Ana sayfa Trafik Ehliyet Puanı Sorgulama

Ehliyet Puanı Sorgulama

0
PAYLAŞ

Ulaşımın hızlı, güvenli ve kaliteli olması için tercih edilen motorlu araçlar hayatımızda oldukça önemli bir yere sahiptir. Günlük hayatımızda özellikle de trafiğin çok kalabalık olduğu İstanbul gibi metropollerde toplu taşıma araçları kullanılması daha iyi olsa da özel binek araçlarımızı daha çok tercih etmekteyiz. Tabi binek araçları sürebilmek ve şoför koltuğuna geçebilmek için de sürücü belgesi gerekmektedir. 18 yaşından sonra Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yetkilendirilen bir kursa giden ve bu kurs süresi sonucunda yapılan tüm sınavlardan başarılı puan alan kişiler ehliyet alma hakkını kazanır. Ehliyet aldıktan sonra ise tüm trafik kuralları bilinmiş ve araç sürme kusursuz bir şekilde gerçekleştiriliyor sanılır. Bu kurallardan birine uyulmadığı takdirde ise ehliyetlere ceza puanları uygulanmaktadır. Kendi içerisinde bir sistemi olan bu puanlamada alınan ceza puanlarına göre yaptırımlar uygulanmaktadır. Hatta bazı ceza puanları ehliyetin tamamen alınmasına bile neden olmaktadır. Ehliyet ceza puanı 100 olan sürücülerin ehliyetine 2 ay süre ile el konulmaktadır. Bu sürenin sonunda ise ehliyet direkt olarak verilmez. Tekrardan Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yetkilendirilen kursa gidilir ve bu kurs içerisinde verilen eğitimler sonucunda girilen sınav sonrasında ehliyet tekrar verilir. Ehliyet ceza puanında ikinci kez 100 puana ulaşın sürücülerin ehliyetine ise 4 ay süre ile el konulmakta ve sonrasında ehliyetin geri alınması için motorlu taşıt sürücüleri kurs yönetmeliğine göre gerçekleşecek olan yaptırımlardan sonra ehliyetler kişilere teslim edilmektedir. Bu yüzden dolayı da kimi zamanlarda ehliyet puanı sorgulama işlemleri gerçekleştirerek ceza puanlarının ne durumda olduğu öğrenilmesi gerekir. İşte ehliyet ile ilgili tüm bilgileri ve sorgulamaları basit bir şekilde internet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Ehliyet Puanı Sorgulama İşlemi İnternet Üzerinden Nasıl Yapılmaktadır?

Devlet birçok kurumunu internet veri tabanına taşıyarak vatandaşa son derece kaliteli bir hizmet sunmuş oldu. Birçok sorgulama ve bilgi alma işlemleri artık internet üzerinden basit, güvenli ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Birçok devlet kurumunun aynı siteyi kullanması ve vatandaşların tüm bilgilerinin tek bir merkezde toplanması ile de bir site oluşturulmuştur. İşte bu site içeriği E – Devlet sistemi olmaktadır. Birçok bilgi alabileceğiniz bu sistemde ehliyet puanı sorgulama işlemlerini de kolayca yapabilmektesiniz. Bu sistem üzerinden işlem gerçekleştirmek için e – devlet şifresine ihtiyaç vardır. Bu şifrede herhangi bir postaneden 2 TL karşılığında alınabilmektedir. Alınacak olan e – devlet şifresi sürekli olarak aklınızda kalacak bir şifre ile değiştirilmelidir. Sisteme her girişte sizden bu şifre istenecektir. Eğer şifreyi unutursanız tekrardan postaneden alabilirsiniz. Ancak ikinci şifrenin ücretleri değişiklik göstermektedir. Bu yazının sonunda sorgulama ekranına kolay bir şekilde erişebileceğiniz bağlantı adresi bulunmaktadır. Bu adres tıklandığı anda E – devlet sitesi üzerinden sorgulama yapacağınız ekran karşınıza gelecektir. Ekranda göreceğiniz ‘kimliğimi Şimdi Doğrula’ yazısı bulunan sekme tıklanmalıdır.

 

Bu işlemin ardından yönlendirileceğiniz ekranda sistem girişinizi güvenli bir şekilde sağlamak için sizlerden T.C kimlik numarası ile E – devlet şifresini doğru bir şekilde girmeniz istenecektir. Gereken kutucuklara istenen bilgileri yanlışsız bir şekilde girdiğinizden emin olduktan sonra ‘Sisteme Giriş Yap’ yazılı sekmeyi tıklamanız gerekmektedir.

Gereken adımları takip edip doğru bilgileri sisteme girdiğinizde direkt olarak sorgulama ekranı karşınıza gelecektir. Bu ekranda ehliyet puanı ile alakalı tüm bilgileri eksiksiz bir şekilde görebilirsiniz. İnternet üzerinden hızlı, güvenli ve kolay bir şekilde ehliyet puanınızın ne kadar olduğunu öğrenebilir ve buna göre trafik kurallarında herhangi bir ihlal neticesinde ne olacağını öngörmüş olursunuz.

Ehliyet Puanı Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ !

BİR CEVAP BIRAK