Ana sayfa Emekli Sandığı Emekli Sandığı Rapor Sorgulama

Emekli Sandığı Rapor Sorgulama

0
PAYLAŞ

Sosyal Güvenlik Kurumu’nda çalışan kişiler çeşitli sebepler ile rapora ihtiyaç duymaktadır. Çeşitli şekilde sebeplerden dolayı alınan raporlar kapsamında, çalışanlar rapor parası dediğimiz bir miktar para devletten alırlar. Ancak çalışanların bu ücreti alabilmesi için birkaç tane şartı yerine getirmesi gerekir. Bu kapsamda, Sosyal Güvenlik Kurumu kişilerin almış olduğu bu raporlara 3 günlük bir ücret kesintisi uygulanmaktadır. Bu kişilere rapor parası ödemeleri yapılır. Bu neden ile kişilerin bu rapor parasını alınabilmesi için rapor süresinin en az 3 gün olması gerekir.

Rapor aynı zamanda iş göremeyen raporu olarak da geçmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu çalışanlara bu hesaplamaları yaptıktan sonra ücretlerini PTT aracılığıyla gönderir. Rapor alan kişiler ise herhangi PTT şubesine gidip rapor parasını alabilir. Bunun için, gerekli olan bilgiler sadece kimlik bilgileridir. Kimlik bilgileri dışında kişiden hiçbir bilgi istenmez. Rapor almış olan kişi kolay bir şekilde rapor parasını alabilir.

İş göremezlik raporu alabilmek için sağlık kurumlarından herhangi birisine giderek muayene olmak gerekmektedir. Bu belgeyi aldıktan sonra en yakın Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü rapor işlemleri birimi bünyesine bu iş göremezlik raporunu elden teslim etmek gerekmektedir. Raporun teslim edilmesinden sonra, SGK bünyesinden rapor parasını alabilmek için işlemleri başlatmışsınız demektir.

 

Bu durumda Emekli Sandığı bünyesine bağlı kişiler rapor sorgulama işlemi sayesinde rapor paraları hakkında güncel bilgilere ulaşırlar. Bunun için, Sosyal Güvenlik Kurumu internet web sitesi üzerinden bizlere sunmuş olduğu online uygulamalar sayesinde bu bilgilere ulaşabilirsiniz. Tüm SGK bilgilerine ulaşabilmek için bu sistemi kullanmanız yeterli olacaktır. Bu uygulamalar sayesinde kamu kurum ve kuruluşlarına gitmenize gerek kalmadan tüm işlemlerinizi kolayca bu sistem üzerinden yapabilirsiniz. 7 – 24 online olarak hizmet veren bu kurum sitelerini her saatte kullanmanız mümkün olmaktadır. Ayrıca bu uygulamaları kullanarak zamandan tasarruf edebilirsiniz.

Halka sunulmuş bir hizmet olan uygulamalar kapsamında, birçok sorgulamanın yanında Emekli Sandığı rapor sorgula işlemini de rahat bir şekilde yapabilirsiniz. Emekli Sandığı rapor sorgulama işleminizi internet üzerinden şifreli bir halde gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemleri yapabilmek için yazımızın devam kısmında sizlere verdiğimiz adımları takip etmeniz bu işlemleri yapabilmeniz için yeterli olacaktır.

Emekli Sandığı Rapor Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Emekli Sandığı rapor sorgulama işlemlerinizi her zaman E-Devlet sistemi üzerinden yapmanız gerekir. Emekli Sandığı rapor sorgula işlemleri için ilk önce E-Devlet şifrenizi almanız gerekir. E-Devlet şifresini size en yakın PTT şubesinden alabilirsiniz. Bu şifreyi alabilmek için kimlik bilgilerinizi PTT bünyesinde çalışan elemanlara vermeniz yeterli olacaktır. Sizden istenilen işlem maliyeti kapsamı dahilinde sadece 2 TL ödemeniz yeterli olacaktır. Şifre alma girişiminden sonra E-Devlet şifrenizi kapalı bir zarfın içerisinde alabilir ve sonrasında ise E-Devlet sistemi üzerinden bu şifreyi kullanarak Emekli Sandığı rapor sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet şifrenizi aldıktan sonra eğer rapor sorgulama işleminizi gerçekleştirmek istiyorsanız öncelikle yazımızın son kısmında bulunan bağlantı linkine tıklamanız gerekir. Açılan ekran sayesinde ilk önce “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonunu tıklayarak işleminize başlamanız gerekmektedir.

Bu işlemden sonra, ekran değişecektir ve sizin bazı bilgileri sisteme girmeniz gerekmektedir. Bu durumda, E-Devlet şifrenizi ve buna ek olarak T.C. kimlik numaranızı doğru ve eksiksiz bir şekilde girmeniz gerekir. Bilgi girişlerinizi tam ve eksiksiz bir şekilde sisteme girmenizin ardından, “Sisteme Giriş Yap” butonunu tıklamanız yeterli olacaktır. Bu işleminizle birlikte sisteme girebilir istediğiniz şekilde Emekli Sandığı rapor sorgulama işleminizi gerçekleştirerek gerekli olan bilgilerinizi öğrenebilirsiniz.

E-Devlet şifresi sayesinde yapacak olduğunuz bu Emekli Sandığı rapor sorgulama işlemlerine ek olarak, aynı ekranın üzerinde de görebileceğiniz farklı işlem çeşitleri vardır. Bunlar, Elektronik İmza, Mobil İmza, T.C Kimlik Kartı sayesinde yapacak olduğunuz işlemler ve İnternet Bankacılığı ile yapmak istediğiniz işlemler olabilir. Bu seçenekler sayesinde işlem yapmak için, sizden istenen bilgilerinizi doğru ve eksiksiz bir şekilde sisteme girmenizle birlikte Emekli Sandığı rapor sorgulama işleminizi gerçekleştirmiş olursunuz.

Bu işlemlerden sonra, sisteme girdiğiniz andan itibaren, ilk olarak iş göremezlik seçeneğini seçerek işleminize başlamanız gerekmektedir. Bu seçeneği seçtikten sonra SGK rapor parası sorgulama işlemi seçeneğine tıklamanız yeterli olacaktır. Bu gerçekleştirmiş olduğunuz işlemler sayesinde, alacak olduğunuz rapor ve iş göremez ücreti ne kadar olduğu bilgisine kolayca ulaşabilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde uzun süreden beri tüm işlemler online olarak internet üzerinden yapılmaktadır. Bu işlemler sayesinde kurum ve kuruluşların binalarında büyük rahatlamalar olmuş artık eskisi gibi uzun kuyruklar ile insanlar meşgul edilmekten kurtulmuştur. Birkaç dakikanın içinde SGK resmi web sitesi sayesinde tüm işlemlerinize ulaşabilirsiniz hakkınızdaki tüm sorgulama işlemlerini bu şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Emekli Sandığı Rapor Sorgulama İşlemi İçin  TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK