Ana sayfa Ceza Sorgulamaları Egzoz Muayene Cezası Sorgulama

Egzoz Muayene Cezası Sorgulama

0
PAYLAŞ

Bu yazımızın içeriğinde sizlere egzoz muayene ceza sorgulama işlemlerinizi ve ceza durumunda yapmanız gereken işlemler hakkında bir çok bilgiler vereceğiz. Egzoz muayene cezasını özetleyecek olursak, egzoz emisyon ölçümünü gerektiği zamanda yaptırmamış olan araçlara uygulanan idari para cezası olduğunu söyleyebiliriz.

Egzoz muayene cezası sorgulama hususunda seyir halindeki trafik ve kişilerin güvenliğini korumaktır. Bu durum içinde Karayolları trafik kanununda yer almakta olan karayollarında hareket halinde olan araçlara ait egzozlarından çıkmakta olan dumandan kaynaklı insanların ve çevrenin sağlığına zarar verici maddelerin havaya karışmasına engel olmak için, kanun içeriğinde maddeler halinde belirtilmiştir.

Egzoz Muayene Cezası Sorgulama

 

Emisyon ölçüm uygulama ile birlikte aracınıza ait olan egzoz muayene işleminizi hemen yaptırabilirsiniz. Araçlara göre farklılık gösteren bu uygulamalar otomobiller için ilk 3 yaş bitene kadar yapılması mecburidir. Daha sonra ilk yapılan işlemden sonra 2 yıl arayla bu işlemlerin tekrarlanması mecburidir.

Diğer motorlu taşıtlardaysa ilk 1 senenin sonunda egzoz muayenesi yapılması mutlaka gereklidir. Diğer motorlu taşıtlardaysa bununla birlikte ilk yapıldığı tarihten itibaren her yıl düzenli bir şekilde bu muayenenin yapılması gerekmektedir. Bu muayene zamanları takip edilmediği takdirde bunun için araç sahipleri idari para cezasına çarptırılacaktır.

Egzoz muayene cezası sorgulama hakkında bahsetmiş olduğumuz bu araçlardan dizel ve hibrit yakıtlı araçlar muaf tutulmaktadır. Egzoz muayene ölçüm ücreti 2017 yılı içerisinde 50 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. İlk defa egzoz muayenesi yaptıracak olan araç sahipleri ‘Motorlu Araç Egzoz Gazı Emisyon Ruhsat’ı almaları gerekmektedir. ‘Motorlu Araç Egzoz Gazı Emisyon Ruhsat’ belge fiyatı 8,5 TL olarak belirlenmiştir.

Egzoz muayene cezası sorgulama dahilinde yazımızın içeriğinde değinmiş olduğumuz bu seçenekler ve cezalarla birlikte araç sahiplerinin trafik güvenliğini ve trafikte olan kişilerin güvenliğini sağlamak amacıyla egzoz muayene işlemlerini geciktirmeye uğratmadan yaptırmaları gereklidir.

BİR CEVAP BIRAK