Ana sayfa Ceza Sorgulamaları Gelir İdaresi Başkanlığı Trafik Ceza Sorgulama

Gelir İdaresi Başkanlığı Trafik Ceza Sorgulama

0
PAYLAŞ

GİB, Gelir İdaresi Başkanlığı adlı resmi kurumun kısaltılmış ismidir. Bu kurum Maliye Bakanlığı’na bağlı yer alıp ülke genelinde gelir ile ilgili politikaları belirlemiş vergi toplama, saydamlık çerçevesi içerisinde hizmetlerini yürüten bir resmi kurum olarak hayatına devam etmektedir. Bu kurum kapsamı içerisinde daha önce bahsettiğimiz üzere vergi denetimi ve vergi toplama işlemlerini de etkin olarak yürütmektedir. Bu vergi türlerinden bir tanesi de motorlu taşıt vergisi olarak yer almaktadır

Motorlu taşıt vergisi araç sürücülerinden araçlarını trafiğe çıkarmaları için yılda iki kez olmak üzere temin edilen vergi şeklidir. Sürücüler bu vergilerini ilkini Ocak ayı içerisinde, ikincisi de Temmuz ayında olmak üzere iki taksitle ödemektedir. Araç tipine ve durumlarına göre değişkenlik gösteren bu vergiler sayesinde sürücüler açısından soru işareti bulunabilmektedir. Bu durumun önüne geçebilmek için kurum bir çözüm yoluna gitmektedir. Kurum kendi himayesi içerisinde yer alan ve vergi işlemlerinin online olarak yürüteceği İnternet Vergi Dairesi hizmetini başlatmış ve motorlu taşıt vergisi hakkında da bu sistem aracılığı ile beraber bilgi alınabilmesi sağlamıştır. Bunun yanında bu hizmete ek olarak sürücülerin işlerini bir hayli kolaylaştırmış olan trafik cezaları sorgulama hizmeti de aynı menü üzerinden yürütmektedir. GİB trafik ceza sorgulama uygulaması ile hem trafik cezanızı öğrenebilir hem de motorlu taşıt verginizi kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Bununla sınırlı kalmayarak olası cezalarınızı anlaşmalı yer alan bankaların kredi kartları yardımı ile aynı menü üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz. Bu yazımız içerisinde kuruma ait bu hizmetin ne şekilde kullanıldığına dair ayrıntılı bilgi ve desteği kolayca bulabilirsiniz.

GİB Trafik Ceza Sorgulama Nasıl Yapılır?

 

Gelir İdaresi Başkanlığı hizmeti içerisinde bulunan İnternet Vergi Dairesi bu sorgulama uygulamasının yürütüldüğü resmi hizmet menüsü olarak bulunur. Bu menü içerisinde erişim sağlayabilmek adına yapmanız gereken yazının son bölümünde yer alan bağlantı linkini kullanmak olacaktır.

Bu link sizi aşağıda da yer aldığı gibi motorlu taşıt işlemleri menüsüne götürmektedir. Bu menü üzerinde ok işareti ile gösterilen ve en üstte bulunan motorlu taşıt sorgulaması ve kredi kartı ile ödeme kısmına tıklayarak GİB trafik ceza sorgulamasını anında başlatırsınız.

GİB Trafik Ceza Sorgulaması İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK