Ana sayfa Ceza Sorgulamaları Esrar Kullanma Cezası

Esrar Kullanma Cezası

0
PAYLAŞ

İnsan sağlığına zararlı, bağımlılık yapan maddeler arasında ilk sıralarda yer alan esrar kullanımı son 5 yılda büyük bir artış göstermektedir. Bu alanda yapılan inceleme raporlarına göre 5 yılda %169 oranında bir artış söz konusudur. Birçok kişinin esrarı kimyasal değil, bitkisel ve doğal bir bağımlılık maddesi saydığından dolayı kullanım oranlarının ciddi artış gösterdiği düşünülmektedir. Esrar bağımlılık yaşının 13’e kadar düştüğü günümüzde, esrarla mücadele konusu da giderek önem kazanmaktadır. Esrar türevi uyarıcı uyuşturucu maddeleri kullandığı tespit edilen şahıslara esrar kullanma cezası olarak, tedavi edilmesi koşulu ile denetimli serbestlik verilmektedir.

Esrarın Hukuki Yönü ve Kanunen Cezası

İnsanda bağımlılığa neden olan, sağlığı tehdit eden ve ölümle dahi sonuçlanabilen bir madde olarak bilen esrarın kanunen kullanılması da yasaktır. Kanunlara göre esrar bulundurma, kullanma veya kabul etme durumlarının ayrı yaptırımları bulunmaktadır. TCK 191. Maddede esrar kullanımına ilişkin detaylı açıklama yapılmaktadır.

Esrar Kullanma Cezası

Kanunlara göre, esrar gibi kullanılan uyuşturucu ve uyarıcı maddeleri satın alan, kabul eden ve bulunduran kişiler 2 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılabilmektedir. Aynı zamanda bu maddeleri yetiştiren kişiler de bu maddeye göre hüküm giymektedir.

 

Esrar türevi uyarıcı maddeleri kullandığı tespit edilen kişilere ise tedavi edilmesi koşulu ile denetimli serbestlik verilmektedir.

Bir sağlık kurumunda uyarıcı madde kullanımına ilişkin tedavi görmesi şartı ile denetimli serbestlik verilen kişinin, bu duruma uygun davranış sergilemesi gerekmektedir. Esrar kullanımından dolayı denetimli serbestlik verilen kişiye onu takip etmesi için bir uzman görevlendirilmektedir. Tedavi sonucunda uzman, esrar kullanımı ve diğer uyarıcı madde tedavisi gören kişinin durumu, davranışları göz önünde bulundurarak bir rapor hazırlamakta ve hakime sunmaktadır.

Tedavisi sona eren kişinin denetimli serbestliği ise 1 yıl sonra sona ermektedir. Bazı durumlarda kişinin denetimli serbestliğinin en fazla 3 yıl uzatılmasına karar verilebilmektedir.

Uyuşturucu ve uyarıcı madde satan, kabul eden, bulunduran kişiler, denetimli serbestlik ve tedavi verildiğinde bu duruma uygun davranmadığı taktirde cezası infaz edilmektedir.

Trafikte Esrar Kullanma Cezası

Alkollü araç kullanmak trafik kuralları gereği yasaklanmıştır. Kişiler, esrarla ilgili böyle bir yasak olup olmadığını merak etmektedir. İnsanda uyarıcı ve uyuşturucu etki oluşturan esrarın trafikte kullanılması en az alkol kadar risk taşımaktadır. Trafik cezası kurallarına göre trafikte olan kişilerin esrar kullanması da yasaklanmıştır.

Madde ile sabitlenen bu yasak, maddede uyarıcı ve uyuşturucu madde tanımı ile belirlenmiştir. Bu kuralı ihlal eden, trafikte esrar kullandığı tespit edilen sürücüler 48/8 trafik ceza maddesine göre 4.348 TL para cezasına çarptırılmaktadır. Bu cezanın peşin ödenmesi durumunda %25 indirim uygulanmaktadır. Aynı zamanda esrar kullandığı tespit edilen sürücülerin 5 yıl süre ile ehliyetlerine de el konulmaktadır. Bu sürenin tamamlanması durumunda sağlık ocağı tarafından verilecek araç kullanmasına sakınca yoktur raporu ile sürücüler ehliyetlerini geri alabilmektedir.

Aynı zamanda trafikte görevli kişilerin kanda alkol veya diğer uyuşturucu madde miktarını ölçüm kontrolüne karşı koyan, engelleyen sürücülere 48/9 trafik ceza maddesine göre  2.288 TL para cezası uygulanmaktadır. Bu kurala aykırı davranış sergileyen sürücülerin ehliyetlerine de 2 yıl süre ile el konulmaktadır. Esrar kullandığından şüphelenilen fakat kontrole izin vermeyen sürücüler kolluk kuvvetleri tarafından mahalli zabıtaya teslim edilmekte, soruşturma zabıta tarafından takip edilmektedir. Bu cezaya çarptırılan sürücüler, para cezasının tamamını ödemek kaydıyla tekrar ehliyetlerini alabilmektedir.

Türkiye konumu gereği uyuşturucu kaçakçılığı konusunda transit bölge konumunda olduğundan üretimi ve kullanımı konusunda konulacak engeller oldukça zordur. Emniyet tarafından yürütülen narkotik operasyonlar ile bunun önüne geçilmeye ve en aza indirilmeye çalışılmaktadır. Özellikle gençleri esrar kullanımı zararları konusunda bilinçlendirme çalışmaları önemli rol oynamaktadır.

BİR CEVAP BIRAK