Ana sayfa Sınavlar Elektronik Yabancı Dil Sınavı Başvuru

Elektronik Yabancı Dil Sınavı Başvuru

0
PAYLAŞ

Elektronik Yabancı Dil Sınavı günümüzde elektronik bir ortam aracılığı ile yapılmaktadır ve aynı normal seviyede yapılan sınavlar gibi geçerliliği olan bir sınavdır. Uluslararası geçerliliği olan TOEFL ve TOEIC gibi sınavlar ile birlikte ÖSYM bünyesinde de yapılmaya başlanan bu sınavın elektronik ortama taşınmasıyla birlikte ortaya Elektronik Yabancı Dil Sınavı yani (e-YDS) çıkmıştır. YDS, seçmeli test sınavları ile oluşan ve sınavın sorularının basılı olduğu kitapçıkların sınava girecek kişilere verildiği bir sınavdır. ÖSYM tarafından yapılan bu sınavda her zaman bu sistem uygulanmaktadır. e-YDS’ ye girmeye hak kazanan kişiler diğer sınavlardan farklı olarak bilgisayar karşısına geçerek ekran üzerinden kendilerine verilmiş olan soruları okuyacak veya kulaklıklar aracılığı ile kendisine verilen soruları dinleyerek çözecektir. Cevaplar sözlü şekilde mikrofona söyleneceği gibi aynı zamanda bilgisayar ekranı üzerinden de işaretlenerek cevaplanabilir. Bu tür bir sınavın çoğunlukla yabancı dil sınavı dahilinde yapılmasının sebebiyse adayların hem konuşmaya hem de dinlemeye becerilerinin olup olmadığını ölçmek maksadı ile yapılmaktadır.

Adaylara sınav boyunca gözetmen öğretmenler tarafından herhangi bir yardım edilmeyeceği için sınava girmek isteyen adayların kişisel olarak bilgisayar kullanımında iyi bir beceriye sahip olmaları gerekmektedir. Sınav içerisinde yer alan gözetmen öğretmenlerin adaylar ile hiçbir biçimde iletişime geçmeyecekleri de bilinmelidir. Bu bilgiler ile birlikte sınavla ilgili olan tüm kurallar sınava girdikleri şekilde bilgisayar ortamı üzerinden adaylara sunulacaktır.

Elektronik Yabancı Dil Sınavı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

YDS sınavında yanlışlar doğruları götürmediğinden dolayı adayların bu konu hakkında hiçbir şekilde endişelenmelerine gerek yok. Bu bilgiler ile birlikte YDS’ de ve e-YDS’ de maksimum alınabilecek puan 100 olarak bilinmektedir. Puanlama sisteminden dolayı bir öğrencinin alacağı sınav puan hesabı yüz üzerinden hesaplanır. Sınav bitiminin ardından ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri bünyesinde herhangi bir soru iptal edildiği vakit bu soru ya da sorular puanlama değerlendirmelerinin dışında bırakılarak öğrenci mağdur edilmeyecektir. Bu konuların içinde adayların puanları hesap edildiğinde geçerli olan sorular her bir soru için yeniden puan hesaplaması yapılacaktır.

2017 yılı içinde gerçekleştirilecek olan 10 tane Elektronik Yabancı Dil Sınavı vardır. Bu sınavlara girebilmek için adayların ödemesi gereken ücret ise 200 TL’ dir. Sınava girecek olan adayların sınav ücretlerini ödeyebilmesi için ÖSYM resmi web sitesi üzerinde yer almakta olan ÖDEMELER bölümünden “ÖSYM Kartlı Ödeme Sistemini” kullanmaları ve bu platforma T.C. Kimlik numaraları ile birlikte banka kartı veya kredi kartı ile sınav ücretlerini yatırmaları gerekir. Bunun ile birlikte bankalar tarafından Elektronik Yabancı Dil Sınavı başvuru ücretleri alınamayacaktır.

Her sene yapılacak olan bu sınavlar için belirli kontenjanlar açılır. Açılan bu kontenjanlar ÖSYM tarafından bu sınava girecek olan öğrencilere duyurulur. ÖSYM tarafından duyurusu yapılan bu  sınav için açılan kontenjanların dolmasıyla birlikte sınava başvuru yapmak isteyen adayların başvuru için yatırdıkları ücretleri otomatik olarak kurum sitesinin sistemi tarafından kabul edilmeyecektir. Bu neden ile ortaya sınav başvuru ücreti ödediği halde sınava giremeyen kişiler bulunmayacaktır.

Elektronik Yabancı Dil Sınavı verilen tarihler kapsamında saat 14:30 da yapılmaktadır. Bunun ile birlikte sınavın süresi 3 saat olarak belirlenmiştir. Sınava girmiş olan adaylara sınav sonuç bilgileri gönderilmeyecektir. Adaylar sınav sonuçlarına sonuc.osym.gov.tr internet adresinden aynı sınava girdikleri sistemde Elektronik Yabancı Dil Sınavı sonuçlarını internet üzerinden öğrenebilirler.

Bunun ile birlikte sınava girmek isteyen adayların Deneme E-Sınav uygulama sistemi ile birlikte Elektronik Yabancı Dil Sınavında uygulamaya girecek olan sınav ara yüzlerini sınav öncesinde ölçmeleri bu sisteme görsel bir aşinalık kazanabilmek için sistemde bir deneme elektronik sınavı öğrenciler için hazırlamıştır. Adayların sınava girmeden bir müddet önce bu sisteme ayak uydurabilmeleri için bu deneme sınavı ile alıştırma yapmalarında büyük fayda vardır.

2016 yılı içerisinde Elektronik Yabancı Dil sınavına katılmak isteyen adaylar sadece bir kere sınav ücreti ödemekteydi. Fakat Elektronik Yabancı Dil Sınavına katılmak isteyen öğrencilerin son üç ay içinde aynı dil sınavına sadece bir kez girebilecekleri duyuruldu.

2017 Yılı E – YDS Sınav Tarihleri

2017 yılında 10 tane Elektronik Yabancı Dili Sınavı yapılacaktır. Bu sınavlara ilişkin tarihler ise şu şekildedir;

E – YDS 2017 – 1, 21 Ocak 2017 tarihinde yapılacak 02 Ocak – 12 Ocak tarihleri arasında başvurular alınacaktır.

E – YDS 2017 – 2, 25 Şubat 2017 tarihinde yapılacak 25 Ocak – 16 Şubat tarihleri arasında başvurular alınacaktır.

E – YDS 2017 – 3, 18 Mart 2017 tarihinde yapılacak 23 Şubat – 9 Mart tarihleri arasında başvurular alınacaktır.

E – YDS 2017 – 4, 29 Nisan 2017 tarihinde yapılacak 22 Mart – 22 Nisan tarihleri arasında başvuru alacaktır.

E – YDS 2017 – 5, 27 Mayıs 2017 tarihinde yapılacak 3 Mayıs – 18 Mayıs tarihleri arasında başvurular alınacaktır.

E – YDS 2017 – 6, 18 Haziran 2017 tarihinde yapılacak 24 Mayıs – 8 Haziran tarihleri arasında başvurular alınacaktır.

E – YDS 2017 – 7, 22 Temmuz 2017 tarihinde yapılacak 21 Haziran – 13 Temmuz tarihleri arasında başvurular alınacaktır.

E – YDS 2017 – 8, 21 Ekim 2017 tarihinde yapılacak 26 Temmuz – 12 Ekim tarihleri arasında başvurular alınacaktır.

E – YDS 2017 – 9, 25 Kasım 2017 tarihinde yapılacak 25 Ekim – 16 Kasım tarihleri arasında başvurular alınacaktır.

E – YDS 2017 – 10, 23 Aralık 2017 tarihinde yapılacak 29 Kasım – 14 Aralık tarihleri arasında başvurular alınacaktır.

E – YDS Başvurusu Nasıl Yapılır?

Elektronik Yabancı Dil Sınavı başvuruları kolay bir şekilde ÖSYM resmî sitesi üzerinden yapılabilmektedir. Aşağıda yer almakta olan linke tıklayarak Elektronik Yabancı Dil Sınavı Başvuru sayfasına ulaşabilirsiniz. Linke tıklamanızdan sonra yapmanız gereken Başvuru menüsü üzerinden “e – YDS Randevu” kısmının seçili olduğuna emin olmak ve ardından T.C. Kimlik numaranızı veya yabancı uyruklu iseniz Yabancı uyruklu numarası girilmeli “Kılavuz koşullarını okudum ve kabul ediyorum” yazan ilgili yer bu işlemden sonra işaretlenmelidir. Bu işlemin ardından E-YDS Randevu işlemleriyle alakalı kontenjan seçeneklerinden birisini seçerek “Devam” butonuna basarak Elektronik Yabancı Dil Sınavı Başvuru ödemesi bölümüne geçiş yapılmalıdır. Başvuru ücreti yatırılmasının ardından başvurunuz kabul edilecektir. Ücreti ödemekte herhangi bir sorunla karşılaşıyorsanız bu durumda kontenjan dolu olabilir. Kontenjan dolu olduğu taktirde sınav başvurusu yapamazsınız.

E – YDS Başvurusu İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK