Ana sayfa Ceza Sorgulamaları GİB Araç Ceza Sorgulama

GİB Araç Ceza Sorgulama

0
PAYLAŞ

Yoğun trafik koşullarında kişilerin sorumlulukları bulunmaktadır. Kendi hayatları kadar trafikte bulunan diğer sürücülerin hayatları da önemlidir. Bu yüzden risk olabilecek davranışlar sergilenmemesi gerekir. Bu durumları vatandaşlarına isteğine bıraktığımız zaman herhangi bir yaptırımı olmamasından dolayı umursamaz davranmaktadır. Bu nedenle devlet tarafından trafik etkileşimi içinde yer alan her kişinin uyması gereken kurallar getirilmektedir. Bu sayede kuralların dışına çıkmış olan bireyler belirli bir cezai yaptırımla karşılaşarak tekrarlanmaması adına caydırıcı bir uyarı alır. Bu kuralların etkin olarak belirlenmesi ve kontrolü Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılır.

Trafik kuralları dışına çıkıldığı zaman farkında olmadan ceza yenilebilmektedir. Mobese kameraları ve radarlar farkında olmayarak ceza almanıza neden olan teknolojik ürünlerdir. Bu nedenle ceza yediğinizi düşündüğünüz dönemlerde ya da sık sık araç cezası sorgulama işlemlerini yapmanızda fayda bulunmaktadır. Ceza alma işleminden sonra eve gönderilmiş olan tebligatla ceza hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Fakat yoğunluk durumunda ya da dalgınlıkla bu tebligatın kaybolması verilen cezayı fark edemememize neden olabilir. Bu yüzden sizlere sunulan elektronik ortam bilgilendirmeleri ile ceza sorgulama uygulamalarını yapmamız gerekir. Bu hizmetlerden bir tanesi de GİB araç ceza sorgulama uygulamasıdır. Bu hizmet yardımı ile aracımıza ait ceza olup olmadığını kolayca öğrenebiliyoruz.

GİB Araç Ceza Sorgulama Uygulaması Nasıl Yapılır?

 

Gelir İdaresi Başkanlığı devlete bağlı bulunan vergi işlemlerini yürüten resmi bir kurum olarak bulunur. Tüm devlet kamu kurumlarında yer aldığı gibi bu kurum da vatandaşlara her zaman çok daha hızlı hizmet verebilmek adına elektronik ortam üzerinde yerini almıştır. Bu platform üstünden sağlamış olduğu hizmetlerden bir tanesi de araçlara ait sorgulamalar olmaktadır. Motorlu taşıt vergisi bu kuruma bağlı bulunmasından dolayı sorgulaması da bu kuruma ait olmaktadır. Bunun yanı sıra ek hizmet olarak araçlara ait olan trafik cezaları da internet üzerinden benzer sorgulama sistemi üzerinden öğrenilir. Hatta bu sistem aracılığı ile cezanız bulunuyorsa ödeme işlemini de gerçekleştirebilirsiniz. Trafik cezalarında 15 gün içinde herhangi bir ödeme yapmak size belirli oranda indirim sağlamaktadır. Bu yüzden GİB araç ceza sorgulama gerçekleştirerek ceza konusunda bilgi sahibi olmak son derece önemlidir.

GİB araç ceza sorgulama uygulamasını yapabilmeniz için ilk olarak kuruma ait resmi internet sitesini ziyaret etmeniz gerekir. Bu adresi gidebilmeniz için yazının son kısmında bağlantı linki eklemiş bulunuyoruz. Bu link sizi motorlu taşıt uygulamalarının yapıldığı menüye götürmektedir. Bu menü aşağıdaki resim gibi olması gerekir. Bu menü içerisinde yer alan sorgulama listesinden en üst kısımda bulunan ve ok işaret ile gösterilmiş olan motorlu taşıt sorgulaması ve kredi kartı ile ödeme seçeneğine giriş yaparak GİB araç ceza sorgulama işlemini başlatabilirsiniz.

GİB araç ceza sorgulama işlemlerini yapabilmeniz için gerekli bulunan bilgiler aracın plakası, TC kimlik numaranız ya da bu bilgiye alternatif olarak vergi kimlik numaranız ile beraber aracın trafiğe çıkış iznini belirten trafik tescil tarihi bilgisidir. Bu bilgileri ok işareti ile gösterilmiş olan kısımlara doğru şekilde yazdıktan hemen sonra son olarak tamam kısmına basarak GİB araç ceza sorgulama işlemini yapabilirsiniz

GİB Araç Ceza Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK