Ana sayfa Ceza Sorgulamaları Gecikmiş Trafik Cezası

Gecikmiş Trafik Cezası

0
PAYLAŞ

Trafik kuralları trafik düzenini sağlamak, olası trafik kazalarının önüne geçmek, sürücü ve yayaların mal ve cam güvenliğini sağlamak ve hızlı ve güvenli bir trafik akışı için Karayolları Trafik Müdürlüğünce belirlenmiş kurallardır. Bu kurallara uymak vatandaşlık görevimiz olduğu kadar güvenliğimiz için gereklidir. Trafik kurallarına herkes uymak zorundadır. Uyulmadığı takdirde para cezası gibi bir takım yaptırımlara maruz kalınmaktadır. Trafik cezaları zamanında yatırılmadığı takdirde gecikmiş trafik cezası uygulanmaktadır.

Gecikmiş Trafik Cezası Sorgulama

Trafik cezası alan kişi için genelde tebligat gönderilir. Tebligata göre ne kadar ceza ödeyeceği ve ne zamana kadar geçerli olduğu hakkında bilgiler yazılır. Bazı durumlarda adres değişikliği ya da sistemden kaynaklı hatalardan dolayı tebligat adrese ulaşmayabilir. Bunun neticesinde gecikmiş trafik cezası uygulanmaktadır. Bu konuda mağdur olmamak için online olarak sorgulama işlemleri yaptırabilir ve mevcut borç hakkında genel bilgi edinebiliriz. Yazının sonunda yer alan işlemleri uygulayarak sorgulama işlemleri yaptırabilir ve mevcut ceza tutarınızı vaktinde gerekli ödeme yerlerine ödeyerek bu cezadan kurtulabilirsiniz.

Gecikmiş Trafik Cezası Nasıl Öğrenilir?

Gecikmiş olan trafik ceza borcunuzu öğrenmek için karşınızda iki seçenek vardır. Birinci Emniyet Genel Müdürlüğüne başvuru yapıp Trafik şubesinden cezanız hakkında bilgi almak ve buradaki yetkili kişiler dahilinde sorgulama işlemlerini yaptırmaktır. İkinci olarak kolay ve pratik bir yöntem olarak ise Emniyet Genel Müdürlüğü resmi internet sitesinden giriş yaparak trafik cezanız olup olmadığınız hakkında bilgi edinmektir. İnternet üzerinde sorgulama yapmak için EGM internet portalından giriş yaparak hemen sorgulama işlemlerinize başlayabilirsiniz. Giriş yaptığınızda karşınıza Emniyet Genel Müdürlüğü resmi sitesi üzerinden çıkan sayfanın sol alt köşesinde Trafik Cezası ve Otopark Sorgulama başlığı bulunur. Buraya tıklayarak istenen kimlik belgelerini girmeniz gerekmektedir.

Gecikmiş Trafik Cezası
Gecikmiş Trafik Cezası Sorgulama
 

Kimlik bilgileri olarak , isim, soy isim, T.C. kimlik numarası ve doğum yılı gibi bilgiler istenir. Bu bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurduktan sonra doğrula butonuna basmanız gerekir. Karşınıza çıkan Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama, Sürücü Belgesine Yazılan Ceza Sorgulama, Tüzel Kişi Ceza Sorgulama, Otoparka Çekilen Araç Sorgulama seçeneklerinden uygum olan tıkladıktan sonra cezanız hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Belirtilen süre zarfında ödemenizi hemen yapmalısınız.

Trafik Cezası öğrenmek İçin TIKLAYINIZ! 

Gecikmiş Trafik Cezası Nasıl Öğrenilir?

Sorgulama işleminden sonra size ait olan gecikmiş cezanız varsa hemen vakit kaybetmeden ödeme yapmanız gerekir. Aksi takdirde faizli olarak ödeme yapmak durumunda kalabilirsiniz.

Gecikmiş Trafik Cezası
Gecikmiş Trafik Cezası

Gecikmiş trafik ceza tutarını ödemek için trafik şubesine giderek ödeme yapacağınız gibi online olarak internet üzerinden de ödemenizi yapabilirsiniz. Gelir İdaresi Başkanlığı resmi internet sitesine giriş yapmanız ilk adımdır. Burada E- işlemler kısmında İnternet Vergi Dairesi seçeneğine tıklamanız gereklidir. Karşınıza çıkan seçeneklerden Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Ödeme yazan yere tıklamanız gerekir. Karşınıza çıkan bilgileri doğru bir şekilde doldurduktan sonra ödeme yapabilirsiniz.

Gecikmiş Trafik Cezası
Gecikmiş Trafik Cezası Öğrenme

Gecikmiş Trafik Cezası Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK