Ana sayfa Trafik Hasar Kaydı Sorgulama

Hasar Kaydı Sorgulama

0
PAYLAŞ

Hasar kaydı sorgulama işlemi en çok ikinci el araç alım ve satım işlemleri sırasında yapılmaktadır. Sıfır araçlarda hasar sorunu olmayacağı için sorgulanmamaktadır. İkinci el araç alırken doğru karar vermenize yardımcı olmaktadır. Trafik kazasının olup olmadığına dair bir bilgilenmedir. Yapmış olduğunuz kazaları daha ayrıntılı şekilde öğrenmenize de yardımcı olmaktadır.

Hasar kaydı aracın trafik kazasına karışıp karışmadığını gösteren bir ifadedir. Bir aracın hasar kaydı olması için çok büyük bir kaza geçirmiş olması gerekmez. Küçük hasarlar ve trafik kazaları da bu kayıtta yer almaktadır. Ufak bir çizik dahi bu kayıtlara geçirilebilmektedir. Hasar kaydı olan araçların değeri düşmektedir.

Araç hasar beyanı zarara uğramış araç sahiplerinin zararının karşılanması için beyan ettiği başvurudur. Hasar uğramış araçların kasko şirketleri tarafından karşılan ihtimalleri bulunmaktadır. Kasko şirketine dava açarak bu bedeli alma durumunuz bulunmaktadır. Bu bedeli kasko şirketiniz ödemiyor ise, kazaya sebebiyet veren kişi ya da kişilere dava açma şansınız bulunmaktadır. Borçlar kanununun 122. Maddesinde bu durum yer almaktadır. Karşı taraf bu kusuru işlemediğini ispatlaması gerekmektedir. İspatlayamaz ise bunu ödemesi gerekmektedir.  Davanın açılma süresi 2 yıl olarak kanunlarda yer almaktadır.

 

Araç Hasar Beyanı Nasıl Olur?

TÜRKİYE MOTORLU TAŞITLAR BÜROSU’NA

Aşağıda bilgileri yer alan trafik kazası neticesinde uğramış olduğum zararın tazmin edilmesi için gereğinin yapılmasını rica ederim. …../…../ ………

ZARARA UĞRADIĞIM ARACIN Ruhsat Sahibinin Adını Soyadı veya ticaret unvanı : Ruhsat

………………………………………………………………………………………………..

Kazaya neden Olan Araç Plakası: ………………………………………………………

TALEPTE BULUNANA İLİŞKİN BİLGİLER Adı Soyadı / Ticaret Unvanı

…………………………………………………

TC Kimlik Numarası/ Vergi Dairesi ve Numarası: ………………………………….

Elektronik Posta: …………………………………………..

Telefon / Ev: ………………….. İş: ……………………… Cep: ……………………..

Adres: ……………………………………………………………….

Talep Edilen Zararın Niteliği: ……………………………………..

() Araç hasarı () Bedeni Zararı (Yaralanma, Sakatlanma, Ölüm) () Bina Hasarı () Diğer

ZARARA UĞRAYAN ARAÇ İLE İLGİLİ BİLGİLER Araç Plakası:

……………………………………………………………….

Ruhsat Sahibinin Adı Soyadı/ Ticaret Unvanı: ………………….

Ruhsat Sahibinin TC Kimlik No / Vergi Dairesi ve No: ………………………….

Aracın Bulunduğu Adres: ………………………………………….

Servis Adı: ……………………………………………………………………………….

Servis Telefon / İş : ………………………………………..

Cep: …………………………………………

Servis E-mail: ……………………………………………..

Fax: ……………………………………………

Servisin Bulunduğu İl/ İlçe: ………………………………………………..

Tahmini Hasar Tutarı: …………………………………….

Aracın Hasarlı Parçaları: ………………………………………………..

EKLER () Trafik Kazası Tespit Tutanağı () Yeşil Kart Sigorta Sertifikası () Zarar Gören Aracın Ruhsat Fotokopisi

Araç Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılmaktadır?

Araç hasar kardı sorgulama işlemleri kolay yapılsın diye internet sitesi kurulmuştur. Bu işlem Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi üzerinden yapılabilmektedir. Hasar sorgulama işleminin ilk adımında bir şifreye ihtiyaç duyulmadan hasar kaydına bakılabilmektedir. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi sayfasına girerek plaka ve sigortalı T.C. kimlik numaranızı ve güvenlik kodunu girmeniz gerekmektedir. Girdiğiniz bilgilerin doğru olduğundan eminseniz arama butonuna basmanız gerekmektedir. Çıkan sayfada araç hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz.

Tramer sorgulama sayesinde aracın tüm sigorta bilgilerine erişebilirsiniz. Sigorta Bilgi ve Gözetim sitesine girdikten sonra Trafik Poliçe Sorgulama seçeneği ile sorgulamanızı gerçekleştirebilirsiniz. Kasko sorgulama sayesinde aracınızın bir durum ile karşılaşması halinde sigortanın ödeyip ödemeyeceğini sorgulama şansı sumaktadır.

SBM Araç Hasar Kaydı Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Diğer bir hasar sorulama işlemi de SMS yolu ile sorgulamadır. Turkcell, AVEA, Vodafone GSM operatörlerinden 5664’e atacağınız kısa mesaj ile aracın hasar kaydını sorgulatabilmektesiniz. Ücretleri; Hasar 7.00 TL, Araç Detay 7.00 TL, Parça Detay 7.00 TL, Tutanak 7.00 TL, Trafik 7.00 TL, Kasko 7.00 TL, Mağdur 7.00 TL olarak belirlenmiştir.

Hasar Geçmişini Sorgulamak İçin

Hasar geçmişi sorgulama işlem, yapmak için 5664’e kısa mesaj yolu ile aracınızın plakasını girerek giriş yapabilirsiniz. Başak bir yol da numaranız aracılığı ile size ait numarayı girerek hasar sorgulama işlemi yapmaktır. Bunun için hasar boşluk yazıp S boşluk şahsi numaranız yazılıp 5664 ‘e göndermeniz gerekir.

yada

Eksper Raporlu Parça Değişimi Olan Kazalarda Değişen Parça Detayını Sorgulamak

Aracınızın değişen parçalarını sorgulatmak için PARÇA boşluk PLAKA boşluk HASAR TARİHİ yazıp 5664 ‘ e mesaj göndermeniz gerekir.

Bunun için şahsi numaranız üzerinden sorgulama yaptırabilirsiniz. PARÇA boşluk S boşluk ŞAHSİ NUMARASI yazıp 5664’e mesaj göndermeniz yeterli olacaktır.

Araç Detay Bilgisi Sorgulama

Aracınızla ilgili ayrıntılı bilgiler öğrenmek için DETAY boşluk yazıp PLAKANIZ şeklinde yazarak 5664’e mesaj yollamanız yeterlidir.

Yine şahsi numaranız üzerinden işlem yapmak için DETAY boşluk S boşluk ŞASİ NUMARASI yazıp 5664’e mesaj göndermeniz yeterlidir.

Tutanak Sorgulama

Trafik kazası tutanak bilgilerini öğrenmek için KTT boşluk PLAKA yazıp 5664’e mesaj göndermeniz yeterlidir.

TC kimlik numarası ile de bu işlemi yapabilirsiniz. Bunun için KTT boşluk TCNO yazıp 5664’e mesaj atmanız yeterlidir.

Diğer bir yol da TRAMER ihbar numarası ile sorgulama yapmaktır. Bunun için KTT boşlu TRAMERİHBARNO yazıp 5664’e kısa mesaj atabilirsiniz.

Poliçe Bilgisi Sorgulama

Poliçe bilgisi için TRAFİK boşluk PLAKA yazıp 5664’e mesaj atmanız yeterlidir.

Kasko poliçesi için TRAFİK yazan yere KASKO yazmanız gerekiyor.

Poliçe sorgulama işlemi için şirket kodu, acente numarası, poliçe numarası ve yenileme numarası gerekir.

Mağduriyet Sorgulama

Trafik kazası ile ilgili mağduriyet bilgileri öğrenmek için MAĞDUR boşlu yazıp TCNO yazıp 5664’e mesaj atmanız gerekir.

Hayat Poliçesi Ölüm Bilgisi Detaylarını Sorgulamak İçin

Ölen kişinin yakınları varis işlemleri için tazminat detaylarını öğrenmek için HAYAT boşluk TCNO yazıp 5664’e göndermeleri yeterlidir.

Poliçe Hatırlatma Aboneliği

Bu abonelik kasko ya da trafik poliçesi bitim tarihini hatırlatmak için yararlanılan servistir. Bunun için bu servise abonelik için HATIRLAT boşluk PLAKA yazıp 5664’e mesaj atmanız gerekir.

Toparlayacak olursak;

  • Hasar sorgulama bilgileri 2003 yılından itibaren verilen sigorta ve kasko bilgileridir. Hasar ödemeleri cam ödemelerini bir defalık olarak gösterir.
  • 5664 mesaj yolu ile tutulan sorgulamalarda çıkan tutanaklar polis ve jandarma dışında taraflar arasında tutulan tutanaklardan ibarettir. Polis ve jandarma tutanakları değildir.
  • 5664 araç sorgulama hizmeti kapsamındaki bilgiler Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinin göndermiş olduğu kayıtlardan oluşan bilgileri kapsayan bilgilerdir.

Şifresiz Araç Hasar Kaydı Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

E- Devlet sayesinde araç sorgulama işleminiz gerçekleştirebilmektesiniz. Hasar Kaydı Sorgulama işlemi de e devlet kapısı üzerinden yapabileceğimiz işlemlerden bir tanesidir. Araç Hasar Kaydı Sorgulama işlemini gerçekleştirmek için e devlet sistemine giriş yapmalısınız. Bunun E- Devlet şifreni ve TC kimlik numaranız ile birlikte çıkan sayfadan araç hasar kaydı sorgulama seçeneğine tıklamanız yeterli olacaktır. Çıkan yere plakayı yazdıktan sonra araç sorgulama işleminiz gerçekleşmiş olacaktır.

Araç sorgulama işleminde plaka yazmanız yeterli olacaktır. Aracın çalıntı olup olmadığını, modelini, rengini, markasını, belge tarihini, cinsini, tescil birimini kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Araç sorgulamada araçla ilgili tüm bilgilere ulaşabilirsiniz. Plaka sorgulamada ise aracın kazasını, trafik cezasını, vergi borcunu öğrenebilirsiniz.

E- Devlet İle Araç Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Vatandaşların hızlı ve kolay bir şekilde hizmet alabilmesi için devlet bu konuda online aracılığı ile sorgulama hizmeti vererek vatandaşlara yardımcı olmaktadır. E- Devlet sistemi de bunlardan biridir. E- Devlet şifrenizi PTT yoluyla edindikten sonra bu sisteme girebilirsiniz. 2TL karşılığında edineceğiniz E- Devlet şifresini size en yakın olan PTT kurumundan kolay bir şekilde edinebilirsiniz. Bu şifre size pek çok alanda bilgi edinmeniz için kolaylık sağlayacaktır. E- Devlet şifresi olmayanlar bu yolla şifrelerini edinebilirler. Burada E- Devlet şifrenizi ve TC kimlik bilgilerinizi yazarak sorgulama işlemleri başlatabilirsiniz. Yazının sonunda yer alan linke tıklayarak bu sisteme hızlı bir şekilde bağlanabilirsiniz. Kimliğinizi doğruladıktan sonra güvenlik sayfasına geçmelisiniz. Bu şekilde araç hasar sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet Aracılığı İle Araç Hasar Kaydı Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Plakadan Araç Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Plakadan araç sorgulama işleminizi E-Devlet sistemi üzerinden online bir şekilde gerçekleştirebilmeniz için lütfen ilk işlem olarak aşağıdaki kısımda verilmekte olan bağlantı adresine tıklayınız.

  • Açılan sayfa üzerinden kimlik doğrulama aşaması için Kimliğimi Şimdi Doğrula butonuna tıklayınız.
  • Bu sayfadaki bir diğer adımda ise sizden T.C. kimlik numarası ve E-Devlet şifrenizi site üzerinde belirtilen ilgili alanlara girmeniz istenmektedir. E-Devlet sistemi üzerinden işlemlerinizi gerçekleştirmek için E-Devlet şifresi istenmektedir. Bunun sebebi ise işlemlerinizi güvenli bir şekilde gerçekleştirebilmenizi sağlamaktır. Eğer bir E-Devlet şifreniz yok ise size en yakın PTT şubesine kimliğiniz ile başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Başvurunuzun ardından 2 TL işlem ücreti ödeyerek E-Devlet şifrenize kapalı bir zarf içerisinde sahip olabilirsiniz. Şifrenizi temin ettikten sonra ise işlemlerinize devam edebilirsiniz.
  • Bilgilerinizi belirtilen alanlara girerek sonrasında girilen bilgilerin doğruluğundan emin olduktan sonra Sisteme Giriş Yap butonuna tıklayınız.
  • Tüm bu işlemleri adım adım tamamlayarak plakadan araç sorgulama işleminizi başarılı bir şekilde gerçekleştirmiş olursunuz.

Plakadan Araç Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Tramer Poliçe Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Tramer poliçesi sorgulama işlemlerinizi internet sayfası üzerinden başarılı bir şekilde gerçekleştirebilmeniz için yazımızın son kısmında yer almakta olan bağlantı linkine tıklamanız gerekmektedir. Daha sonra açılan sayfa üzerinde bulunmakta olan “Plaka ve T.C. Kimlik No ile Sorgula”, “Plaka ve Vergi Kimlik No ile Sorgula” ve “Sigorta Bilgileri ile Sorgula” seçeneklerinden size en uygun olan sorgulama seçeneğini belirleyerek girilmesi zorunlu olan bilgileri gerekli alanlara belirtildiği şekilde yazmanız gerekmektedir. Daha sonra güvenlik kodunu da belirtilen alana doğru ve eksiksiz bir şekilde yazdıktan sonra internet üzerinden poliçe sorgulama işlemlerinizi kolay ve başarılı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

SBM Tramer Poliçe Sorgulama İşlemini Gerçekleştirmek İçin TIKLAYINIZ!

E-Devlet Tramer Poliçe Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Devlet üzerinden Tramer poliçe sorgulama işleminizi gerçekleştirebilmeniz için ilk olarak yazının sonunda bulunmakta olan bağlantı linkine tıklamanız gerekmektedir. Sisteme giriş sağlayabilmek için E-Devlet şifreniz ile birlikte T.C. kimlik numaranızı açılacak olan sayfa üzerindeki alana eksiksiz ve doğru bir şekilde yazmanız gerekmektedir. Eğer mevcut bir E-Devlet şifreniz yok ise herhangi bir PTT şubesine giderek E-Devlet şifrenize kolay bir şekilde sahip olabilirsiniz.

E-Devlet Tramer Poliçesi Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK