Ana sayfa Ceza Sorgulamaları Ehliyet Ceza Puanı Sorgulama

Ehliyet Ceza Puanı Sorgulama

0
PAYLAŞ

Teknolojinin çok hızlı bir şekilde ilerlediği, araçların her geçen gün yükseldiği bu dönemlerde, trafikte sağlıklı ve güvenli sürüşün yapılabilmesi güvenlik güçleri adına bir amaç haline geldi. Trafik kurallarını ihlal etmiş kişiler için cezai uygulamalar yer almaktadır. Bu konuda trafik kuralı ihlali durumunda araç sürücülerinin sürücü belgelerine ceza puanları uygulanır. Bu puanların 100’ü geçmesi durumunda ise Emniyet Genel Müdürlüğü vasıtasıyla beraber araç sürücüsünün ehliyeti geçici süreliğine el konmaktadır. 100 puanın son bir yıllık zaman diliminde oluşması gerekliliğine de dikkat çekilmelidir. Aracın sürücüleri trafik kurallarına uymamaları durumunda ise caydırıcı bir etki yaratabilmek ve bu durumda ısrarcı bulunan sürücülerin trafikten tamamen men edilmesini sağlama düşüncesi ile beraber bu şekilde bir işlem yapılır.

Trafikte seyir halinde bulunan araç, sürücülerin ve yolcuların sağlığını ve güvenliğini her zaman temin altına almak için trafik cezai işlemi yapmaktadır. Caydırıcı halini güçlendirmek için her geçen zaman daha da arttırılmaya devam eden trafik cezaları para cezası ile beraber ehliyet ceza puanı cezası ile beraber iki etkili işlem olarak yapılır. Bu sayede karayolları kanununa göre suç görülmüş olan davranışların işlemesi ile birlikte sürücüye para cezası ve ehliyet puan cezası işlenir.

Ehliyet Ceza Puanı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

 

İnternet üzerinden ehliyet ceza puanı sorgulama uygulaması aşağıdaki bağlantı sayesinde kolayca yapılabilmektedir. Araç sürücüleri ehliyet ceza puanı sorgulama uygulaması ile sürücü belgesi detaylarını ve ehliyet ceza puanlarını hızlı ve etkili şekilde yapabilmektedir. Ehliyet ceza puanı sorgulamanızı E-Devlet internet adresi üzerinden kolay ve pratik bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Birinci adım olarak alt kısımda verilen internet link bağlantısında tıklamanız gerekir. Tıkladıktan hemen sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir sayfa gelmektedir. İlk olarak kimlik doğrulama yapmak için kare ile belirtilen yere tıklamanız gerekir.

Karşınıza çıkmış olan sayfada sizden kişisel bilgilerinizi istemiş olan form belirir. Bu sayfa üzerinde TC kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi giriş yaptıktan sonra ‘Sisteme Giriş Yap’ butonuna tıklayarak kimliğinizi doğrulama işini gerçekleştirin.

Sisteme giriş gerçekleştirdikten sonra karşınızda belirmiş olan sorgulamada ehliyetin belge numarası, bağlı olduğu il ve ilçeyi seçerek sorgula butonuna giriş yaptıktan sonra karşınıza sürücü belgenizin ehliyet ceza puanı sorgulama durumu gözükmektedir.

Ehliyet Ceza Puanı Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK