Ana sayfa PTT HGS Bakiye Sorgulama Numarası

HGS Bakiye Sorgulama Numarası

0
PAYLAŞ

Kısa ismiyle HGS açılımı ile Hızlı Geçiş Sistemi adından da anlaşılacağı gibi bir çeşit geçiş hızlı geçiş sistemidir. Köprülerde ve otoyollarda birikmiş olan trafik yoğunluğunu gidermek amacı ile kurulmuştur. Trafiği hafifletmek amacı ile kurulmuş olan gişeler sayesinde, geçiş ücretlerinin alınması işlemini minimum bir zaman diliminde gerçekleştirmek bu işlemin oluşturulmasında önemli bir yere sahiptir. Çünkü yavaş olarak gerçekleştirilmekte olan bir tahsilat işlemi yoğun trafiğin çok daha fazla artmasına neden olmaktadır. Bu sebep ile eski sistem olan KGS yani açılımı ile Kartlı Geçiş Sistemi yerine daha sonradan işleme geçirilmiş olan HGS yani açılımı ile Hızlı Geçiş Sistemi trafikte olan insanlara büyük bir zaman kazandırmaktadır. KGS’de, ödenmesi gereken ücretin tahsilatının yapılabilmesi için aracın durarak, gerekli olan sayaç üzerinden kartını okutarak, otoyol ve köprü gişelerinden bu şekilde geçmesi gerekmekteydi. Ancak uzun süren dur kalk işlemleri ile trafik yoğunluğu çok fazla artmaktaydı.

Daha sonralarda HGS sistemi getirildi. Bu sistemin kullanılma gereği olarak aracınızın ön camına yerleştirilmekte olan bir çip sayesinde, gişelerden geçiş işlemi esnasında, HGS hesabınızda bulunmakta olan paradan, bir miktarını otomatik olarak tahsil etmektedir. Bu tahsilat işleminin yapılma şekli radyo dalgaları kullanılarak gerçekleştirilir. Ayrıca HGS çipinizin içinde yeterli bakiyenin bulunmadığı zamanlarda, köprü ve otoyol gişelerinden geçiş yapmanızın cezalı bir geçiş olduğunu da bilmeniz gerekmektedir. Bu yüzden araç sahiplerinin etiket içerisindeki bakiyelerini sık sık kontrol etmeleri mutlaka aksatılmadan yapılmalıdır. HGS çipi çıkartılma işlemleri PTT şubelerinden ve Shell bayilerinden yapılabilir. Bakiye kontrol işlemi  aynı zamanlarda aynı yerlerden veya internet üzerinden online olarak da yapılabilmektedir. Ayrıca internet üzerinden yapılmakta olan bir işlem de oldukça hızlı ve kolay bir işlem olduğu için araç sahiplerinin zamandan büyük bir tasarruf etmesi olasıdır. HGS bakiye sorgulama işlemlerini yapabilmek istiyorsanız HGS bakiye sorgulama numarası bu işlemi yapabilmeniz için gerekli olan işlemlerdendir.

HGS Bakiye Sorgulama Numarası Nereden Alınır?

 

Tüm HGS işlemleri günümüzde PTT şubeleri üzerinde toplanmış bulunmaktadır. Fakat hafta içinde bir PTT şubesine giderek sorgulama yapmaya zamanı olmayan kişiler için bir kolaylık getirilmiştir. Bu kolaylık ise internet üzerinden HGS bakiye sorgulama işleminin numara işlemidir. HGS bakiyenizi sorgulamak için ilk olarak HGS bakiye sorgulama numarasına ihtiyacınız vardır.

Sorgulama işleminizi yapabilmek için ilk olarak HGS PTT sayfasına girmeniz gerekmektedir. Bu site için vermiş olduğumuz bağlantı adresine tıklamanız gereklidir. Bu sayfa üzerinden HGS işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Açılan sayfanın sağ üst kısmında Geçiş İhlali Sorgulama ve Müşteri Hizmetleri Giriş bölümleri yer almaktadır ve pek çok işlem bu sekmeler ile gerçekleştirilmektedir. Geçiş İhlali Sorgulama işlemlerinizi yapabilmek için sadece araç plaka numarasını bilmeniz yeterli olacaktır. Fakat HGS bakiye sorgulama işlemlerinizin numarasını kullanarak bu işleminizi oluşturmak için ilk olarak Müşteri Hizmetleri Giriş seçeneğine tıklamanız gereklidir.

Bu sekme üzerinde sisteme giriş yapılması için üyelik özelliğinin mutlaka aktif olması gerekmektedir. Sistem üzerinde üyeliği olan kişiler direkt olarak üyelik bilgileri ile birlikte sisteme giriş yapabilmektedirler.

Fakat sistemde üyeliği olmayan kişilerin ilk olarak işlem yapabilmeleri için sisteme kayıtlı olmaları gerekmektedir. Bunun için yine aynı menü kullanılarak “Üye Olun” butonuna tıklamalısınız. Sizlerden istenen bilgileri doğru bir şekilde gerekli boşluklara doldurarak, üye olma işleminizi kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Daha sonrasında bu bilgileri kullanarak sisteme giriş yapmanızdan sonra gerçek bir sonuç alabilirsiniz. Aksi takdirde bu HGS bakiye sorgulama numarası işlevsiz bir hale gelecektir.

HGS Bakiye Sorgulama Numarası Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK