Ana sayfa Ceza Sorgulamaları Ehliyet Ceza Sorgulama

Ehliyet Ceza Sorgulama

0
PAYLAŞ

Trafikte seyir esnasında olduğumuz zaman içerisinde hatalı davranışlarının yanında trafiğe çıkmadan önce uyulması gereken kuralların tam olarak uygulanmamasından dolayı kalıcı cezalar görülmektedir. Para cezaları bu uygulamalar sırasında caydırıcı kabul edilmemesinden dolayı çözüm olarak ehliyet cezası düşünülmektedir. Bu nedenle her kusurlu harekete ait ceza puanı belirlenmekte ve kişiye ait ehliyet numarası üstünde bu puanlar yapılmıştır. Bu işlemler nedeni ile sahip olunan ceza puanları sonucunda sürücü belgesi geçici veya sınırsız süre geçersiz sayılmaktadır.

Ehliyet ceza sıfırlama konusu bulunmamaktadır. Bu cezalar ancak düşülebilir. Örnek vermek gerekirse Şubat ayında verilen 10 puanlık ceza ancak bir yıl sonraki Şubat ayı içerisinde toplam puanınızdan düşülmektedir. Bu nedenle ehliyet ceza sorgulama işlemleri hayatınızda önemli bir yer tutmaktadır. Çünkü bu sınırlı konuda bulunan puan limitinizin dolması esnasında ehliyetinize el konulmaktadır. Bu durumu kontrol altında tutulmakta ve olası büyük cezalardan kurtulmak adına gerekli önlemleri anında alabilirsiniz.

Ehliyet Ceza Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

 

Kurumu ziyaret etmeden hemen önce kolaylıkla ehliyet cezanızı kolayca öğrenebilirsiniz. Devlet kurumlarının pek çoğu çatısı altında barındırmış olan vatandaşların kişisel profillerinin bulunduğu ve bu profil yardımı ile bir çok kamu kurum ve kuruluşunda yer alan işlemlerini yürütebildiği, sorgulayabildiği sistem ise E-Devlet sistemi olarak bilinir. Bu sistemi kullanabilmeniz adına yapmanız gereken ilk olarak adınıza sahip olan şifrenizi PTT şubesinden 2 TL karşılığında sahip olabilmektedir. Daha sonrasında güvenli bir sistem olarak bilinen bu hizmeti sahip olduğunuz şifreyle istediğiniz zaman kullanma imkânınız bulunur.

Ehliyet ceza sorgulamasını gerçekleştirmeniz için yazımızın son bölümüne bağlantı linki ekledik. Bu link yardımıyla yönlendirildiğiniz sayfada sizden kimlik bilgilerinizin doğrulanması istenmektedir. Aşağıda çerçeve içerisine alınan bölüme tıklayarak kimlik bilgileri doğrulayabilirsiniz.

Kimlik bilgilerinizi doğrulama durumu aslında E-Devlet güvenlik bilgilerinin internet sayfası üzerinden doğru şekilde girilmesidir. Bu işlem içerisinde TC kimlik numaranız ya da daha önceden PTT şubesinden temin ettiğiniz şifre yardımıyla yapılmaktadır. Bu bilgileri resimde ok işareti ile gösterilmiş olan boşluklara doğru şekilde tıkladıktan hemen sonra sisteme giriş yap bölümünü kullanarak ehliyet ceza sorgulama işlemini anında yapabilirsiniz. E-Devlet şifrenizi unutmanız durumunda tekrar PTT şubesinden şifre almanız gerekir. Bu yüzden şifrenizi temin ettikten hemen sonra hatırlayacağınız bir şifre halinde değiştirmenizi öneriyoruz.

Ehliyet Ceza Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK