Ana sayfa HGS - OGS Sorgulamaları HGS Bakiyesi Sorgulama

HGS Bakiyesi Sorgulama

0
PAYLAŞ

HGS Bakiye Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Köprü geçişleri ve otoyollarda gerekli olan Hızlı Geçiş Sistemine ait olan aracın ön camına yapıştırılan etiketin – kartınızın içinde ne kadar bakiye olduğu bilgisine PTT müşteri hizmetleri kısmından ulaşabilirsiniz.

Büyük şehirlerde yaşamanın en büyük eziyeti, kuşkusuz ki her gün trafik sorunu yaşamaktır. Büyük şehirlere göçün artması, büyük şehirlerde yaşayan insan sayısına bağlı olarak araç sayılarının da hızlar artması beraberinde büyük bir trafik sorununu da beraberinde getirmektedir. Dünya nüfusunun hızla çoğalması nedeniyle, sadece büyük şehirlerde değil, küçük şehirlerde de trafik sorunu yaşamak kaçınılmaz hale gelmektedir. Sabahın erken saatlerinde, akşam iş dönüşlerinde çoğu insanın kendi özel araçları ile yola çıkması, trafik yoğunluğuna bağlı sıkışıklıklara, çoğu vaktin trafikte geçmesine neden olmaktadır. Yorucu ve stresli şehir yaşamına bir de trafik sıkışıklığı eklenince birçok kişinin sinirleri gerilmekte, varacakları yere daha hızlı ulaşmak, trafikte daha az zaman kaybetmek için çeşitli yollara başvurulmaktadır. Bu durumlarda da daha büyük trafik karmaşaları beraberinde gelmektedir. En çok zaman kaybı ise köprü geçişleri esnasında yaşanmaktadır.

HGS BAKİYE SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ!

 

Köprü geçişleri ve otoyollarda uygulanan HGS sistemi ile araçların daha hızlı bir şekilde geçişlerini gerçekleştirmesi, daha az zaman kaybedilmesi, yol – gişe yoğunluğundan kurtulmak için kullanılmakta olan bir sistemdir. HGS kartı almak isteyen kişiler, kendilerine en yakın PTT şubelerinden, anlaşmalı bankalardan, köprü, otoyol giriş – çıkışlarında yer alan karayolu ofislerinden HGS kartı başvurusunda bulunabilmektedir. HGS kartına sahip olduktan veya araçların ön camlarında gösterilen yere yapıştırılması gereken etiket sayesinde gişelerdeki geçişler kolaylaşmaktadır. HGS kartlarında yeteri kadar bakiye bulundurarak yolunuza kolayca devam etmeniz mümkündür. Üstelik bankalardan alınan HGS kartlarına, banka hesabınızı tanımlayarak otomatik bakiye yükleme sistemini rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Köprü çıkışları, otoyollarda geçiş esnasında gişede bulunan okutma kısmına HGS kartınızı okutmanız yeterli olacak ve zaman kaybı, trafik yoğunluğu önlenmiş olacaktır. Eğer HGS kartınız içinde bakiyeniz azaldıysa, yeterli değilse bakiye yüklemeniz gerekir. O an geçmeniz gerekiyor ve bakiyeniz yetersiz, yükleme imkanı bulunmuyorsa, HGS geçiş ihlali cezasını göze alarak geçişi gerçekleştirebilirsiniz. Kesilecek olan bu cezayı 15 gün içinde ödemeniz gerekmektedir.

Teknolojik gelişmelerin her alanda kullanılması, trafik yoğunluğunun da teknoloji sayesinde bir nebze rahatlaması anlamına gelmektedir. Trafik yoğunluğunu azaltmaya en büyük katkıyı yapan teknoloji örneği, HGS geçiş sistemi gösterilebilmektedir. HGS noktalarından geçiş esnasında bakiye sürprizi ile karşılaşmamak için kartınız içinde ne kadar bakiye olduğunu sorgulamak mümkündür. HGS’niz yoksa PTT şubesine gidip başvurunuzu gerçekleştirerek kartınızı ve araç ön camına yapıştırılması gereken özel HGS etiketini alabilirsiniz. Akıllı telefonlar sayesinde ön cama yapıştırdığınız HGS etiketi ile akıllı telefonu eşitleyip telefon üzerinden anında bakiye sorgulaması gerçekleştirebilirsiniz. Aynı zamanda telefonunuza gelen HGS bilgilendirme mesajı, ne zaman yükleme yapmanız gerektiğini de bildirmektedir.

T.C Emniyet Genel Müdürlüğü de sunmuş olduğu hizmetleri teknoloji ile paralel olarak sürdürmektedir. İşlemlerin daha hızlı, kolay gerçekleşmesini sağlayan online hizmetler ile hizmet vermeye başlamıştır. Birçok devlet kurumunda da kullanılan online hizmetler, Emniyet Genel Müdürlüğü’nde de çevrim içi online hizmet imkanı sayesinde vatandaşlara işlemleri kısa sürede tamamlama fırsatı sunmaktadır.

Kalan HGS Bakiyemi Nasıl Öğrenebilirim?

hgs.epttavm.com adresine giriş yaparak kısa sürede HGS bakiye yükleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Kalan bakiye bilginizi online görüntüleyebilmek için aynı linkte, T.C kimlik numarası ile üye olarak bakiye görüntülemesi yapabilirsiniz. PTT online sisteminden 10 TL’DEN 500 TL’YE kadar yükleme yapmanız mümkün olmaktadır. Hizmet bedeli olarak 2 – 3 TL kesinti yapılmaktadır. PTT merkez ve şubelerinden, HGS kartınız ile bankalardan da bakiye sorgulaması yapmak mümkündür.

HGS Bakiyenizi Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK