Ana sayfa Trafik Ehliyet Bilgileri Sorgulama

Ehliyet Bilgileri Sorgulama

0
PAYLAŞ

Hayatımızın en temel ihtiyaçlarından biri olan ulaşım evimize, işimize ve her türlü uzak noktaya gidebilmek için gerek duyulan sistemi sunmaktadır. Trafikte özel araç kullanabilmek için ise ilk önce kişinin sürücü belgesi alması gerekir. Sürücü belgesi yani halk arasındaki ismi ile ehliyet alabilmek için ise öncelikle 18 yaşını doldurmak gerekir. 18 yaşını dolduran ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yetkilendirilen bir sürücü kursuna gidip kurs sonunda yapılacak olan sınavlardan başarı ile geçen herkes sürücü belgesi almayı hak etmiş olacaktır. Sonrasındaki süreçte ise bir takım prosedürler bulunmaktadır. Bu prosedürler de halledildikten sonra kişiler ehliyet sahibi olur ve aldıkları ehliyetin sınıfına uygun araçları kullanabilir. Trafikte bu sürücü belgesi her an yanınızda olması zorunludur. Herhangi bir trafik uygulamasında öncelikle ehliyet istendiği unutulmamalıdır. Bu ehliyet sizlerin trafik hayatındaki tüm bilgileri kapsayan ve herhangi bir ceza durumunu belgeleyen özellikler sunmaktadır. Ulaşımın kaliteli ve güvenli olması için trafik içerisinde bazı kurallar getirilmiştir. Bu kurallara tüm sürücülerin uyması gerekir. Trafik kurallarına uyulmadığı zaman ise trafik cezaları uygulanmaktadır. İhlal edilen trafik kuralına göre cezalar da değişmektedir. İşte bu tür cezalar bazen arabaların plakasına bazen de sürücülerin ehliyetlerine kesilmektedir. Puanlanan ve belli bir sistematik dahilinde oluşturulan bu ceza sistemi puanlama ile yapılmaktadır. Trafik cezalarına bazı puanlar verilir. Örneğin 100 puanlık trafik cezası alan bir sürücünün ehliyetine 2 ay süre ile el konulur. Bu süre zarfında kişi direksiyon başına geçemez. Tabi bu sürede ehliyetinizi emniyetten geri almak için de bazı işlemleri uygulamanız gerekir. Ehliyetler ile alakalı tüm bilgilere internet üzerinden sorgulama yaparak ulaşabilirsiniz. Sürücü belgesi ceza puanı sorgulama başlığı altında gerçekleştireceğiniz ehliyet bilgileri sorgulama sisteminde tüm ceza puanlarınıza da öğrenebilirsiniz. Ehliyet sorgulama ile alakalı detaylı tüm bilgileri yazımızın içinde bulabileceğiniz gibi aynı zamanda yönlendirmeleri takip ederek ehliyet sorgulama işlemlerini de sistem üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Ehliyet Bilgileri Sorgulama İşlemi İnternet Üzerinden Nasıl Yapılmaktadır?

Ehliyet bilgileri sorgulama işlemi de birçok kurumun işlemlerinin yapıldığı sistem olan E–Devlet sitesi üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bu sistem üzerinden işlem yapabilmek için öncelikle e–devlet şifresinin olması gerekir. E–devlet şifresi ise herhangi bir postaneden 2 TL karşılığında alınabilir. Alınacak olan şifreyi sisteme girdiğinizde sizden değiştirilmesi istenecektir. Kendinize ait bir şifre oluşturabilir ve her e–devlet sistemine girişte bu şifreyi kullanabilirsiniz. Şifreyi kaybettiğinizde veya unuttuğunuzda tekrardan herhangi bir postaneye giderek yeniden şifre talep edebilirsiniz. Ancak bu ikinci defa alınacak olan şifrenin ücretinde bir miktar artış olacaktır. Ehliyet sorgulama işlemlerinin yapılacağı sayfaya kolay bir şekilde erişim sağlayabilmeniz için yazımızın sonunda sizlere bir bağlantı adres sunduk. Bu link tıklandığı zaman yeni bir pencere açılacak ve bu açılan pencerede ‘sisteme giriş yap’ yazılı kutucuk bulunacaktır. Bu kutucuğu da tıklamanız gerekmektedir.

 

Sisteme giriş yap butonu tıklandıktan sonra yönlendirileceğiniz ekranda sizlerden T.C kimlik numarası ile e–devlet şifresi istenecektir. Sizden istenen bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde yazdıktan sonra kendi bilgilerinizin bulunduğu sorgulama sistemine giriş yapmış olacaksınız.

Belirtilen adımları takip edip de sisteme giriş yaptığınız zaman sorgulama ekranında ehliyetinize kesilmiş olan tüm ceza puanlarını eksiksiz bir şekilde görmüş olacaksınız. Devlet kurumlarının e–devlet sistemine geçmesi ile birlikte tüm sorgulama işlemleri internet üzerinden kolay, hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleşmekte ve herkes için de avantajlı bir sistem oluşturmaktadır.

Ehliyet Bilgileri Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ !

BİR CEVAP BIRAK