Ana sayfa Trafik GİB Trafik Cezası Sorgulama

GİB Trafik Cezası Sorgulama

0
PAYLAŞ

Araç sayısının dünyada artış göstermesine bağlı olarak trafikte karşılaşılan sorunlar paralellik göstermektedir. Bunun neticesinde de cezai işlemler sorunların ardından gelmektedir. Sürücüler bazı zamanlarda trafik kurallarını bilerek ya da kendi dışında bazı sorunlardan dolayı ihlal etmektedirler. Bu gibi durumlarda trafik zabıt memurları tarafından vakit geçirmeden cezalar uygulanır. Trafik kurallarının herhangi birine uymadığınız takdirde plakanız alınır ve size ceza yazılır. Bazı durumlarda aracınızı örneğin satın aldığınızda aracınızın önceden ödenmemiş bir borcu varsa bundan haberdar değilseniz bu ceza katlanır ve faizli bir şekilde ödemeniz gerekebilir. Tüm bu ceza işlemlerini ve diğer ayrıntıları öğrenmek için artık adresinize tebligat gelmesini beklemek ya da Trafik Şubesine giderek saatlerce sıra beklemenize gerek yok. Artık bu işlemler için online siteden araç sorgulama işlemi yaptırabilir ve rahatlıkla araç hakkında her türlü ayrıntılı bilgiyi edinebilirsiniz. Pek çok yerden bunu öğrenebilirsiniz. Emniyet Genel Müdürlüğü, E- Devlet Online sitesi, Gelir İdare Başkanlığı sitesi gibi yerlerden araç sorgulama işlemlerini rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Biz size bu yazıda Gelir İdaresi Başkanlığı yani GİB Trafik Cezası Sorgulama sistemi adı altında bu başlık adında siteden giriş yaparak araç  hakkında ceza sorgulama nasıl yapılır onu anlatmaya çalışacağız. Son derece kolay olan bu yöntemi bu site üzerinden gerçekleştirerek aracınızın cezaları hakkında sorgulama yapabilirsiniz. Karşınıza çıkacak dökümanda araca hangi cezalar uygulanmış, ne zaman uygulanmış, ödeme süresi ne zaman kadar gibi ayrıntılı bilgiler verilir. Bu bilgilere göre geç kalmadan aracınızın varsa borcunu öğrenir ve ona göre tedbir alarak faizli ödemelerden kurtulabilirsiniz. Bu işlemle oturduğunuz yerden sorgulama işlemi yaptığınız gibi aynı sayfadan ödeme kısmından borcunuzu istediğiniz ödeme yöntemiyle ödemesini de yapabilirsiniz.

GİB Trafik Ceza Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Trafik cezası sorgulama işlemi yapmak için öncelikle yapmanız gereken işlem Gelir İdaresi Başkanlığı online sayfasına giriş yapmaktır. Bu sayfaya giriş yaptıktan sonra Trafik Cezası Sorgulama seçeneğini seçtikten sonra karşınıza Motorlu Taşıtlar sistemi çıkıyor. Buraya tıklıyoruz. Burada da karşımıza dört seçenek çıkıyor:

  • Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Kredi Kartı İle Ödeme
  • Kredi Kartı İle Ödeme Bilgisi Sorgulama
  • Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama
  • Kasko Değerleri

Aşağıda ki resim örneğidir;

 

Belirtilen bu seçeneklerden ilk seçenek olan Motorlu Taşıt Sorgulama ve Kredi Kartı ile Ödeme seçeneğini tıklıyoruz.  Burada karşımıza bir takım araçla ilgili ve kendimizle ilgili sorular çıkıyor.

Araçla ilgili plaka numarası, özel plaka numarası tescil tarihi gibi bilgiler yer alıyor. Alt kısımda kırmızı yazılarla bu konular hakkında ayrıntılı bilgiler yer alıyor. Burayı okuyarak gerekli olan bu bilgileri doğru bir şekilde dolduruyoruz. Bu kısımları doldurduktan sonra kendimizle ilgili kimlik bilgilerimizi de eksiksiz bir biçimde dolduruyoruz. Ödeme seçeneklerinden eğer borcumuz varsa kredi kartı ödeme sistemiyle kartımız üzerinden ödemeyi gerçekleştiriyoruz. Bu şekilde bu siteden giriş yaparak ayrıntılı olarak araç hakkında tüm sorgulama işlemlerini rahatlıkla yapabiliriz. Ödenmeyen borçları öğrenebilir ve zamanında ödeyerek gecikmeli ödeme durumlarından kurtulabiliriz. Şubeye gitmeye gerek kalmadan, saatlerce süren işkenceli bekleyişe gerek kalmadan araç ceza borçlarını oturduğumuz yerden internet üzerinden gerçekleştirebiliriz. Kart sistemiyle mevcut olan borcumuzu kolaylıkla geç kalmadan ödenmesini sağlayabiliriz. Böylelikle hem zamandan tasarruf ederek gereksiz yere şube önünde işkence çekmemiş oluruz hem de zamanında sorgulama işlemlerini yaparak gecikmeli ödeme cezalarından da bir nevi bu sayede kurtulmuş oluruz. İşimizi oldukça kolaylaştıran bu sistemle aracımızla ilgili işlemleri çok kolay ve rahat bir şekilde tamamlayabiliriz.

GİB Trafik Ceza Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK