Ana sayfa Ceza Sorgulamaları Gib Trafik Cezası Sorgulama İşlemi

Gib Trafik Cezası Sorgulama İşlemi

0
PAYLAŞ

Özellikle büyük şehirlerde her geçen gün artan trafik sorunu, trafik kazalarının ve trafik kuralları ihlallerinin de artış göstermesine sebep olmaktadır. Eski dönemlerde olduğu gibi kişilerin artık trafik cezalarını öğrenmek için tebliğ beklemek veya trafik şubelerine gitmeleri gerekmemekte. Online işlemler ile ücretsiz, sıra beklemeden ve kısa sürede trafik ceza bilgilerinin öğrenilmesi mümkün. Üstelik sadece bilgisayarlardan değil, tüm internet bağlantısı olan akıllı telefon, tablet gibi cihazlardan sorgulama sayfasına girerek sorgulama gerçekleştirilmekte. Trafik kurallarına sürücülerinin uyup uymadığı sadece trafik polisleri tarafından denetlenmemektedir. Radar ve mobese cihazları ile de trafik kurallarına aykırı davranış sergileyen sürücüler anında tespit edilerek haklarında cezai işlem uygulanmaktadır. E-devlet ve Emniyet Genel Müdürlüğü resmi web sitelerinin yanı sıra GİB kısaltması ile bilinen, Gelir İdare Başkanlığı resmi web sitesinden de trafik cezası sorgulama işlemi gerçekleştirilmektedir. Trafik cezaları kesildiği tarihten itibaren kısa sürede ödendiğinde çeşitli ceza indirilmeli uygulanabilmektedir. Gecikmelerde ise ceza tutarına faiz işlemektedir. Bu nedenle kişilerin kısa sürede cezadan haberdar olması ve ödeme yapması önemlidir.

GİB Trafik Ceza Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Gelir İdare Başkanlığı resmi web adresini online ziyaret ederek trafik ceza sorgulama işlemi kısa sürede yapılabilmektedir. Siteye giriş yaptıktan sonra motorlu taşıt işlemleri kısmına gelinmelidir.

 

Bu kısımda size sunulan işlemler arasından, yapılmak istenilen işlem seçilmelidir. Sorgulama işlemi için Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Ödeme kısmına giriş yapılmalıdır. Ekranda açılan boş bırakılan ve sizden doldurulması istenen bilgiler eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulmalıdır. Sayfada evet – hayır şeklinde yanıtlayabileceğiniz özel plaka kısmı ise özelse evet, değilse hayır şeklinde yanıtlanmalıdır. Form doldurduktan sonra “tamam” butonu ile işlem tamamlanmakta ve ceza bilgileri ekrana gelmektedir.

GİB Trafik Ceza Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK