Ana sayfa Trafik Ehliyet Sınav Sonuçları

Ehliyet Sınav Sonuçları

0
PAYLAŞ

Herhangi bir motorlu taşıtın trafikte kullanılabilmesi için sürücülerin belli sınıflarda sürücü belgeleri almaları gerekmektedir. motorsikletler, binek araçlar, ticari araçlar ve kamyon, kamyonet gibi büyük araçlar için farklı sınıflarda ve farklı kriterlerde sürücü belgeleri istenmektedir. 18 yaşını dolduran herkes bu sürücü  belgelerini almak için başvurularını yapar ve gerekli kurs sürecinden sonra girilen ehliyet sınavları ile istenen belge alınmış olur. Motor ehliyeti almak isteyen adayların ise 16 yaşlarını tamamlaması gerekmektedir.

Motorlu taşıtları trafikte rahatça kullanabilmek için alınması zorunlu olan sürücü belgeleri olmadan araç kullanan kişiler hakkında cezai işlemler uygulanmaktadır. Ehliyeti olmadan araç kullanan sürücülerin kaza yapmaları durumunda uygulanacak olan cezai işlem ise daha da artmakta ve kazanın boyutuna göre bu ceza nitelik de değiştirmektedir. Yani ehliyetsiz şekilde motorlu taşıtları kullanmanın cezası hapis cezalarına kadar varmaktadır. Bu yüzden de motorlu taşıt sürücüleri zorunlu şekilde ehliyet sahibi olmalıdır. Ehliyet sahibi olabilmek için ise öncelikle her semtte birden fazla sayıda bulunan ehliyet kurslarına kayıt yaptırmak gerekmektedir. Ehliyet kursları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş olan ve sürücü belgesi eğitimleri ve sınavlarını üstlenen tek resmi kurum olmaktadır. Ehliyet kursları dışında hiçbir şekilde ehliyet almak için başvurulacak başka bir mecra bulunmamaktadır. Motorlu taşıt kullanacak olan kişi öncelikle hangi sınıfta ehliyet alması gerektiğini belirleyecek ve sonrasında kurs eğitimlerine başlayacaktır. Örneğin B sınıfı ehliyet binek araçlar için gerekli olan bir sürücü belgesidir. B sınıfı ehliyet ile kamyon veya tır cinsi araçlar kullanılamaz. Tüm motorlu taşıtları kullanmak için ise E sınıfı ehliyet almak gerekmektedir. Gerekli kurs süresinden sonra girilecek sınavlar ile bu belgeler rahatlıkla alınabilecektir.

Sürücü belgesi almak için başvurulan kurslarda belli dönemler eğitimler sürecektir. Bu ehliyet kurslarında bulunması gereken temel dersler vardır. Trafik kuralları, trafik işaretler, motor dersleri, direksiyon dersleri ve ilk yardım dersleri gibi dersler bulunmaktadır. Nasıl araç kullanacağınız ve aracınızı nasıl kontrol edeceğiniz gibi bir çok farklı ders içeriği bulunmaktadır. Bu derslerin sonrasında ise Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sınavlar yapılmaktadır. Sürücü adayları yazılı ve uygulamalı olan bu sınavlara girip ehliyet almaya yetecek taban puanı alması gerekmektedir. Sınavdan başarıyla geçen sürücü adayları sınav sonuçlarını internet üzerinden kolayca öğrenebilmektedir. Devlet kurumlarının tüm sorgulama ve bilgi almak sistemini online sistem üzerine taşıması ile birlikte artık bu bilgileri edinmek için hiçbir şekilde kurum binalarına gitmenize gerek kalmamakta ve tüm sorgulamaları tek bir sayfa üzerinden yapabilmektesiniz. Peki, ehliyet sınav sonuçları nasıl sorgulanır?

 

Ehliyet Sınav Sonuçları Nasıl Sorgulanır?

  • Ehliyet sınav sonuçlarını öğrenmek için öncelikle Milli Eğitim Bakanlığı sitesine giriş yapmalı ve sonrasında motorlu taşıtlar sınav sonuçları bölümüne gelmelisiniz.
  • Motorlu taşıtlar sınav sonuçları bölümünde karşınıza birçok sınav tarihi çıkacaktır. Kendi sınava giriş tarihiniz olan sekmeyi tıklayınız.
  • Açılacak olan yeni sayfada T.C kimlik numarası ve güvenlik kodu bulunan bir sayfa açılacaktır. Bilgileri doğru bir şekilde sizden istenen alanlara girmelisiniz.
  • Gerekli olan adımları geçip bilgilerin doğru bir şekilde sisteme girildiğinden emin olduktan sonra ise TAMAM butonuna basmanız işlemleri sonlandıracaktır.

Girdiğiniz tüm sınavlardan aldığınız puanlar karşınıza çıkacaktır. Eğer sınav sonuçlarında gerekli olan baraj puanı alamamışsanız, tekrardan kurs sürecine ve yapılacak olan sınavlara katılmanız gerekmektedir. Yazılı veya direksiyon dersi gibi uygulamalı sınavların taban puanları Milli Eğitim Bakanlığı sayfasında bulunmaktadır. Daha ayrıntılı bilgilendirmeyi bu adresten alabilirsiniz.

Ehliyet Sınav Sonuçları İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK