Ana sayfa Genel Sorgulamalar Ekb Sorgulama

Ekb Sorgulama

0
PAYLAŞ

Son zamanlarda teknolojinin gelişmesi ile birlikte bir çok resmi işlem internet üzerinden yapılabilmektedir. Ödeme işlemleri de dahil olmak üzere yapılan tüm sorgulama işlemlerinden vatandaşlar hiçbir kurum ve kuruluşa gitmeden memnun kalmaktadırlar. Sorgulama işlemlerinizi isterseniz ödeme hususu olsun isterseniz bilgi edinme platformu olsun hangi sitelerden yaptığınıza dikkat etmelisiniz. Çünkü tüm sorgulama işlemlerinizde ayrıntısıyla kimlik bilgileriniz ödeme sorgulama ve ödeme yapma esnasında da kredi kartı bilgileriniz sistem tarafından sizden istenmektedir.

EKB yani açılımı ile Enerji Kimlik Belgesi 2008 yılı itibariyle 27075 sayılı Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliğine uyum sağlatılarak binalara zorunlu olarak Enerji Kimlik Belgesi alma mecburiyeti getirilmiştir. Bilinen yasa gereği 1 Ocak 2011 tarihinden daha sonra yapılmış olan binalara iskan alabilmek amacıyla Enerji Kimlik Belgesi zorunludur. SMM belgeli uzman mimar ve mühendisler tarafından bu belgeleri verilmektedir.

Bir binanın A ve G harfleri arasında sıralanma derecesini Enerji Kimlik Belgesi sınıflayarak göstermektedir. Enerji Kimlik Belgesi yani EKB bir binaya ait olan yıllık enerji tüketim miktarını belirler. EKB sınıflandırılmasında A sınıfı belgesine sahip olan bir bina en iyi performans sınıflandırmasındadır demektir. Ölçüm alfabeye göre yapıldığından alfabedeki harfler çoğaldıkça binanın enerji tüketim performansı düşmektedir. G sınıfı EKB belgesine sahip binalar en son sınıflandırmaya sahiptirler.

 

Enerji Kimlik Belgesi Binaların havalandırma, sıcak su, ısınma, aydınlatma ve soğutma için bir yıllık enerji ihtiyacının tespit edilmesi için yapılan bir uygulamadır. Bu belgenin binaya dair on yıl süre ile geçerliliği bulunmaktadır. Fakat bina herhangi bir tadilattan dolayı Enerji sınıfı yükselmesi oluşması için isteğe bağlı olarak EKB belgesi bu bina için yenilenebilinir. EKB belge sorgulama işleminizi yapmak istiyorsanız T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı resmi internet web sitesini kullanarak bu sitenin üzerinden işlemlerinizi yapabilirsiniz.

EKB Sorgulama Nasıl Yapılır?

EKB sorgulama işleminizi yapmak için yazımızın sonunda sizlerle paylaşmış olduğumuz linke bir kez tıklayınız. Açılan pencere üzerinden aşağıda bulunan görselde kırmızı renkle belirtilmiş olan, EKB sorgulama yazısının üzerine bir kez tıklayınız. Bu işlemleri sıralı bir şekilde uyguladıktan sonra bu sayfa üzerinden aynı zamanda EKB uzmanı sorgulama işleminizi de yapmış olacaksınız.

EKB yazısını tıklama işleminden sonra açılan sayfa sizlerle paylaştığımız aşağıdaki görsel gibidir.  Kırmızı renkle belirtilmiş olan alana belge numarasını eksiksiz bir şekilde giriniz. Böylelikle EKB sorgulama işleminizi başarıyla bitirebilirsiniz.

EKB Sorgulaması Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

EKB Uzmanı Nasıl Olunur?

Enerji Kimlik Bilgisi uzmanı olabilmek istiyorsanız gerekli bazı şartları bu hususta bilmeniz gerekmektedir.  Öncelikli olarak mutlaka herhangi bir kamu vakıf üniversitelerinin veya özel Mimarlık Fakültesi’nden mezun olmanız gerekmektedir. Bu üniversitenin de mimarlar ve mühendislik fakültesinden mezun Makine, İnşaat, Elektrik ve Elektronik mühendisliği bölümlerinden olması şartı bulunmaktadır. Bu bölümlerin dışında bir bölümden mezun olan kişilerin veya bir meslek sahibi olan mühendislerin Elektrik Kimlik Belgesi Uzmanı olmaları mümkün değildir. Mühendis olanlar için Mühendisler Odası tarafından kişiye verilmiş olan proje çizim yetkileri belgesi bulunması gerekmektedir.

EKB uzmanı olabilmek istiyorsanız Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı eğitimi verme yetkisi bulunan firmalara başvurarak bu eğitimin alınması gerekmektedir. Başvurular için istenilen belgeler T.C. kimlik belgesi, kişiye ait fotoğraf ve üniversite diploması istenilmektedir. Başvurudan sonra eğitim veren yetkili firmalar tarafından ders takvimi eğitim alacak kişiye sunulması gerekmektedir. EKB uzmanı eğitim ücretleri danışmanlık ve eğitim firmasının bünyesinde eğitim almak isteyen kişi tarafından verilen banka hesaplarına belirli miktarda ücret yatırılmalıdır.

EKB uzmanı olmak için verilecek olan eğitimler Bakanlık tarafından belirlenmiştir. Enerji Kimlik Belgesi Uzmanı olmak isteyen kişilere verilen eğitim teorik ve uygulamalı olmak üzere iki aşamadan oluşur. Uzmanlık eğitimi 6 saatlik teorik eğitimle birlikte verilmekte olan 12 saatlik uygulamalı eğitim sonucunda toplam olarak 18 saat ders sonucunda verilmektedir. Buna bağlı olarak bina ve kapalı alanlarda değerlendirme konusunun nasıl yapılacağı, enerji ile ilgili olan hesaplamalar, enerji kaybı oluşumunun hesaplaması, toplam enerji akışının sağlanması ve gerekliliği gibi konular üzerinde değerlendirme dersleri verilmektedir. Pratik derslerde verilmiş olan tüm bilgiler, dokümanlar ve uygulama aşamalarında bir binaya ait olan bizatihi ölçümler ve testler yapılarak bu hususta uygulama yapılması EKB uzmanlarının yetişmesi açısından oldukça önemli bir unsurdur. Bu sayede dikkatli ve eşinin ehli olan kaliteli elemanlar yetişecektir.

Enerji Kimlik Belgesi Uzmanı olmak için verilen eğitimler üzerinde Bakanlık tarafından %95 katılımın uygun olduğunu belirtmiştir. Verilen eğitimin sonucunda danışmanlık firması tarafınca Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı sınavları yapılmaktadır. Sınavlar çoktan seçmeli olacak ve uzman olmak isteyen kişiler %70 oranında bu sınavda doğru cevap vermek zorunda olacaklardır. Yani bu sınavın sonucunda sınava giren adaylardan %70 oranında bir başarı beklenmektedir. Başarısız olan adaylar aynı sene içinde yapılacak olan sınavlara bir kez daha girmeye mecbur kalırlar. Bu sınava belirli bir mazereti olduğundan dolayı giremeyen adaylar 1 yılda 2 defa yapılan Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı sınavına girebilmeye hak kazanabilirler. Yıl içinde iki kez sınava girmesine rağmen istenen başarıyı sağlayamayan adaylar için tekrar Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı eğitimlerine katılmaları gerekmektedir. Tekrar aldıkları eğitimden sonra bu adaylar sınavlara bir önceki yılda olduğu gibi tekrar girebilir ve Enerji Kimlik Belgesi Uzmanı olmaya sınavı kazanırlarsa hak sahibi olurlar.

BİR CEVAP BIRAK