Ana sayfa Plaka Sorgulamaları E-Devlet Plaka Sorgulama

E-Devlet Plaka Sorgulama

0
PAYLAŞ

Tüm dünyada yer aldığı gibi, ülkemizde de motorlu araç sayısında oldukça büyük bir artış olmuştur. Bu araç sayısındaki artışın yanında, trafik yoğunluğunda da aynı şekilde bir artık ortaya çıkmaktadır. Bu kargaşa ortamı içerisinde trafik kazaları kaçınılmaz hale gelmektedir. Trafik kazalarına karışmış olan araçların hasar kayıt bilgileri artık resmi belge yardımı ile beraber kayıt altına alınır. Bu kayıt işlemleri ile beraber de araçların alım satım piyasası içerisinde daha güvenli bir ortam oluşabilmektedir. Bunun nedeni hasar kayıtlarını resmi şekilde sorguladığımızda araçlara ait olan kaza geçmişlerine erişim sağlamak çok kolay bir uygulamadır. Ancak yaşanılan küçük kaza olaylarında da araç sahiplerinin kendi aralarında yaptıkları anlaşmalar ile beraber bu kaza bilgileri resmi belgelere bazı zamanlarda dökülmeyebilir. Bu anlamda plaka sayesinde araç sorgulama işlemleri yüzde yüz güvenli bir şekilde çalışan bir uygulama değildir. E-devlet plaka sorgulama uygulaması, araçlar konusunda bilgi almamızı sağlayan online sorgulama işlemlerinden bir tanesi olarak bulunuyor. Fakat son zamanlarda gerçekleştirilen düzeltmelerle bu uygulama da kullanılamaz hale geldi. E-devlet plaka sorgulama uygulamasının detaylarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

E-Devlet Plaka Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılıyor?

Plaka sorgulama uygulamaları araçlar konusunda bilgi almamızı sağlayan bir işlemdir. Ancak E-devlet plaka sorgulama uygulaması resmi araç sistemi üzerinde yapılan sorgulama işlemidir. Araç sorgulama işlemleri, Emniyet Genel Müdürlüğü aracılığı ile vatandaşlara sağlanmış olan uygulamalardan bir tanesiydi. Ancak son zamanlarda gidilmiş olan karar değişikliği ile araç sorgulama uygulamalarının E-devlet üzerinden gerçekleştirilmesinin güvenli olmadığı kanısına varılmıştır. E-devlet plaka sorgulama uygulamaları bireylerin sadece kendi araçları konusunda bilgi alabilecekleri şekilde tasarlandı. E-devlet plaka sorgulama uygulaması, “adıma tescilli araç sorgulama” olarak güncel hale gelmiştir. Siz de E-devlet plaka sorgulama uygulamalarını yazımız içerisinde yardım alarak kolaylıkla yapabileceksiniz.

 

E-devlet plaka sorgulama uygulamasının, ilgili resmi sayfa üzerinden kolay şekilde yapılabilmesi için yazımızın sonuna bağlantı butonu ekledik. E-devlet plaka sorgulama uygulamalarının artık adıma tescilli araç sorgulama başlığı adı altında değiştiğini daha önce söylemiştik. Bu buton yardımı ile açılacak olan sayfa da adınıza tescilli araç sorgulama bölümüdür. Adıma tescilli araç sorgulama uygulamasını gerçekleştirebilmeniz için kimlik doğrulama bölümünü kullanarak ilgili güvenlik sayfasına yönlendirileceksiniz. Alt bölümde bulunan resimden yardım alarak E-devlet kimlik doğrulama sayfasına gidebilirsiniz.

Yeniden yönlendirileceğiniz kimlik doğrulama sayfası üzerinde sorgulama işlemini yapacak olan kişinin bilgileri sistem aracılığı ile talep edilmektedir. Bu bilgiler TC kimlik numarasının yanında E-devlet giriş şifresidir. Bu iki ana bilgiyi sistem üzerinde aşağıdaki resimde de gösterilen alanlara eksiksiz şekilde yazdıktan sonra sisteme giriş yap butonunu kullanabilir ve plaka sorgulama işleminin yapılacağı resmi sayfaya erişim sağlayabilirsiniz. Bu bölümden artık adınıza tescilli araçlara ait olan plaka sorgulama işlemini ücretsiz şekilde yapabilirsiniz. E-devlet sistemi aracılığı ile bu hizmeti alabilmeniz için ise E-devlet giriş şifresine sahip olmanız gerekmektedir. Eğer daha önceden bu giriş şifresini almamanız durumunda E-devlet plaka sorgulamasını yapamazsınız. E-devlet sistemi içerisinde giriş şifresini ilk defa alacak olan vatandaşlar, PTT şubesine giderek kendilerine ait olan şifreyi kolayca temin edebilirler. E-devlet giriş şifresi sayesinde size ait TC kimlik numarası ile size özel olarak tanımlanmaktadır. Bu işlemler konusunda PTT şubesine ödeyeceğiniz tutar ise 2 TL’dir. Bu ödemenin dışında E-devlet sorgulamaları konusunda herhangi bir bedel ödemeyeceksiniz. İlk aldığınız giriş şifresini sistem üzerinden size özel olacak şekilde tasarlamanız mümkün hale gelmektedir. Bu şifreyi unutmadığınız sürece her E-devlet sorgulama uygulaması için sınırsız şekilde kullanabilirsiniz. E-devlet şifresini unutan vatandaşlarımız bu alanda yeni bir şifre alıyormuş gibi yine PTT kurumuna giderek yeni bir şifreyi tekrardan kendilerine temin etmeleri gerekir.

E-Devlet Plaka Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK