Ana sayfa Araç E-Vergi Araç Sorgulama

E-Vergi Araç Sorgulama

0
PAYLAŞ

Teknolojik gelişmeler hayatımızın pek çok alanında etkisini göstermektedir. Araçlarda bu gelişime ayak uydurmakta ve sürekli olarak yeni ve gelişmiş modelleri piyasa üzerinde satışa sunulmaktadır. Durum böyle olunca insanlar da araç alma ve hatta son model araçlara sahip olmak isteği duymaktadır. Böylelikle son model araç satın alınırken ikici el araçların da sayısı günden güne artmaktadır. İkinci el araç satın almadan önce plaka sorgulaması yapılması gerekmektedir çünkü bu sorgulama ile birlikte aracın hasar geçmişi, kaza bilgileri, sigorta poliçeleri gibi pek çok bilgiye kolay bir şekilde ve doğrudan erişim sağlayabilirsiniz. Alım satım işlemlerinden önce plaka sorgulaması yaptırarak alacak olduğunuz aracın tüm bilgilerine ulaşım sağlayabilirsiniz. Eskiden bu bilgilere erişim sağlayabilmek için kurumlara direkt olarak giderek uzun kuyruklar bekleyerek ayrıca yoğun evrak işleri ile ulaşabiliyorduk ancak artık günümüzde plaka sorgulama işlemini de pek çok işlem gibi internet sayfası üzerinden online bir şekilde oldukça kısa bir sürede gerçekleştirebilirsiniz. Gelir İdaresi Başkanlığı’ da pek çok kurum gibi gelişen internet dünyasını ve teknolojiyi yakından takip etmekte ve vatandaşa internet üzerinden sorgulama hizmetleri sunmaktadır. E-Vergi Araç sorgulama işlemi de bu sorgulama işlemlerinden sadece birisi olup Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi sitesi içerisinde ki yerini almıştır ve vatandaşın hizmetine sunulmuştur. Yapacak olduğunuz bu sorgulama işlemi ile aracınıza ait olan plaka üzerinden aracın geçmişte yapmış olduğu kazalara, hasar geçmişlerine, trafik poliçe bilgilerine ve kaza tespit tutanaklarına tüm detayları ile birlikte kolay ve hızlı bir şekilde erişim sağlayabilirsiniz. Böylelikle sorgulama işlemleri ile almak istediğiniz araç ile ilgili tüm bilgilere erişim sağlayarak alım işleminden sonra ortaya çıkabilecek herhangi bir olumsuz durumdan aracı satın almadan önce haberdar olmuş olursunuz. Yazımızın bu bölümünde istediğiniz bilgilere erişim sağlayabilmek için yapmanız gereken E-Vergi araç sorgulama işlemi hakkında bilgi aktarımı sağlayacağız. Yazımızı adım adım takip ederek bu işlemi kısa bir süre içerisinde kolayca hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

E-Vergi Araç Sorgulama İşlemi İnternetten Nasıl Yapılmaktadır?

GİB İnternet Vergi Dairesi’ ne ait siteden E-Vergi araç sorgulama işlemini gerçekleştirebilmek için ilk olarak sizler için yazının son kısmında paylaştığımız bağlantı linkine tıklamanız gerekmektedir. Verilen bağlantı linkine tıkladıktan sonra ekranınızda yeni bir sayfa açılacaktır. Bu ekran üzerinde giriş işlemlerinizi sağlayabilmeniz için sizden bir takım bilgiler istenmektedir. Bu bilgilerden biri de plaka bilginizdir ve plakanızı site üzerinde belirtilen alana bitişik bir şekilde yazmanız gerekmektedir. Plaka bilgilerinizi belirtilen bölüme yazdıktan sonra plakanızın özel plaka olup olmadığını evet ya da hayır olarak sorgulama ekranı üzerinde belirtmeniz gerekmektedir. Özel plaka şirket veya kişi ismi gibi isimler içermekte olan plakalardır. Daha sonra ise T.C. kimlik numarasını veya vergi kimlik numarasını site üzerinde belirtilen bölüme yazmanız istenmektedir. T.C kimlik numarası yazacak olan gerçek kişilere kutucuğun sol tarafına, tüzel kişiler ve kimlik numarası olmayan yabancılar da vergi kimlik numarasını sağ tarafa yazmaları için alan bulunmaktadır. Son işlem olarak ise sizlerden aracınızın tescil tarihi yazmanız istenmektedir. Vergi Dairesi kayıtlarında tescil tarihi, ikinci el araçlar için noter satış sözleşmesi üzerindeki satış tarihi ya da  araç ruhsatı üzerinde yer almakta olan tarihtir yeni araçlar da ise tescil tarihi aracın trafiğe çıkış tarihidir. Bu bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde site üzerinde belirtilen bölümlere yazdıktan sonra tamam yazılı kutucuk üzerine tıklanması gerekmektedir.

 

Bu şekilde sisteme giriş işlemlerinizi gerçekleştirdiğiniz zaman araç ile ilgili detaylı tüm bilgilere erişim sağlamış olacaksınız. Yazımızın içeriğinde sizlerle paylaşmış olduğumuz bu bilgileri adım adım takip ettiğiniz zaman oldukça kısa bir süre içerisinde ve şifresiz olarak E-Vergi araç sorgulama işlemini tamamlayabilir ve sorgulama sonucunda tüm bilgilerinize erişim sağlayabilirsiniz.

E-Vergi Araç Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ !

BİR CEVAP BIRAK