Ana sayfa Araç GİB Araç Sorgulama

GİB Araç Sorgulama

0
PAYLAŞ

GİB araç sorgulama araçlara ait olan vergi ve ceza borçları için Gelir İdaresi Başkanlığı resmi sitesi üzerinden sorgulama  işlemlerini kapsamaktadır.

Yaşadığımız hayatta almış olduğumuz sorumluluklar neticesinde pek çok şeyi aklımızda tutamayabiliriz. Bu unutma bazen çok önemli olmasa da bazı durumlarda büyük sorunlarla karşımıza çıkabilir. Araç ceza işlemleri de ihmal ve unutmadan kaynaklı sorunlardandır. Bu da bize pek çok masrafın kapısını açar. Bu konularda mağdur olmamak için sorgulama işlemleri yaptırarak aracınızla ilgili bilgileri öğrenmeniz gerekir. Varsa borcunuzu zamanında öğrenip daha çok ceza işlem uygulanmaması için zamanında borcunuzu kapatmanızdır.

Araç sorgulama işlemleri için pek çok yerlerden giriş yapabilir. Ve aracınız hakkında sorgulama yaptırabilirsiniz. GİB araç sorgulama işlemi de bunlardan biridir. Gelin birlikte bu işlemin nasıl yapıldığını görelim.

 

GİB Araç Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

GİB genel olarak Gelir İdaresi Başkanlığı olarak Maliye Bakanlığına bağlı olan bir kurum olup vergi işlemlerinin inceleme ve yürütülmesi ile ilgilenen bir kurumdur. Bu hizmetten vatandaşların kolaylıkla yararlanması için online olarak ta bu hizmet verilmeye başlamıştır. Bu hizmet aynı internet sitesi üzerinden motorlu taşıtlar içinde geçerlidir. Bu yolla araçlara ait olan vergi ve trafik cezaları gibi sorgulama işlemlerini yapabiliriz.

GİB sorgulama işlemleri için alttaki linke tıklamanız gerekir. Buradan motorlu taşıtlar menüsünden üst kısma tıklamanız gerekir. Burada karşınıza çıkan bilgileri eksiksizce doldurmanız gerekir.

Bu sayfada aracınızın plaka numarasıyla işlem yapmanız için giriş yapmalısınız. Plaka numarası, TC kimlik bilgisi, vergi kimlik numarası ve trafiğe çıkış tarihi doldurulduktan sonra tamam diyorsunuz. GİB sorgulama işleminiz böylece tamamlanıyor. Mevcut borcunuzun bu sorgulama işlemi sonrasında öğrenebilirsiniz. Borcunuz varsa anlaşmalı kredi kartları ile buradan ödeyebilirsiniz.

 

GİB Araç Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK