Ana sayfa Araç Emniyet Araç Sorgulama

Emniyet Araç Sorgulama

0
PAYLAŞ

Yeni geliştirilmekte olan uygulamalar sayesinde araç sorgulamaları yapabileceğiniz pek çok platform bulunmaktadır. 2. el araç piyasasının oldukça ilgi gördüğü bu yıllarda; güvenilir bir yerden araç satın almak oldukça önemlidir. Yeni uygulanan yöntemler ile araçların daha önceden meydana gelen kazalı halleri ve parça değişimleri gizlenebilmektedir. Ayrıca araçların daha önceki dönemlere ait vergi borçları, trafik cezaları veya muayene cezaları ruhsata eklenmekten kaçınılmaktadır. Tüm bu hileler yapılarak satıcılar aracı fiyatının değerinden 2 katı ile 3 katı fazlasına satmaktadır. Tüm bu hilelere karşı önlem almak amacı ile yeni geliştirilen araç sorgulamaları uygulamaları kullanılarak vatandaşlarımız daha doğru seçimler yapabilmekte ve araç alım işlemlerini daha güvenli bir şekilde gerçekleştirebilmektedir.

Araç sorgulama işlemlerinin yapıldığı başlıca internet siteleri, Emniyet Genel Müdürlüğü internet sitesi, E Devlet online internet sitesi, Gelir İdare Başkanlığı internet sitesi ve Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi internet sitesidir. Tüm bu internet siteleri üzerinden araç sorgulama işlemlerinizi online bir şekilde kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Araç sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirdiğiniz bu sitelere internet bağlantısı bulunmakta olan her yerden kolay bir şekilde erişim sağlayabilirsiniz. Şimdiki yazımızda ise sizlere Emniyet araç sorgulama işleminin nasıl gerçekleştirildiği konusunda bilgi aktarımı yapmaya çalışacağız.

Emniyet Araç Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

 

Normalde araç sorgulama işlemleri E-devlet internet sitesi üzerinden gerçekleştirdiğinizde sorgulanan araçların ruhsat bilgilerine de erişim sağlanabilmektedir. Sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilmeniz için aracınızın plaka bilgilerini bilmeniz ve bu bilgileri sisteme girmeniz yeterli olmaktadır. Sorgulama sonucunda ise araçların üzerinde haciz ve kaçak olup olmadığını da detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Emniyet araç sorgulama işlemi ile de araçların otopark borçları ve trafik cezaları ile ilgili bilgilere erişim sağlayabilirsiniz. Emniyet araç sorgulama işleminizi gerçekleştirebilmeniz için ilk işlem olarak aşağıda verilen bağlantı linkine tıklamanız gerekmektedir. Verilen bağlantı linkine tıkladıktan sonra ise karşınıza aşağıda yer almakta olan ekran görüntüsü çıkacaktır.

Bu ekran görüntüsü üzerinde de belirtildiği gibi Emniyet Araç Sorgulama işlemi için ilk olarak boşluklu alanların eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması gerekmektedir. Sırası ile sorgulama işlemi yapacağınız kişinin ismi ve soy ismi boşluklu alanlara doğru bir şekilde yazılmalıdır. Daha sonra ise T.C. kimlik numarası ve doğum yılı girilmelidir. Tüm bilgilerin eksiksiz ve doğru bir şekilde yazıldığından emin olmanız gerekmektedir. Daha sonra ise doğrula butonuna basmanız gerekmektedir. Doğrula butonuna bastıktan sonra karşınıza 4 farklı sorgulama ekranı gelmektedir. Bu sorgulama ekranı görüntüsü ise aşağıdaki gibidir.

Resimde de belirtildiği gibi 4 farklı emniyet araç sorgulama seçeneği yer almaktadır. Bu sorgulama seçenekleri ise sırası ile;

  • Araç plakasına yazılan ceza sorgulama
  • Sürücü belgesine yazılan ceza sorgulama
  • Tüzel kişi ceza sorgulama
  • Otoparka çekilen araç ceza sorgulama işlemleridir.

Emniyet araç sorgulama işlemi için otoparka çekilen araç sorgulama seçeneğini seçerek araca ait bulunmakta olan otopark borçları ile ilgili tüm ayrıntılı dökümüne detaylı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Emniyet araç sorgulama işleminizi gerçekleştirmek için eğer Araç plakasına yazılan ceza sorgulama seçeneğini kullanırsanız da araca  ait önceden kesilmiş cezalar, bu cezaların kesiliş tarihi, cezanın kesildiği yer ve zamanı, aynı zamanda ödeme dokümanları ve son ödeme tarihi gibi pek çok önemli bilgiye bu sorgulama işlemi ile detaylı olarak erişim sağlayabilirsiniz.

Emniyet araç sorgulama işlemleri ile sorgulama yaparak 2. el araç satın almadan önce araç ile ilgili daha güvenli bilgilere sahip olabilirsiniz.

Emniyet Araç Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK