Ana sayfa HGS - OGS Sorgulamaları HGS Affı

HGS Affı

0
PAYLAŞ

Teknoloji günden güne gelişerek hayatımızın her anında yaygın olarak kullanılabilir bir hal almıştır.  Aslında teknoloji hayatımızı kolaylaştıracak pek çok sistemlere yer vermektedir. Hızlı geçiş sistemi yani kısa adı ile HGS bu sistemlerden birisidir. Hızlı geçiş sistemi; otoban ve köprüler üzerinde sıra beklemeden hızlı bir şekilde geçiş yapmayı sağlamakta olan bir sistemdir. HGS, daha önceki yıllarda kullanılmakta olan KGS ve OGS’den farklıdır. HGS sistemi kart ile kullanılabileceği gibi aynı zamanda etiket olarak da kullanılabilmektedir. Tüm PTT şubelerinden HGS aboneliği yaptırılabilmektedir. HGS aboneliği yaptırmanın avantajlarından biri ise diğer sürücülere oranla HGS aboneliği bulunmakta olan sürücüler geçişlerde %20 daha az ücret ödemektedir. HGS kullanımına etiket veya kart alımı ile hemen başlanabilmektedir ancak HGS bakiyelerinin sürücü tarafından sürekli olarak kontrol edilmesi gerekmektedir. Çünkü bakiyelerin bitmesi durumunda eğer sürücü bakiyenin bitmiş olduğunu fark etmeyerek hızlı geçiş sisteminden geçiş yaparsa bu durum geçiş ihlali ya da kaçak geçiş olarak değerlendirilmektedir. Geçiş ihlali ya da kaçak geçiş yapıldığı zaman geçiş ücretinin 10 katı kadar ceza uygulanmaktadır. Cezai işlem uygulandığı takdirde cezanın erken ödenmesi durumunda bazı indirimlerden faydalanma hakkına sahip olursunuz. Erken ödeme için belirlenen süre ise 15 gündür. Cezanın belirlenen sürenin dışında geç ödenmesi durumunda ise ceza tutarına ek olarak faiz ödemesi de tahsil edilmektedir.

HGS’nin aktif olarak kullanılması durumunda limitinin takibi zorlaşmaktadır. Limiti takip etme konusunda bazı bankalar ücretsiz olarak limit takibi yapmaktadır. Bankanın sizin adınıza HGS limitinizi takip etmesini istiyorsanız HGS anlaşmalı herhangi bir bankadan hesap açmanız ve bankaya otomatik ödeme talimatı vermeniz gerekmektedir. Banka HGS kartının veya HGS etiketinin limit tutarının bittiği durumda limiti otomatik olarak yenilemektedir.

HGS Affı Nedir ?

 

Geçiş ihlali veya kaçak geçiş sırasında ceza alındığında cezanın 15 gün içerisinde ödenmesi durumunda cezayı indirimli olarak ödeme hakkınız bulunmaktadır.

Bazen kural ihlallerinin dışında sistemsel hatalardan dolayı da ceza uygulanabilmektedir. Örneğin mekanizmanın arızalı olması durumunda sistem plakayı okuyamamakta ve ceza yazabilmektedir. Böyle durumlarda ceza sizden kaynaklanmıyor ise PTT şubelerine HGS itiraz dilekçesi yazılabilmektedir. Eğer dilekçenin incelenmesi sonucu haklı olduğunuz ortaya çıkarsa cezanın affı söz konusu olur.

Ayrıca trafik cezaları yeniden yapılandırma aşamasına girebilmektedir. 2016 yılında yapılmakta olan düzenlemeler ile HGS cezalarına kısmi af geleceği belirlenmiştir. Ayrıca torba yasasına göre 2015 mart ayından önce kesilen cezalara da indirim yapılacağı bildirildi.

BİR CEVAP BIRAK