Ana sayfa GSS-Genel Sağlık Sigortasi GSS Borç Sorgulama

GSS Borç Sorgulama

0
PAYLAŞ

Genel Sağlık Sigortası ismi ile anılan GSS, hiçbir kuruma bağlı olmaksızın sosyal güvenlik imkanından faydalanmak isteyenlerin kişilerin bir miktar prim karşılığında sağlık hizmetlerinden faydalandığı sistemdir. Kişilerin gelir testi yaptırdıktan sonra kendilerine ne kadar prim ödeme çıkıyorsa o kadar primi aydan aya düzenli olarak ödemeleri gerekmektedir. Genel Sağlık Sigortası primlerini ödemek mecburidir. Ödemeyenler için bir müddet sonra hukuki işlem başlatılmaktadır. Hiçbir kurumdan sigorta hizmeti alamayan vatandaş Genel Sağlık Sigortası kapsamına girdikten sonra Devlet Hastanelerinden sağlık hizmeti alabilir.

Primlerin her zaman zamanında yatırılması gerekmektedir. Zamanında ödenmeyen primlere faiz işlemi konulmaktadır. Kişi borcunu ödemediğinde ise devlete borçlu hükmünde olmaktadır. İnternet üzerinden Genel Sağlık Sigortası sorgulama hizmetinden yararlanarak tüm prim borçlarınızı internet üzerinden görüntüleyebilirsiniz.

Genel Sağlık Sigortası sorgulama işlemlerinizi internet üzerinden E-Devlet sistemini kullanarak yapabilirsiniz. Bu işlem için gerekli olan E-Devlet şifresi ve T.C kimlik numarasıdır.

 

E-Devlet Sistemi Üzerinden GSS Borç Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

E-Devlet sistemini kullanarak Genel Sağlık Sigortası borç sorgulama işlemi yapmak istiyorsanız. Sizin için aşağıda vermiş olduğumuz linki tıklayarak Genel Sağlık Sigortası sorgulama sayfasına ulaşabilirsiniz. Açılan sayfada önünüze çıkan “kimliğimi şimdi doğrula” butonunu tıklayarak sorgulama işlemini başlatabilirsiniz.

Kimliğimi doğrula butonundan sonra yukarıdaki resimde oklarla gösterilmiş olan butonları doldurun. Butonlara gerekli olan E-Devlet şifresi ve T.C kimlik numaranızı düzgün ve eksiksiz olarak girmelisiniz.

Girdiğiniz bilgilerin tümünün doğru olduğundan emin olduktan sonra yapmanız gereken “sisteme giriş yap” butonuna tıklamak olmalıdır.

Bu işlemleri eksiksiz bir şekilde yaptığınız takdirde Genel Sağlık Sigortası sorgulama işlemini bitirmiş olursunuz. Karşınıza çıkan son sayfada tüm Genel Sağlık Sigortası prim borçlarınız görünecektir.

E-Devlet Sistemi Üzerinden GSS Borç Sorgulama İşleminiz İçin TIKLAYINIZ!

GSS Prim Borç Ödeme

Genel Sağlık Sigortası prim borçlarınızı internet üzerinden yapabilirsiniz. Genel Sağlık Sigortası prim borcu ödemek için E-Devlet şifresini kullanmalısınız. Genel Sağlık Sigortası sorgulamak için ve ödeme yapmak için yapılan internet işlemlerinin hepsinde mutlaka E-Devlet şifresi gerekmektedir. E-Devlet şifresi en yakın PTT şubelerinden alınabilmektedir. PTT şubelerinden 2 TL karşılığında aldığınız E-Devlet şifresi Genel Sağlık Sigortası sorgulama ve prim borç ödeme işlemlerinizi kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Bu işlemleri yapabilmek için yazımızın devam kısmında bulunan kurum linkini bir kez tıklamanız yeterlidir. Açılan sayfada kimliğimi şimdi doğrula butonunu tıklayarak sayfaya katılım sağlayabilir ve bu sistemden tüm prim borç ödeme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu sistemde sizden istenilen bilgiler T.C kimlik numarası ve E-Devlet şifresi olacaktır. Adımları takip ettiğiniz zaman kolayca hem Genel Sağlık Sigortası sorgulama işleminizi hem de Genel Sağlık Sigortası prim borç ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bu sayfa üzerinden sizin karşınıza sorgu tipi, sorgu türü, sicil no şeklinde sorular çıkacaktır. Bu soruları eksiksiz bir şekilde işaretleyerek en sonunda güvenlik kodunu gerekli yere girerek “borç sorgula” butonuna tıklayınız.

GSS Prim Borç İşlemleri İçin TIKLAYINIZ!

GSS Borç Sorgulamada Bilinmesi Gereken Kurallar

Genel Sağlık Sigortası kapsamında olanlar Genel Sağlık Sigortası borçlarını ödemedikleri takdirde bu borçlar birikmektedir. Birikme zammı ile birlikte çok yüksek oranlara ulaşabilen Genel Sağlık Sigortası prim borçları her zaman ödemeye özen gösterilecek borçlar arasındadır.

Yapılan gelir testinden sonra;

Kişi başı aylık gelir 295. 50 TL ile 886. 50 TL arasında ise 35 TL

Kişi başı aylık gelir 886. 50 TL ila 1. 773. 00 TL arasında olan kişiler 106. 38 TL

Kişi başı aylık gelir 1. 773. 00 TL üzerinde olanlar ise 212. 76 TL gibi tutarlarda GSS prim borcu ödemeye mecburdur.

GSS Borç İtirazı

Genel Sağlık Sigortası borçlarına itiraz etmek için işlemlerinizi yapabilmeniz için öncelikli olarak dilekçe ve belge ile Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesine başvuru yapmalısınız. Eğer Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinden sonuç alamaz iseniz Genel Sağlık Sigortası borç itiraz işlemi için geriye dönük olarak işlenmiş olan faizlerin silinebilmesi için iş mahkemesine başvuruda bulunmalısınız.

Eğer Genel Sağlık Sigortanızın borcunu bilmiyorsanız o zaman E-Devlet sisteminden Genel Sağlık Sigortası borç sorgulama işleminizi kolayca yapabilirsiniz.

GSS Borç Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

SGK Borç Sorgulama

Eğer SGK borcunuzu öğrenmek istiyor iseniz kurumlara gitmeden kolayca SGK borcunuzu internet üzerinden sorgulama yöntemi ile öğrenebilirsiniz. SGK borç sorgulama işlemleri için de GSS borç sorgulama sisteminde olduğu gibi E-Devlet sistemi hizmet vermektedir. E-Devlet sistemine giriş yapabilmek için mutlaka gerekli olan E-Devlet şifresidir. Bu şifre PTT şubelerinden 2 lira karşılığında alınabilen ve size zarf içinde sadece size ait olarak verilen bir şifredir.

SGK borç sorgulama işlemi yapabilmek için aşağıda sizin sorgulama yapabilmeniz için verdiğimiz linkin üzerine bir kez tıklamanız yeterlidir. bu linke tıkladıktan sonra açılan sayfa üzerinden “kimliğimi şimdi doğrula” butonuna basarak aşağıdaki görseldeki gibi işlem yapmaya başlayabilirsiniz.

Sizden istenilmiş olan T.C kimlik numaranızı ve PTT şubesinden almış olduğunuz E-Devlet şifrenizi sisteme girdikten sonra “sisteme giriş yap” butonunu tıklayarak güvenli bir şekilde SGK sorgulama işleminizi yapmış olursunuz.

SGK Borç Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK