Ana sayfa Ceza Sorgulamaları Ehliyetsiz Araba Kullanma Cezası

Ehliyetsiz Araba Kullanma Cezası

0
PAYLAŞ

Trafikte güvenliği sağlamak adına her sürücünün trafik kurallarına uyması gereklidir. Trafik kurallarına uymanın yanında trafiğe çıkmadan önce sürücülerin araç kullanmak konusunda yeterli olduklarına dair belge almaları gerekir. Ehliyet belgesi denilen bu belgeyi sürücüler sürücü kursuna kayıt olup harçlarını yatırdıktan sonra ve gerekli sınavları geçer not ile geçip, eğitim, sağlık, yaş gibi şartları taşıdıktan sonra belgelerini alabilirler. Ehliyetsiz olarak araç kullanmak tehlikeli olması ile beraber cezası vardır. Ehliyetsiz araba kullanma cezası hakkında ayrıntılı bilgiler yazımızda yer almaktadır.

Ehliyet olmadan araç kullanmak ve başkasının kullanmasına izin vermek yasaktır. Ehliyetsiz şekilde araç kullananlar tespit edildiğinde para cezası uygulanır. Ehliyet olası trafik kazalarının önüne geçmek için en büyük önlemlerden biridir. Ehliyet belgesini almaya hak kazanmayan kişilerin araç kullanmaları hiçbir şekilde doğru değildir. Her şeye rağmen bu kurala uymayan kişiler için ceza işlemi başlatılır. Bu kurallara uymayan kişiler hakkında ağır cezalar uygulanır. Çünkü ehliyetsiz kişiler tarafından her gün çok sayıda trafik kazası olmakta ve çok kişi bu konuda mağdur olmaktadır. Bunun önüne geçmek ve olası trafik kazalarının önüne geçmek için bu yaptırımlar uygulanmaktadır.

Ehliyet alabilmek için sürücü kurslarına yazılmak ve buradaki profesyonel kişilerden destek almak gerekir. Onların yardımı ve desteği ile sorunsuz bir şekilde araba sürmeyi doğru bir şekilde öğrenmek gerekir. 18 yaşını geçen her vatandaş sürücü kursuna gidebilir ve kursu başarıyla tamamladığı müddetçe ehliyeti almaya hak kazanabilir. Ehliyetsiz olarak araç kullanmak tehlikeli ve yaptırım gücü ile cezası vardır. Ehliyetsiz araba kullanma cezası hakkında ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır.

Ehliyetsiz Araba Kullanma Cezası Ne Kadardır?

 

Trafik yönetmeliği gereğince ehliyetsiz olarak araç kullanmak kesinlikle yasaktır. Bu kurala uymayan kişiler hakkında Trafik ceza maddelerinden Madde 36/3-a ya göre sürücü belgesiz araç kullanmak ve sürülmesine izin vermek durumunda bu maddenin ihlali gereğince kullanan ve kullandırılanlara para cezası uygulanır. Bu para cezası 2016 verilerine göre 1.698TL civarındadır. Cezanın hemen ödenmesi durumunda %25 indirime göre 1.273.5 TL gibi ücret alınır. Bu cezalar sürücü belgesi elinde alınan ve belgesi iptal edilen kişiler için de geçerlidir. Bunun dışında sürücü belgesi olduğu halde sürücü belgeyi yanında taşımıyor ya da belgesini göstermemekte ısrar ediyorsa 172TL kadar para cezası da uygulanmaktadır.

Trafik ceza tutarını ödemek için Trafik şubelerine, Emniyet Müdürlüklerine gidebileceğiniz gibi daha kolay ve pratik bir yöntem olarak E- Devlet sistemi üzerinden ehliyet ile ilgili bilgiler öğrenmek içim sorgulama işlemleri de yapabilirsiniz.

Ehliyetsiz Araba Kullanma Cezası Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK