Ana sayfa Trafik EGM Trafik Ceza Sorgulama

EGM Trafik Ceza Sorgulama

0
PAYLAŞ

EGM yani Emniyet Genel Müdürlüğü ülkemizdeki trafik kurallarının uygulamasını ve denetimini yapan resmi bir kurum olmaktadır. Trafik kurallarının belirlenmesinin yanında EGM aynı zamanda bu işlemlerin takibini yapan, herhangi bir hata durumunda ise cezai işlem kesintisi yapan kurum olmaktadır. Kesilen cezanın kişilere ulaştırılmasında da görevli olan EGM geliştirilen teknolojik sistemler sayesinde ceza trafik cezası kesme ve kesilen cezanın da ödenmesi gibi sistemler son derece basit ve pratik bir hal almıştır. Trafik cezaları trafik polisi tarafından bizzat makbuzlu şekilde kişilerin bilgileri dahilinde kesilirken bir de trafik polislerinin olmadığı ancak kuralların korunması için oluşturulan kamera sistemleri bulunmaktadır. Herhangi bir trafik kuralı ihlalinde bu elektronik denetleme sistemleri ile cezalar kesilmekte ve bu kesintilerin de kişilere ulaştırılması gerekmektedir. işte sizin hiç farkında bile olmadan yapmış olduğunuz trafik ihlallerinde cezaların tutarları ve son ödeme tarihleri, geciken cezalar gibi diğer durumlar ceza sorgulama sistemi sayesinde kolayca öğrenilmektedir.

Emniyet Genel Müdürlüğü, resmi internet sitesi üzerinden gerçekleştirilecek olan bu sorgulama işlemleri sayesinde vatandaşlar kurum binalarına gitmeden ve saatlerce zaman kaybetmeden tüm sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilmektedir. Emniyet Genel Müdürlüğü internet sistemi üzerinden sadece trafik cezaları değil aynı zamanda birçok farklı sorgulama işlemi de yapılabilmektedir. Ancak trafik ile yapılacak olan tüm sorgulamalar site üzerinde Trafik sorgulama sekmesi adı altında toplanmıştır. EGM trafik ceza sorgulama işlemleri son derece kolay ve oldukça da pratik bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Emniyet Genel Müdürlüğü resmi internet sitesi üzerinden yapılacak olan sorgulamalar ile alakalı tüm detaylı bilgileri yazımızın içinde bulacak ve yapılacak işlemleri ayrıntılı bir şekilde öğrenmiş olacaksınız.

EGM Trafik Ceza Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Gerek seyir halinde iken direkt olarak polis tarafından kesilen ceza makbuzları, gerekse de seyir halinde iken trafik polisinin bulanmadığı yerlerde mobeseler ile kesilen cezalar 15 gün içerisinde ödenmesi avantaj sağlamaktadır. Bu süre zarfında ödenecek olan trafik cezalarında oldukça indirim uygulanmaktadır. Bu yüzden dolayı da sık sık trafik cezası sorgulama işlemleri yapmanız ve var olan trafik cezalarının da son ödeme tarihi geçmeden ödenmesini sağlayabilirsiniz. Bazen sürücüler farkında olmadan ceza kesilebilmektedir. Yanlış yerden yapılan bir dönüş veya hız sınırını aşma gibi durumlarda kesilen bu cezaları öğrenmek için kesinlikle zaman zaman sorgulama işlemleri yapmanız gerekir. İşte bu tür cezaların olup olmadığını direkt olarak Emniyet Genel Müdürlüğü resmi internet sitesi üzerinden sorgulayabilirsiniz. EGM trafik cezası sorgulama işlemlerinde öncelikle sizlerden bazı kişisel bilgiler istenecektir. Belirtmek gerekir ki bu sistemler güvenli ve devlet bünyesinde olan sistemlerdir. Bu yüzden de bu alanlarda vereceğiniz kişisel bilgileriniz hiçbir şekilde güvenlik sorunu oluşturmaz ve güvenli bir şekilde bilgi almanızı sağlar. Sistemin sizden isteyeceği kişisel bilgiler ise T.C kimlik numarası, isim, soy isim ve doğum yılı gibi bilgiler olmaktadır. Bu bilgileri istenen alanlara girdikten sonra Kimliğimi şimdi doğrula sekmesi seçilir ve direkt olarak sorgulama sistemine giriş yapılır. Kimlik bilgileri yanış ise sisteme giriş sağlanamaz.

 

Kimlik doğrulama işlemlerinden sonra ise açılacak olan yeni sekmede EGM trafik cezası sorgulama listesi karşınıza çıkacak. Bu sorgulama listesinde, araç plakasına kesilen cezayı sorgulama, sürücü belgesine kesilen cezayı sorgulama, tüzel kişi ceza sorgulama ve otoparka alınan araç sorgulama sistemleri karşımıza çıkacaktır. Bu sayfa üzerinde bulunan bu sorgulama seçeneklerinden birini tercih ederek sorgulama işlemini hızlı ve pratik bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

EGM Trafik Ceza Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK