Ana sayfa Ceza Sorgulamaları Hatalı Park Cezası

Hatalı Park Cezası

0
PAYLAŞ

Düzenli trafik akışının sağlanması, kişilerin can ve mal güvenliğinin korunması amacıyla trafik kuralları uygulanmaktadır. Belirlenen trafik kurallarına uygun davranmak, kişilerin mal ve can sağlıkları için hayati önem taşımaktadır. Trafik Ceza Kanunu tarafından belirlenen trafik kuralları, yaya, sürücü ve yolcuları yakından ilgilendirmektedir. Aynı zamanda trafikteki araçların düzeninin sağlanması için belirli park kuralları da bulunmaktadır. Araç sayısı her geçen gün arttıkça, park kurallarına uymak da önem kazanmaktadır. Sürücülerin trafikte en çok karşılaştığı sorun, park sıkıntısıdır. Üstelik park yeri bulunamamasından dolayı yol kenarlarına, sokak aralarına park edilen araçlar trafiği sıkıştırarak, trafiği tehlikeye sokmaktadır. Bu nedenlerden dolayı trafik kuralları içerisinde çeşitli yerlere araç park etmek yasaklanmıştır. Yasaklı yerlere park eden araçlar, belirli bir cezaya tabi tutulmaktadır. Trafikte engelli vatandaşlar için ayrılmış yerlere park etmek, yaya geçiş yolunu veya bisiklet yolunu işgal eder şekilde park etmek, yol kenarlarında ikinci bir sıraya araç park etmek başlıca park cezası bulunan yerleri oluşturmaktadır. Bu yerlere araç park eden kişiler belirlendiğinde Trafik Ceza Kanunu kuralları gereği maddi cezaya çarptırılırlar.

Hatalı Park Cezası Ne Kadar?

Trafik Ceza Kanunu içerisinde yer alan hatalı park cezası, park yasağı olan yerlere park edilmesi durumunda uygulanmaktadır. Trafikte park yasağı olan yerlere park eden araçlar trafiği tehlikeye soktuğu, can ve mal güvenliğini engellediği, kişilerin trafikte özgür hareket etmesini zorlaştırdığı için para cezasına tabi tutulmaktadır.

 

2017 yılı belirlenen taşıt yolu üzerine hatalı park cezası tutarı 95.50 TL’DİR. Park cezası alan kişiler, 15 gün içinde cezalarını ödediği taktirde %25’lik bir ceza indirimi uygulanmaktadır. Ceza alan kişilerin ehliyetine de ceza 15 ceza puanı olarak yansımaktadır.

Hatalı Park Cezası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Kişiler haklarında kesilmiş hatalı park cezası olup olmadığını Emniyet Genel Müdürlüğü resmi web sayfasından veya Gelir İdare Başkanlığı resmi web sayfasından sorgulayabilmektedir. Online olarak yapılan bu işlem tamamen ücretsizdir.

Hatalı Park Cezasına İtiraz Edilir Mi?

Kişilere aldıkları hatalı park cezasına itiraz hakkı tanınmaktadır. Adınıza tebliğ edilmiş olan hatalı park cezasına itiraz etmek için Sulh Ceza Mahkemesi’ne başvuru yapmanız gerekmektedir. Tebliğ elinize ulaştıktan en geç 15 gün içerisinde itiraz başvurusunu gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Hatalı park cezasına başvuru esnasında istenen belgeler; dava dilekçesi, trafik idari para cezası karar tutanağı fotokopisi, trafik idari para cezası kara tutanağı tebligatı fotokopisi, ruhsat fotokopisi, kimlik ve ehliyettir.

Bu belgeler ile Sulh Ceza Mahkemesi’ne yapmış olduğunuz itiraz davaları genellikle hızlı sonuçlansa da 3 aya kadar uzayabilmektedir. Sonuç tarafınıza tebliğ edilmektedir.

EGM Hatalı Park Cezası Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

GİB Hatalı Park Cezası Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Hatalı Park Cezasına İtiraz Dilekçesine Erişmek İçin TIKLAYINIZ!

2017 Yılı Trafik Cezalarına Erişmek için TIKLAYIN!

2017 Yılı Trafik Ceza Rehberi

2017-Trafik-Ceza-Rehberi

BİR CEVAP BIRAK