Ana sayfa HGS - OGS Sorgulamaları HGS Aktarma

HGS Aktarma

0
PAYLAŞ

HGS sistemi sayesinde otoyol ve köprülerde hızlı şekilde geçişe imkan sağlanmaktadır. HGS diğer adı ile hızlı geçiş sistemi trafik sorunları karşı çözüm olması amacıyla uygulanan olan bir araç takip sistemdir. Bu nedenle HGS hizmetinden faydalanmak için abonelik şartı bulunmaktadır. HGS abonelerinin gişe bölümlerinden geçişlerinin mümkün olması için bu sisteme abonelikleri vasıtasıyla geçiş fiyatlarının tahsil aşamasında devamlı olarak geçişe yeterli bakiyenin yer alması gerekmektedir. Araç satışı olursa HGS aktarma işlemi yapılabiliyor mu? Bu sorunun cevabını bulmak amacıyla aşağıdaki yazıyı okumanızı öneriyoruz.

HGS aboneleri yolda giderken geçişe yeterli bakiyeyi devamlı suretle bulundurması gerekmektedir. Aksi durumlarda gişeden geçiş esnasında geçişe yeterli bakiye yer almaması halinde geçiş kaçak geçiş veya geçiş ihlali ismi tabir edilerek ceza verilmektedir. Bu nedenle bakiye kontrolü yapmak oldukça büyük bir önem taşımaktadır.

Ayrıca araç alım ya da satım işlemlerinde araç sürücülerinin HGS aboneliklerini iptal ettirmesi gerekir. Sahip olduğunuz HGS aboneliğinin iptal edilmesi için direkt olarak PTT den başvuru yapmak gereklidir. PTT’ye başvurularak iptal edilen HGS abonelikleri yeni araca aktarılmaktadır. Daha sonrasında ise eski abonelik için 7 iş günü içinde inceleme yapılmakta, incelemenin hemen ardından bakiyelerin aktarımı için girişimde bulunulmaktadır. Bilindiği üzere araç değişikliği yapılacağı zamanlarda HGS (Hızlı Geçiş Sistemi) bakiyesinin diğer araca gönderilip gönderilmeyeceği oldukça önemli bir problemdir. Fakat PTT Kurumu HGS abonelerinin bu mağduriyetini gidermek amacı ile bakiye aktarımı gerçekleştirmektedir. HGS (Hızlı Geçiş Sistemi) etiket ya da kart içerisinde bakiye yer almaması halinde araç satışlarında kredi yeni araç sahibinin HGS aboneliğine aktarılmaktadır.  Bu aktarım işlemi sayesinde hem eski HGS aboneliğinizi iptal edebilir, hem de yeni aboneliğe kalmış olan bakiyeleri aktarabilirsiniz. Bu sayede HGS (Hızlı Geçiş Sistemi) uygulamasını anında kullanmaya devam edebilirsiniz. Araçlarını satarak sahip olunan yeni araç alan sürücülerin otomobilleri ile HGS aboneliğinin değişimi ve içeride yer alan ücretin aktarımı için PTT den işlemlerini kolayca yürütmektedir.

 

Aynı zamanda yeni araç almadan yeniden HGS (Hızlı Geçiş Sistemi) aboneliği kurmak istemeyen kişiler ise HGS kart ya da etiketinde yer alan bakiyeyi nakit olarak kolayca alabilmektedir. Bakiye de yer alan krediyi nakit olarak eline geçirmek isteyen kişilerin ise PTT aracılığı ile beraber işlemlerini yapmaları gerekir. HGS (Hızlı Geçiş Sistemi) bakiyelerinin iptal işlemlerinin yapılması için PTT’ye iptal talebinde bulunulması zorunludur. Bu talebin hemen ardından iptal işleminin sonrasında 1 ay geçtiği zaman PTT kurumuna giderek kalan bakiyenin nakit şekilde paraya geçişi sağlanabilmektedir. Ancak bu anlatılan konular sadece PTT üzerinden yapılan abonelikler için geçerli olmaktadır. Bankalar aracılığıyla oluşturulan HGS (Hızlı Geçiş Sistemi) aboneliklerinin iptali ya da bakiye aktarımı uygulamaları için Türkiye’de yer alan bankalar üzerinden işlemlerin yapılması gerekmektedir. Bakiye aktarım faaliyetlerinin yanı sıra bakiye yüklemesinin de gerçekleşmesi için PTT kurumundan abonelik oluşturanlar PTT aracılığı ile bankalar üzerinden abonelik yaptırılan kişilerin ise bankaların içeriğinde bulunan online bankacılık sistemleri ile beraber gerekli işlemlerini gerçekleştirmektedir. Hatta bazı bankalar içerisinde otomatik talimat karşılığında ücretsiz olarak HGS etiket ya da kartı aynı zamanda aylık olarak bakiye güncellemesi yapılmaktadır. Bu hizmetten kolay bir şekilde faydalanmak için herhangi bir ekstra ücret ödemesi gerçekleştirmeden, bakiye yüklemeleri her ay sürekli olarak güncellenir. Bu hizmetten sizde kolaylıkla faydalanmak için eski yazılarımızda yer alan HGS veren bankalar bölümünden bankalara hemen anında ulaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK