Ana sayfa Genel Sorgulamalar EKB Uzmanı Sorgulama

EKB Uzmanı Sorgulama

0
PAYLAŞ

Enerji Kimlik Belgesi yani kısaca EKB olarak kullanılmaktadır. Enerji kimlik belgesi 1 Ocak 2011 tarihi itibariyle hayatımıza giriş yapmıştır ve bu zamandan bu yana zorunlu olarak sorgulanan belgeler arasında yerini almış bulunmaktadır. Bu kapsamda, 2017 yılına kadar tüm binalara ait bu belgenin bina sahipleri tarafından alınması gerekmektedir. Bu sayede konut alım satımı yapıldığında bu belge kapsamında sıralamalar yapılır ve satışlar bu şekilde gerçekleşir. Bu belgeyi almadan önceki durumunuzda yapmanız gerekenler bulunmaktadır. Bu belgeyi daha almadan önce binanın yalıtımının mutlaka bina sakinleri tarafından yapılması şarttır. Bu belgede D sınıfı ve üzerinden çıkabilmek için TSE 825 uygun kalınlık ve buna bağlı belirlenmiş olan kurallar çerçevesinde uygulamalarınızı yapmanız gerekir. EKB uzmanları bu kapsamda sizlerin binanızda bazı araştırmalar yapması gerekmektedir. EKB uzmanı sorgulama işleminizide hızlı bir şekilde yazımızın devamını inceleyerek gerçekleştirebilirsiniz.

Enerji Kimlik Belgesi almak istiyorsanız, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı bünyesi tarafından belirlenmiş olan uzmanlar ve buna bağlı olarak Enerji verimliliği danışmanlığı kurumlarınca bu belge sizlere verilecektir.

EKB Uzmanı Sorgulama

EKB uzmanları bu kapsamda sizlerin binanızda bazı araştırmalar yapmaları gerekecektir. Bunlar; binanın yönü, yapım yılı, binanın konumu gibi bilgilerin yanında, binanız inşaat halindeyken kullanılmış olan malzemeler, dış cephe özellikleri, yalıtım, pencere ve döşeme alanları gibi özellikleri bu uzmanlar tarafından kontrol etmektedir. Bunlara ek, ısıtma ve soğutma özellikleri, aydınlatma elemanları ve aydınlatma sayısı gibi uygulamaları da göz önünde bulundurmaları gereklidir.

 

Eğer bu eksiklikleri tam olara kotradan kaldırdı iseniz EKB uzmanları kontrollerini ve araştırmalarını yaparak bu belgeyi sizlere vermektedirler. Eğer bir EKB uzmanı olmak istiyorsanız Mimarlık Fakültesi’nden mezun olmanız gereklidir. Bu üniversitenin Makine, İnşaat, Elektrik ve Elektronik ve Elektronik mühendisi bölümünden mezun olanlar EKB uzmanı olabilmektedir. Çünkü bu mühendislikten mezun olan kişiler proje çizme yetki belgelerine sahiptirler.

Bu şartlara sahip iseniz EKB uzmanı başvurunuzu hemen yapabilirsiniz. Bu başvuruyu yapabilmek için gerekli olan belgeler fotoğraf, TC kimlik belgesi ve üniversiteye ait olan bir diplomadır. Bu belgeler ile başvurunuzu tam olarak yaptığınızda  eğitim veren yetkili firmalar tarafından ders programınızı hızlı bir şekilde edinebilirsiniz. Ayrıca ders ücretleri, danışmanlık ve eğitim firmasının verdiği banka hesaplarına yatırılması gereklidir.

Enerji Kimlik Belgesi Uzmanı olabilmek istiyorsanız teorik ve uygulamalı olmak üzere iki aşamada ders almanız mecburidir. Bu alanda 6 saatlik teorik eğitimin yanında 12 saatlik olan uygulamalı eğitim de alınması gereklidir. Enerji Kimlik Uzmanlığı yapmak isteyen adaylar toplam olarak 18 saat ders almaları gereklidir. Bu eğitimlere katılım mecburi olmaktadır. Ayrıca adayların bu dersler üzerinden % 70 oranında bir başarı sağlamaları gerekmektedir. Saymış olduğumuz bu şartları sağlamış olan adaylar gününde Enerji Kimlik Belgelerini alarak, gerekli olan binalar için kontrollerini yapmaya hak kazanırlar.

EKB uzmanı sorgulama işlemleri kurum ve kuruluşlara gitmeden internet üzerinden yapılabilmektedir. İnternet üzerinden EKB uzmanı sorgulama işlemlerinizi istediğiniz zaman çerçevesinde rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemi yapabilmek için aşağıda bulunan görselleri takip ediniz.

EKB Uzmanı Sorgulama
EKB Uzmanı Sorgulama

Binalara ait olan enerji belgesi yazısının üzerine tıkladıktan sonra, aşağıdaki görselde sizlere sunmuş olduğumuz gibi EKB Sorgula butonuna tıklayınız.

EKB Uzmanı Sorgulama İşlemi
EKB Uzmanı Sorgulama

Bu işleminizden sonra karşınıza çıkan sayfa aşağıda bulunan görseldeki gibi olacaktır. Bu işlemden sonra ise size ait olan “belge numarasını” ilgili yere eksiksiz ve doğru bir şekilde girmeniz gerekmektedir. Daha sonra “Sorgula” butonuna tıklayarak EKB uzmanı sorgulama işleminizi hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

EKB Uzmanı Sorgulama İçin Belge Numarası
EKB Uzmanı Sorgulama

Açılan sayfa üzerinden EKB uzmanı sorgulama işlemlerinizi yaptığınız gibi binanızın durumu hakkında bir çok bilgi de alabilirsiniz.

EKB Uzmanı Sorgulama İşleminiz İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK