Ana sayfa Trafik E-Devlet Trafik Cezası Sorgulama

E-Devlet Trafik Cezası Sorgulama

0
PAYLAŞ

Motorlu araç sayısında hem dünya genelinde hem de ülkemizde oldukça artış olmuştur. Araç sayılarının artışları ile birlikte aynı oranda hem yollarda hem de şehir merkezlerindeki trafiklerde yoğunluk oluşmaya başlamıştır. Tabi araçların artışı ile beraber de hem araç sahiplerinin hem de yayaların yaşam kalitelerini korumak aynı zamanda oluşabilecek herhangi bir hayati tehlikeyi ortadan kaldırmak için bazı önlemler ve kurallar da gündeme gelmiştir. Araçların hem şehir merkezlerinde hem de şehir dışındaki yollarda nasıl bir şekilde davranacağına dair trafik kuralları oluşturulmuştur. Trafik kuralları sayesinde şehir merkezinde yayaların ve araçların davranışları belli bir sistematiğe bağlanmış ve ortaya çıkması muhtemel olan kaos önlenmiş olmaktadır. Trafik kurallarına uyulması ve bu kaos durumunun oluşmaması için de her trafik kusuruna ayrı ayrı caydırıcı trafik cezaları uygulanmaktadır. Uygulanan bu trafik cezaları, trafik kurallarının ihlallerine göre para cezası olabildiği gibi aynı zamanda hapis cezasına kadar da gitmektedir. Trafik cezaları her araç için ayrı ayrı kesilmektedir. Suçun şahsiliği gereği her araca özel olarak kesilen bu cezaların tespit edilmesi için de plakalar üzerinden sorgulama yapılmaktadır. Araçların plakaları araçların tanınması için adeta bir kimlik görevi görmektedir. Radar ve mobese cihazları ile kamera sistemleri trafik akışı içerisinde hata yapan ve kurallara uymayan araçları direkt olarak plakalarından tespit etmekte ve bu sayede araç sahiplerine ulaşılarak ihlal ettiği kural değerinde ceza uygulanmaktadır. Trafik cezalarının maddi değerleri her olay için farklılık göstermektedir. Örneğin hız sınırının aşılması farklı miktarda bir ceza oluştururken park ihlali yapılması farklı miktarda bir trafik cezası oluşturacaktır. Bu nedenle de araç sahiplerinin plakaları üzerinden kesilen trafik cezalarını öğrenmesi, herhangi bir cezası varsa da bu cezayı en yakın zamanda ödemesi adına E–Devlet trafik cezası sorgulama sistemi vatandaşların hizmetine sunulmaktadır. E–devlet trafik cezası sorgulama işlemlerinin nasıl yapıldığı ve ne gibi işlere yaradığını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

E-Devlet Trafik Cezası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılmaktadır?

E–Devlet sistemi bizzat devletimiz tarafından geliştirilen bir sistem olmakla birlikte Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının resmi işlemlerinin sorgulama yaptığı bir sistem olmaktadır. 22 devlet kurumuna ait tüm sorgulamalar bu sistem üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bu 22 kurumdan birisi de Emniyet Genel Müdürlüğü olmaktadır. E–devlet sistemi üzerinden sorgulama yapabilmek için öncelikle e–devlet şifresinin olması gerekmektedir. E–devlet şifresi herhangi bir postaneden 2 TL karşılığında alınabilmekte ve tüm bu sorgulama işlemleri için geçerli bir şifre olmaktadır. Sayfa içerisinde bulunan linke tıklayarak e–devlet şifresi ile trafik cezası sorgulama yapabilirsiniz. Öncelikle kimlik bilgilerinizin doğrulanması istenecektir. Kimlik doğrulama sayfasından sonra ise sorgulama sayfasına yönlendirileceksiniz.

 

Kimlik doğrulama sayfası kişisel bilgilerin ve e-devlet şifresinin istendiği bir güvenlik sayfası olmaktadır. Trafik cezası veya herhangi bir başka sorgulama için bu alanların eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması gerekir. E–devlet sistemine girdiğiniz zaman tüm yönlendirmeler basit bir şekilde yapılmaktadır. Sistemde sizlerden önce T.C kimlik numaranız istenecektir. Hemen altındaki kutucuğa ise e–devlet şifrenizi girmeniz yeterli olacaktır. Ardından sisteme giriş yap butonunu tıkladığınızda direkt olarak sorgulama işleminin gerçekleşeceği resmi sayfaya giriş yapmış olacaktır. Tabi araç plakasının da istenen alana doğru bir şekilde girilmesi ve sonrasında sorgulama yapılması gerektiği de unutulmamalıdır. Sorgulama sonrasında geçmiş dönemlere ait veya yeni dönemde oluşmuş herhangi bir trafik cezası son ödeme tarihi ile birlikte karşınıza çıkacaktır.

E-Devlet Trafik Cezası Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK