Ana sayfa HGS - OGS Sorgulamaları HGS 2017 Fiyatları

HGS 2017 Fiyatları

0
PAYLAŞ

Hgs kart ücretli otoyol ve köprülerden zaman kaybı yaşamadan, kolayca geçiş yapmayı sağlamakta ve böylece gişe önlerinde yaşanabilecek sıkışıklığı önlemektedir. Hgs kart sahiplerinin en çok merak ettikleri konulardan birisi, geçiş ücretlerinde uygulanan son tarifedir. Bu makalenin amacı da bu konuyu açıklığa kavuşturmaktır.

HGS 2017 Fiyatları Ne Kadardır?

Hgs kart sahiplerinin herhangi bir haksızlık yaşamasını engellemek adına araçların sınıflandırılması yoluna gidilmiştir. Bu sınıflandırma araçların aks aralığı yani dingil mesafesine göre oluşturulmuştur. Buna göre ilk yıllarda motorsikletler 1. sınıf araç olarak kabul edilir iken, son zamanlarda motorsikletlerin sınıfı 6 olarak işlem görmektedir. Sınıflandırm sistemine göre aks aralığı 3,20 metre altında olan araçlar 1. sınıfı, 3,20 metre üzerinde olan araçlar 2. sınıfı araçlardır. 3. sınıf araçların dingil sayısı 3, 4. sınıf araçların dingil sayısı ise 4 ve 5’tir. 5. sınıf araçlarda ise dingil sayısı 6 ve üzeridir. 6. sınıf araçlar ise son yıllarda motsikletler olarak tanımlanmaktadır.

 

Araçların sınıflara ayrılması sonrası elbette otoyol ve köprü geçiş ücretleri farklılaşmıştır. Ülkemizde varolan ücretli geçişlerin yapıldığı 6 adet otoban bulunmaktadır. Bunlardan ilki İstanbul’dan başlayan ve toplamda şimdilik 28 çıkış noktası bulunan Anadolu Otobanı’dır. Yine İstanbul’dan Mahmutbey gişelerinden başlayan Trakya illeri arasında bağlantıyı sağlayan Avrupa Otoyolu ki; Edirne’ye kadar 16 çıkış noktası bulunmaktadır. Aydın Otoyolu, İzmir – Aydın arası bağlantıyı sağlar ve İzmir Işıkkent’ten başlamak üzere Aydın’a kadar 5 farklı çıkışı vardır. Çeşme Otoyolu İzmir – Çeşme bağlantısını sağlar ve Seferihisar – Çeşme arasında 5 farklı çıkış gişesi bulunmaktadır. Niğde – Mersin arasında bağlantı sağlayan Mersin Otoyolu toplamda 13 çıkışı bulunan bir otobandır. Ve son olarak Urfa Otobanı, Adana’dan başlamak üzere, Gaziantep ve Urfa’ya kadar toplamda 20 adet çıkışı olan en uzun otobandır. Dolayısı ile bu otobanların giriş ve çıkış gişeleri arasındaki mesafe ve elbette yolu kullanan aracın sınıfı da önemli olarak farklı fiyatlar uygulanmaktadır. En doğru ve giriş – çıkış noktalarına göre fiyat belirlenmesini sağlayan sistem www.kgm.gov.tr web adresinden yayın yapmakta olan hgs ücret sayfasıdır. Bu sayfalarda otoyola giriş ve çıkış gişeleri seçilerek, araç sınıfı da göz önünde bulundurularak ücreti belirlemek en doğru yol olacaktır. Ancak yine de kabaca bir fiyat ve-rilmesi gerekiyor ise En kısa mesafe ve 1. sınıfı araç fiyatları 2,25 TL.den başlamaktadır.

BİR CEVAP BIRAK