Ana sayfa Trafik GİB Trafik Ceza Sorgulama

GİB Trafik Ceza Sorgulama

0
PAYLAŞ

GİB, Gelir İdaresi Daire Başkanlığı kısaltması olmaktadır. GİB Maliye Bakanlığı bünyesinde bulunan ve ülke genelindeki tüm gelir ile ilgili olan politikaları belirleyen ve yöneten kurum olmaktadır. Vergi toplayan ve saydam bir şekilde tüm hizmetleri yöneten resmi bir kurum olmaktadır. GİB tüm vergi toplama işlemlerini yapmaktadır. Bu vergilerden biri de motorlu taşıtlar vergisi olmaktadır. Motorlu taşıtlar vergisi de GİB üzerinden ödenebilmektedir.

Motorlu taşı vergisi, araç sahiplerinin araçlarını trafiğe çıkartabilmesi için yılda iki kez ödedikleri vergi türü olmaktadır. Motorlu taşıt sahipleri araçlarının vergilerinin ilkini Ocak aynında ikinci taksiti de Temmuz ayında öderler. Motorlu taşıt vergileri araçların modellerine ve araç tipine göre değişiklik göstermektedir. Bu değişiklikten dolayı da araç sahiplerinde bir kafa karışıklığı oluşmaktadır. Bu tür karışıklıkların önüne geçmek için ise bir takım çözüm yolları sunulmaktadır. GİB kendi kurum bünyesinde motorlu taşıt vergisi işlemleri için internet üzerinden online hizmetler sunmaktadır. İnternet üzerinden oluşturulan bu sistem sayesinde motorlu taşıt sürücüleri tüm vergi borçlarını bu sistem üzerinden öğrenebildiği gibi aynı zamanda trafik cezalarının sorgulanması da aynı menü üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bu sayede de oldukça pratik ve kaliteli bir işlem ağı olmaktadır. GİB trafik ceza sorgulama işlemleri ile hem trafik cezalarını öğrenebilir hem de motorlu taşıtlar vergisi gibi vergi borçlarının son ödeme tarihlerini öğrenebilir ve ödeme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Tüm motorlu taşıtlar vergi borçlarını öğrenebileceğiniz, trafik cezaları varsa görebileceğiniz bu sistem üzerinden aynı zamanda kredi kartı ile hızlı, pratik ve güvenli bir şekilde var olan borçlarınızı ve cezalarınızı da ödeyebilirsiniz. Yazımızın devamında GİB kurumuna ait olan bu internet hizmetine nasıl erişim sağlandığı ve sistemin nasıl kullanıldığını öğrenmiş olacağız.

GİB Trafik Ceza Sorgulama Nasıl Yapılır?

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından kurulmuş olan İnternet Vergi Dairesi resmi bir sorgulama sistemi sunmakla birlikte tüm vatandaşlara güvenli, hızlı ve pratik şekilde işlem yapılmasını sağlamaktadır. Bu adrese direkt olarak giriş yapabilir ve  sonrasında da motorlu taşıt işlemleri menüsüne girmeniz gerekmektedir. Bu menüde karşınıza en üst bölümde yer alan motorlu taşıt sorgulaması ve kredi kartı ile ödeme seçenekleri çıkacaktır. Bu seçenekleri tercih ettiğinizde direkt olarak sorgulama ve ödeme bölümlerinize yönlendirilmiş olacaksınız. Bu sorgulama sistemi sayesinde geçmiş dönemlerde yazılmış olan trafik cezalarının tutarlarını, son ödeme tarihlerini ve ödeme yöntemlerini bulabileceksiniz. Son derece kaliteli ve oldukça da güvenli bir sistem sunan İnternet Vergi Dairesi yığılmaların önüne geçerek vatandaşlara en hızlı şekilde işlem yapılmasını sağlamaktadır.

 

Gelir İdaresi Daire Başkanlığı üzerinden ceza sorgulaması yapmanız için öncelikle kişisel bilgilerinizin ve araç bilgilerinizin eksiksiz ve tam bir şekilde istenen alanlara yazılması gerekmektedir. Sorgulama yapmak için sizden istenecek olan bilgiler ise T.C kimlik numarası, araç plaka numarası ya da vergi kimlik numarası gibi bilgiler olacaktır. Ayrıca araç tescil tarihini de doğru bir şekilde bilmeniz gerekmektedir. Bu bilgileri sizden istenen boşluklara eksiksiz şekilde girmeniz gerekmektedir. Gereki olan bilgileri doğru bir şekilde istenen alanlara girdikten sonra sorgula sekmesine basmanız ve sonrasında da tüm bilgilere erişmiş oluyorsunuz. Bu sorgulama işlemleri sonrasında eğer trafik cezası veya motorlu taşıtlar vergisi gibi herhangi bir ödemeniz bulunuyorsa bunu aynı sistem üzerinden ödeyebilirsiniz. Kredi kartı ile ödeme sekmesini seçip açılan sayfaya kredi kartı bilgilerini girmeniz ve sonrasında da öde seçeneğini seçmeniz gerekir. Böylece tüm trafik cezalarını ve motorlu taşıt vergilerini güvenli, hızlı ve kaliteli bir şekilde ödemiş olursunuz.

GİB Trafik Ceza Sorgulaması İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK