Ana sayfa Araç Hasarlı Araçlar

Hasarlı Araçlar

0
PAYLAŞ

Günümüzde otomobil veya herhangi bir kara yolu aracı konusunda önemli olan pek çok detay yer almaktadır. Araç alıcıları bu detaylara bakarak aracı satın alıp almayacaklarına karar verir. Bu yüzden bazı araçların hasarı bulunmasına rağmen, araç satıcısı bu detaydan hiçbir şekilde bahsetmeyebilir. Bu da sizin için ilerde bir mağduriyet ortaya çıkarabilmektedir. Hasarlı araçların satış piyasası oldukça düşük olmaktadır. Günümüzde bir aracın hasarlı yer alıp almadığını satıcının sözüne güvenmeden de kolayca öğrenebiliriz. Günümüzde hasar tespiti yapan pek çok uygulama yer alır. Kayda geçen veya geçmemiş bulunan hasarlara bu uygulamalar üzerinden anında sorgulayabilir ve hasarlı olup olmadıklarını şimdi öğrenebilirsiniz. Sizler için bu yazımız içerisinde hasarlı araçlar tespiti gerçekleştiren bu uygulamadan bahsedeceğiz.

Hasarlı Araç Tespiti Nasıl Yapılır?

İlk olarak hasarlı bir aracı belirleyebileceğiniz SMS yani diğer adı ile kısa mesaj uygulamasından bahsedelim. Bu uygulamanın ismi ise OTO KONTROL 5664 uygulamasıdır. Bu uygulama ile beraber aracınızın ya da satın almak istediğiniz bir aracın plakasını yazarak göndererek araca ait hasar bilgilerini anında görüntüleyebilirsiniz. Uygulama Turkcell, Vodafone ile beraber Türk Telekom operatörleri için ortak bir işlem olarak bulunmaktadır. Uygulamayı nasıl kullanabileceğinizi yazımızın içerisinde sizler için detaylı olarak adım adım anlatacağız. Uygulama ücreti sorgulama faaliyetlerinde işlem başına ise 7 TL alınmaktadır. Bunun yanında bahsetmiş olduğumuz gibi her 3 operatör için de ortak ücret tutarı istenmektedir

 

İlk olarak uygulama üzerinden yararlanabilmek için cep telefonunuzun kısa mesaj bölümünü açınız.

Daha sonra ise cep telefonunuza HASAR yazınız. Bu kod sorgulama işlemi için gerekmektedir.

HASAR yazıp boşluk bıraktıktan sonra ise sorgulamak istediğiniz aracın plakasını aralarında boşluk bırakmadan yazmanı gerekir.

Telefonunu üzerinden alıcı kısmına 5664 yazarak, “Gönder” seçeneğine basınız.

Bu sayede araç için sorgulama işleminizi tamamlamış olacaksınız.

Sorgulama işlemlerine dair bilgilendirme mesajınızı dakikalar içerisinde sizin cep telefonunuza kısa mesaj olarak gönderilmektedir.

Bunun yanında hasar tespiti yapabileceğiniz internet uygulamaları da yer almaktadır. Bunlardan bir tanesi ise E-Devlet resmi internet adresi üzerinden yapılan “Araç Sorgulama” diğer bir hizmet ise Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi resmi internet adresi üzerinden gerçekleştirilen “Kaza Tespit Tutanağı Sorgulama ve İtiraz Etme” uygulamalarıdır. E-Devlet sistemi aracılığı ile beraber araç sorgulama işleminizi tamamlayabilmek için bir E-Devlet şifrenizin olması gerekmektedir. Bu yüzden ilk olarak şifre gerektirmeyen işlem sayfası olarak bulunan Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi resmi adresi üzerinden yapılabilen araç sorgulama işleminden burada sizlere bahsedeceğiz.

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi resmi internet adresi üzerinden gerçekleştirilen araç sorgulama işleminizi yapabileceğiniz bir bağlantı çubuğunu yazımızın devamında sizler için vermiş bulunmaktayız. Bu bağlantı sitesine tıklayarak sizde aracınız konusunda işleminizi yapmaya başlayabilirsiniz. Bağlantı adresine tıkladığınız zaman karşınıza çıkacak olan sayfada yer alan sorgulama seçeneklerinden size uygun olanı seçmeniz gerekmektedir. (Plaka ve Sigortalı Vergi Kimlik Numarası ile Sorgulama, Plaka ve Sigortalı TC Kimlik Numarası ile Sorgulama ve Plaka ve Sürücü TC Kimlik No ile Sorgulama) Bu seçenekler arasında kendinize uygun olanı seçerek istenen bilgileri doldurmanız gerekir. Bilgilerinizin doğruluğunu kontrol ettikten ve bilgilerden emin olduktan sonra sayfa üzerindeki güvenlik resminde yer alan rakamları ilgili alana yazınız. Daha sonra “Ara” seçeneğine tıklayınız. Bu sayede açılacak olan yeni ekran üzerinden araca ait hasar bilgilerine anında ulaşabilirsiniz.

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi İnternet Sitesi Üzerinden Araç Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

E-Devlet sistemi aracılığı ile araç sorgulama işlemini yapabilmeniz için bir şifre gerektiğini söylemiştik. Şifrenizi PTT şubelerinden kolay bir şekilde edinebilirsiniz. PTT şubesine nüfus cüzdanınız ile beraber yapacağınız şifre alma başvurusu ile kimlik bilgilerinizin yanında 2 TL işlem ücreti karşılığında şifrenizi bir zarf içerisinde kısa zamanda teslim alabilirsiniz.

Şifrenizi edindikten sonra ise internet üzerinden işleminize başlayabilmeniz için ilgili sekmenin bağlantı adresini sizler için yazımızda veriyoruz. Bu bağlantı sitesine tıklayarak işlem sayfasına kolayca ulaşabilirsiniz. Bağlantı adresine tıkladığınız zaman yönlendirileceğiniz E-Devlet sekmesinde yer alan “Kimliğimi Şimdi Doğrula” seçeneğine tıklamanız gerekir. Bu seçenek sizi kimlik doğrulama sayfasına yönlendirmektedir. Kimlik doğrulama işlemi konusunda ise ilgili boşluklara T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi yazmanız gerekir. Bilgilerinizi giriş yaptıktan sonra “Sisteme Giriş Yap” seçeneğine tıklamalısınız. Bu sayede araç bilgilerinizi yazacağınız sayfaya yönlendirilirsiniz. Bu sayfada aracınıza ait bilgileri kolayca görebilirsiniz.

E-Devlet Sistemi Üzerinden Araç Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK