Ana sayfa Sigorta - Kasko Sorgulamaları E Kasko Değer

E Kasko Değer

0
PAYLAŞ

Ülkemizde artmaya devam eden nüfusa paralel artış gösterebilen araç sayısı son zamanlarda yüksek rakamlara ulaşmıştır. Günümüzde hem sıfır araç hem de 2. el araç pazarları her zaman ziyaretçi akınına uğramaya devam etmektedir. Bu nedenle insanlar ayaklarını yerden kesecek bir araç modeline sahip olmak adına araç almadan önce araştırma gerçekleştirir. Aracınızı yapacağınız araştırmalar sonucunda aldığınızı varsayalım. Bu defa da aracın kasko uygulamalarını şayet araç kaskosu bulunuyor ise devir işlemleri ile beraber kasko yenileme işlemlerini yapmanız gerekir. Bu nedenle araçların hızlı olarak kasko işlemlerini gerçekleştirmek amacıyla araç değer listesi isminde bir liste yer alır. Bu listeye kasko değer listesi adı verilir.

Araç değer listeleri, araçlar konusunda kasko sigortası gerçekleştirirken ya da motorlu taşıtlar vergisi ödemeleri esnasında kullanılan, Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği aracılığı ile aylık olarak yayınlanan bir listedir. Bu durum sigorta işlemleri konusunda motorlu kara taşıtlarının araç değerini belirlemesinde her anlamda kolaylık sağlaması nedeni ile piyasa fiyatlarını baz alarak kasko değer listesini belirleyebilir. Araç kasko değer listeleri ise yaklaşık olarak on beş yaşına kadar olan araçlar için hazırlanır. 15 yaşından eski model ya da tiplere ait araç modellerinin sigorta bedelleri sigortalı ile sigorta şirketi içerisinde mutabık kalınarak tespit ediliyor.

Kasko değer listeleri yani aylık olarak hazırlanmış olan bu liste,  aracın değerine göre kasko poliçesinin belirlenmesine fayda sağlamaktadır. Kasko değer listesi bu süreçte noterde olan araç devir işlemleri ile beraber Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemelerinin hesaplanması işinde kullanılmaktadır. Bu listede yer alan fiyat aralıkları aracın yaş, model ve motor hacmi gibi özellikleri ile beraber piyasa şartlarına göre de değişiklik gösterir. Bir araç için kasko sigortası yapıldığı zaman kasko değer listesinde yer alan bilgiler baz alınmakta aylık prim tutarı ve hasar durumlarına göre ödenecek tazminatın tutarı belirlemektedir.

 

Tüm bu uygulamaları ise internet aracılığı ile kolayca yapabiliyoruz. Bu yüzden kasko değer listesi internet üzerinden temin edilmek istendiği zaman e kasko değer listesi olarak da yer almaktadır.  Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği internet adresi üzerinden her ay güncellenen kasko değer listesi yer alır. Dilerseniz bu listeyi indirerek bu kısımdan aracınızın aracın yaş, model ve motor hacmi gibi özelliklerini inceleyebilir ve bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. Dilerseniz Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği resmi internet adresi üzerinden otomatik sorgulama imkânı sağlanmaktadır. Sizin hiç yorulmanıza gerek kalmadan sadece sizlerden istenmiş olan verileri girerek işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu nedenle alt kısımdaki yazıda sizlere e kasko değer listesi sorgulama işlemini nasıl yapacağınızı belirteceğiz.

E Kasko Değer Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

E kasko değer hesaplamak adına alt kısımda aşağıda paylaştığımız bağlantı linkine tıklamanız gerekir. Daha sonra ekrana aşağıda görülen görüntü gelecektir.

Bu resimde yer aldığı gibi e kasko değer hesaplama işlemleri yapmak amacı ile boşluklu bulunan yerleri doldurmanız gerekir. İlk olarak aracınızın model yılı seçmelisiniz. Daha sonra araç değer hesaplama aracınızın markası ile beraber aracınızın tipi belirlendikten hemen sonra listeden bakılıp incelenerek aracınızın değeri hesaplanmaktadır.

Online Olarak E Kasko Değer Hesaplama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK