Ana sayfa GSS-Genel Sağlık Sigortasi Gss Prim Borcu Sorgulama

Gss Prim Borcu Sorgulama

0
PAYLAŞ

Kısa adı ile GSS yani Genel Sağlık Sigortası olarak anılan bir kişinin sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi için devlet bünyesine ödemesi gereken primlerin ödenip ödenmediği hakkında borç kontrolünü gerçekleştirmek maksadı ile sorgulama yapılmaktadır. Genel Sağlık Sigortası yapılan gelir testi sonrasında çıkan sonuca göre gelirleri asgari ücretin üçte birinden daha fazla olanlar için getirilen prim zorunluluğu için yapılmaktadır. GSS prim borç sorgulama işlemlerinin oluşup oluşmadığını gözden geçirmek maksadı ile yapılmaktadır. GSS prim borç ödemeleri yapılmadığı takdirde gecikme zammı ve faiz ile birlikte katlanarak artmaktadır. Genel Sağlık Sigortası kapsamına giren bir kişi ister bu hizmetten faydalansın isterse faydalanmasın yine de bu borcu ödemek zorundadır. GSS prim borç sorgulama işlemlerinin nasıl yapılacağı hakkındaki bilgileri yazımızın devam kısmında bulabilirsiniz.

GSS Prim Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır?

GSS prim borçlarının sorgulanma işlemleri SGK’nın birebir kendi sitesi üzerinden Web Tahsilat  sistemiyle rahat bir şekilde yapılabilmektedir. Bu sorgulama işlemini gerçekleştirebilmek için bağlantımızın son kısmında vermiş olduğumuz kurum linkini bir kez tıklamanız yeterli olacaktır. Sonra açılan sayfada tıkladığınız bağlantı adresi üzerinden sorgu türü sekmesi ile diğer ödemeler seçeneğini seçerek işleminize başlayabilirsiniz.

 

“sorgu tipi” sekmesini seçtikten sonra “GSS prim” seçeneğini seçmelisiniz.

Bu seçimleri tam olarak yaptıktan sonra T.C kimlik numaranızı sisteme giriniz.

Güvenlik kodu uygulamasını doğru bir şekilde gerçekleştiriniz.

Bilgilerinizin tam olarak doğru olduğuna karar verdikten sonra “borç sorgula” butonunu tıklayınız.

Bu adımları tam olarak gerçekleştirdiğinizde GSS pirim borcu sorgulama hizmetinden online olarak yararlanmış olursunuz.

GSS Prim Borcu Sorgulama İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

E-Devlet Üzerinden GSS Prim Borcu Sorgulama İşlemi Nasıl gerçekleştirilir?

Bu sistemde diğer bir seçenek olan E-Devlet şifresi ile GSS prim borç sorgulama işlemleri için E-Devlet şifresine ihtiyacınız vardır. Eğer E-Devlet şifreniz yok ise PTT şubelerinden “ TL karşılığında alabilirsiniz. Şifreyi bir PTT şubesinden aldıktan sonra GSS prim borç sorgulama işlemleri için yazımızın son kısmında sizler ile paylaştığımız bağlantıyı bir kez tıklamalısınız. Açılan sayfa üzerinden “kimliğimi şimdi doğrula” butonuna basarak işleminize başlayınız.

Bu işlemlerden sonra T.C kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi sisteme girerek giriş yapmalısınız.

Son işlem olarak “sisteme giriş yap” butonunu tıklayınız. GSS prim borç sorgulama işlemlerinizi tamamlayarak, tescil ve pirim borç bilgilerinize ulaşabilirsiniz.

E-Devlet GSS Prim Borcu Sorgulama İşlemi İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK