Ana sayfa HGS - OGS Sorgulamaları E-Devletten HGS Sorgulama

E-Devletten HGS Sorgulama

0
PAYLAŞ

Günümüzde gereklilikler göz önüne alındığında ulaşım önemli bir anlam ifade etmektedir ve en büyük gereklilikler listesinde yer almaktadır. Çünkü şehir içi ve şehirler arası tüm ulaşım imkanları ticaret ve sosyal yaşantımız üzerinde önemli bir rol oynamaktadır. Motorlu taşıtlar günümüzde insanların en büyük ihtiyaçlarından birisi haline gelmiştir. İhtiyaç haline dönüşen motorlu taşıtların günümüzde kişi başına 1 adet düştüğünü hesaplarsak trafik yoğunluğundan kaynaklanan sıkıntılar kaçınılmaz olmaktadır. İlgili kurumlar insanların trafik yoğunluğundan kaynaklanmakta olan sıkıntılara maruz kalmaması için otoyol ve köprülerde ek hizmetler vermektedir. Otoyol ve köprüler üzerinden geçiş işlemleri ücretli bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Gişe geçişlerinde alınan ücretler gişe memurları tarafından alınmaktadır. Ancak ilerleyen zamanlardan sonra geçiş işlemleri için sağlanan hizmetin oldukça yavaş bir şekilde olması ve trafiğin yoğunlaşarak sıralar oluşmaya başladığı gözlemlenmiştir. Daha sonra ise Kartlı Geçiş Sistemi adı altında yeni bir uygulama ile hizmetin kontrol altına alınması ilgili kurumlar tarafından kararlaştırılmıştır. KGS sisteminin kullanımına başladıktan sonra KGS sistemi ile yapılmakta olan geçiş işlemleri de beklenen hızda olmamıştır. Ayrıca KGS kart dolum işlemleri de kart kullanmakta olan sürücüler için bir problem haline gelmeye başlamıştır. Bu sistemin denenmesinin ardından Otomatik Geçiş Sistemi adı altında yeni bir uygulama ile hizmet verilmeye başlanmıştır. Otomatik Geçiş Sisteminde cihazların maliyetinin yüksek olması başka bir sistem arayışını ortaya koymuştur. Geçiş sistemlerinin sonuncusu olan ve günümüzde aktif kullanılan Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) kullanmaya başlamıştır. HGS sisteminde PTT şubelerinden temin edilmekte olan elektronik bant ile üyelik işlemleri gerçekleştirilmektedir.  Aracın ön camına yapıştırılmakta olan bu bant HGS gişelerinden geçiş esnasında geçiş ücretlerinin otomatik olarak ödeme işlemini gerçekleştirmektedir. HGS geçiş gişelerinden hatalı ve kaçak geçiş yapılması durumunda cezai işlemler uygulanmaktadır. Cezalar zamanında fark edilmezse ve sorgulanmazsa ceza faiz yiyerek daha da artmaktadır. E-devletten HGS sorgulama yaparak geçişlerinizi ve cezalarınızı düzenli bir şekilde kontrol edebilir ve ceza yediyseniz bununla ilgili olarak gerekli tedbirleri alabilirsiniz.

E-Devletten HGS Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılıyor?

E-devlet sistemi birçok kuruma ait hizmet sağladığı gibi Hızlı Geçiş Sistemi ile ilgili işlemlerinizde de hizmet vermekte ve kolaylıklar sağlamaktadır. E-devlet üzerinden HGS sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilir ve Hızlı Geçiş Sistemi ile ilgili pek çok bilgiye kolay bir şekilde erişim sağlayabilirsiniz. Yazımızda sizlere E-devlet internet sayfası üzerinden HGS sorgulama işlemleri kapsamında HGS geçiş ihlali sorgulama işleminin E-devlet sistemi üzerinden nasıl gerçekleştiğini ve neler yapmanız gerektiğini ayrıntılı bir şekilde aktaracağız. HGS geçiş gişelerinden geçiş esnasında yapılmakta olan geçiş ihlallerini E-devlet üzerinden HGS sorgulama işlemleri ile öğrenebilirsiniz. Sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilmek için E-Devlet internet sayfasına giriş yapmanız gerekmektedir ve bu giriş için de E-Devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir. Daha önceden bir E-Devlet şifresi almadıysanız size en yakın PTT şubesinden 2 TL gibi düşük bir tutar karşılığında E-Devlet şifresine sahip olabilirsiniz. E-devletten internet sayfası üzerinden HGS sorgulama işlemlerinizi kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilmeniz için nasıl bir işlem yapmanız gerektiğini yazımızın sonuna bağlantı linki ile eklemiş bulunmaktayız. Paylaşmış olduğumuz bu link yardımı ile E-devlet üzerinden HGS sorgulama işlemlerinizi yapabileceğiniz sayfaya otomatik bir şekilde yönlendirileceksiniz. Ancak açılmakta olan sayfada aşağıdaki resimde örnek olarak gösterildiği gibi öncelikle sisteme giriş sağlayabilmek için kimlik doğrulaması yapmanız gerekmektedir. Bu sayfada ok işareti ile gösterilmekte olan alana tıkladıktan sonra kimlik doğrulama sayfasına otomatik bir şekilde yönlendirileceksiniz.

 

Karşınıza çıkan yeni sayfada kimlik doğrulama bilgileri olarak TC kimlik numaranız ve E-devlet şifrenizi girmeniz istenmektedir. Aşağıdaki resim üzerinde gösterilen alanlarda bilgilerinizi tam ve eksiksiz bir şekilde yazarak Sisteme giriş yap butonunu seçmeniz gerekmektedir. Tüm bu işlemlerden sonra E-Devlet sistemine giriş sağlayabilirsiniz. E-devletten HGS sorgulama işlemin resmi sayfadan gerçekleştirerek HGS geçiş ihlallerinizi öğrenebilirsiniz.

E-Devletten HGS Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK