Ana sayfa Araç Haciz Sorgulama Araç

Haciz Sorgulama Araç

0
PAYLAŞ

Sıfır olarak satılmakta olan aralar daha önce herhangi bir kişi tarafından kullanılmamış araçlardır. Bu sebeple sıfır araçların satın alınması sırasında yapılan işlemler ve aracın devri sorunsuz bir şekilde gerçekleşmektedir. Ancak sıfır araçların fiyatlarının piyasada yüksek olması nedeni ile ikinci el araçlara talep daha fazla olmaktadır.  Piyasada ikinci el araçlar her tarza ve her bütçeye uygun şekillerde kolayca bulunabilmektedir. Ancak ikinci el araç alım satım işlemlerinde bazen sıkıntılı durumlar yaşanabilmektedir. İkinci el araç satın alınırken güvenilir kişilerden satın alınmalıdır. Satın almak istediğiniz ikinci el aracın daha önceden kime ait olduğunu, daha önceden yaşanmış bir kaza durumu olup olmadığı, vergi- ruhsat bilgilerini ve hasar veya değişen parçalarını ve muayene raporları gibi tüm bilgilere aracı satın almadan önce sahip olmanız gerekmektedir. Aracın sahibi aracını değerinden daha yüksek fiyata satmak ister. Araçlarını yüksek fiyatta satmak isteyen satıcılar araçlarının eksiklerini ve hatalarını gizleyerek aracı ederinden çok daha yüksek fiyata satmaya çalışır. Hatta bazen ikinci el araçların satıcı tarafından gizlenen trafik kazası borcu ve haciz durumları bile söz konusu olabilmektedir. Herkes bütçesine uygun bir şekilde temiz ve güzel bir araba satın almak ister ancak bazen satıcının aracın durumunu saklaması nedeni ile aracı satın aldıktan sonra bir takım borçlar ile karşı karşıya gelinebilmektedir. Vatandaşların kandırılmasını ve bu konularda mağduriyetini ortadan kaldırabilmek amacı ile kurumlar tarafından sistemler geliştirilmektedir. Yeni geliştirilen ve günden güne yaygınlaşan bu sistemler sayesinde ikinci el araç satın alırken aracı satın alınmadan önce yapılan sorgulamalar ile araç ile ilgili detaylı olarak her türlü bilgiye erişim sağlanabilmektedir.

Tedbir almak amacı ile araç satın alırken haciz sorgulama araç işlemi çok faydalı bir işlemdir. Bu sorgulama sistemi ile aracı satın almadan önce aracın üzerinde herhangi bir haciz durumu olup olmadığını sorgulayabilir ve eğer aracın üzerinde haciz var ise bu durumu aracı satın almadan önce öğrenmiş olursunuz. Sizin için hazırlamış olduğumuz bu yazıda haciz sorgulama araç işleminin nasıl gerçekleştiği konusunda sizlerle bilgi paylaşımında bulunacağız.

Haciz Sorgulama Araç İşlemi Nasıl Yapılır?

 

Haciz sorgulama araç işlemi birçok farklı internet sayfası üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Bu sorgulama sayfaları; GİB, tramer, yada EGM’nin online internet siteleri olarak bilinmektedir. Ancak sorgulama işlemlerinin en kolay yapılabildiği internet sitesi E-Devlet sistemidir. E-Devlet internet sayfası üzerinden haciz sorgulama işleminin gerçekleştirilebilmesi için gerekli olan tek şey aracınıza ait plaka numarasıdır. Haciz sorgulama işlemi ile satın alacağınız aracın üzerinde haciz olup olmadığını kolay bir şekilde sorgulayabilirsiniz. Eğer satın almış olduğunuz araç üzerinde haciz var ise aracın tüm sorumluluğunu da üstünüze almış olursunuz. Bu durumda da hem aracı satın almak için ücret öder hem de pek çok borcu farkında olmadan üstlenebilirsiniz.

Haciz sorgulama araç işlemini gerçekleştirebilmeniz için ilk işlem olarak; sorgulama yapmak istediğiniz aracın plaka numarasını almanız gerekmektedir. Daha sonra ise aşağı kısımda yer almakta olan bağlantı linkine tıklayarak E-Devlet sayfasına giriş yapmanız gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Vatandaş Kimlik Doğrulama Sistemi karşınıza çıkacaktır. Bu bölümde ise TC kimlik numaranız ve E- Devlet şifrenizi eksiksiz ve doğru bir şekilde girdikten sonra giriş işlemlerinizi gerçekleştirin. Ayrıca mobil imza ile de siteye erişim sağlayabilirsiniz. Mobil imza ile giriş işlemi için de  TC kimlik numaranız ve GSM numaranız ile siteye giriş yapmanız gerekmektedir. Daha sonra ise giriş işlemlerinizi tamamladıktan sonra aşağıdaki ekran karşınıza çıkacaktır.

Bu resimde yer almakta olan plaka numarası belirtilen alana eksiksiz bir şekilde girildikten sonra sorgula butonuna basmanız gerekmektedir. Haciz sorgulama araç işlemi ile aracın haciz durumu ile ilgili bilgilere tüm detayları ile kolay ve hızlı bir şekilde rahatça erişim sağlayabilirsiniz.

E-Devlet Haciz Sorgulama Araç İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK