir kısmını yada tamamını karşılayabiliyor olmasıdır. Kaskonun trafik sigortasından bir diğer farkı ise trafik sigortasının zorunlu fakat kaskonun zorunlu olmamasıdır. Araçların kasko sigortası ve fiyatları farklıdır. Aynı olan araçların bile yıllar içerisinde kasko fiyatlarının farklı olduğunu görebiliriz. Araçların kasko fiyatları her ay Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri tarafından belirlenir ve bu değerler yayınlanır. Aracınıza kasko sigortası yapacağınız zaman bu listeden bakılır ve kasko ücreti olarak ne kadar ödeyeceğinize karar verilir. Her ay yayınlanan bu listede 15 yıllık araçların kasko ücreti yayınlanır. Kasko aracınızda oluşan hasarları karşılar fakat aracınızda fabrika çıkışında bulunmayan yani sizin sonradan eklediğiniz cihaz ve aksesuarları kapsamaz. Kasko firmalarının teminat altına aldığı 3 kıstas vardır. Bu kıstaslar; yanma, çarpma çarpılma ve çalınmadır.

Kasko ve kasko sigortası izin verdiği sürece bu teminatlardan hepsi için poliçe düzenleyebilirsiniz. Kasko sigortasında bulunan genel şartlara göre çarpma çarpılma teminatına üçüncü kişilerin kötü niyet ile yaptıkları hareketlerde dahil olmaktadır. Kasko trafik sigortasının aksine zorunlu değildir fakat araçlara kasko yapmak araç sahibi için oldukça faydalıdır. Aracınız için kasko yaptırdığınız takdirde aracınıza büyük hasar veren bir kaza geçirmiş olsanız bile kasko firmaları size yardımcı olacaktır ve zararınızı en aza indirecektir.

Kasko sigortalarının belli bir süresi vardır. Süresi dolduğu takdirde aracınız kaskodan çıkar ve bundan sonra yapacağınız kazalarda kasko size yardımcı olmayacaktır. Kasko süreniz dolduysa kaskonuzu yeniden yaptırmanız gerekir. Kaskonuzun yenileme işlemini sigorta şirketlerinden yapabilirsiniz. Araç sigortasına sahip olan kişiler ilk 1, 2 ve 3 yılda farklı olmak üzere kaskodan yararlanmadıysa poliçeleri indirimli olarak yenilenecektir.

 

Kasko sürenizin dolup dolmadığını kontrol ederek kendinizi garantiye alabilirsiniz. Gelişen teknolojiyle beraber kasko sigortası sorgulayabileceğimiz birçok site oluştu. Kasko sigortası kontrolleri yapıldığı zaman en çok kullanılan yöntem Tramer üzerinden araç kaskosu sorgulamasıdır. Tramer’in yanı sıra araç kasko sorgulaması yapmak istediğimiz zaman günümüzde birçok sorgu işlemini gerçekleştirebildiğimiz E-devlet resmi internet sitesi üzerinden de yapabiliriz. Bizde yazımızın devamında sizlere E-devlet üzerinden araç kasko sigortası sorgulama işleminin nasıl yapılacağını fotoğraflı bir şekilde anlatacağız.

E Devlet Kasko Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

E-devlet sitesi üzerinden neredeyse yapmak istediğimiz bütün işlemleri yapabiliriz. E-devlet bizim devletin bütün kurumlarına açılan bir kapımız gibidir. Bizde yazımızda sizlere E-devlet üzerinden araç kasko sigortası sorgulama işleminin nasıl yapılacağını anlatacağız. İlk olarak size aşağıda verdiğimiz linke tıklamanız gerekiyor. Bu linke tıkladıktan sonra araç kasko sigortası sorgulama işlemini yapacağınız siteye ulaşacaksınız.

Linke tıkladığınız zaman karşınıza fotoğrafta gördüğünüz gibi bir sayfa gelecek. Bu sayfada “Kimliğimi Şimdi Doğrula” seçeneğine basmanız gerekir.

Kimliğimi Şimdi Doğrula seçeneğine bastıktan sonra fotoğraftaki ekran karşınıza gelecek. Bu ekranda TC kimlik numaranızı ve E-devlet şifrenizi girmeniz gerekir. Bu bilgileri doğru girmeniz önemlidir yoksa sisteme giriş yapamazsınız. Bilgilerinizi girdikten sonra “Giriş” seçeneğine tıklayarak E-devlet kasko sorgulama işlemini yapacağınız ekrana gideceksiniz.

Son olarak karşınıza fotoğraftaki ekran gelecek. Bu ekranda da gördüğünüz üzere aracınızın plakasını girmelisiniz sonrasında ise “Sorgula” seçeneğine tıklamanız gerekir. Bu işlemden sonra açılacak ekranda karşınıza aracınızın kasko bilgileri gelecek.

E Devlet Kasko Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK