Ana sayfa HGS - OGS Sorgulamaları HGS Borç İtiraz

HGS Borç İtiraz

0
PAYLAŞ

Otoyol ve köprüler üzerinde 2013 yılından beri hızlı geçiş sistemi (HGS) kullanılmaktadır. HGS sistemi kamera ile çalışmaktadır ve gişe geçişlerinde araçlardan HGS sistemi sayesinde ücret otomatik olarak tahsil edilmektedir. Hızlı geçiş sisteminde HGS şeritlerinden geçiş yaparken HGS kartı veya HGS etiketi kullanılmaktadır çünkü bu geçiş sisteminde nakit para geçerli değildir. HGS kartı veya HGS etiketine sahip olmak için ilk olarak abone olunması gerekmektedir. Abonelik tüm PTT şubelerinden gerçekleştirilebilmektedir. HGS kartı satın almak isteyen kişiler en yakın PTT merkezinden 15 TL karşılığında kolayca karta sahip olabilirler. HGS kartı PTT merkezinden satın alınabildiği gibi aynı zamanda anlaşmalı akaryakıt istasyonlarından ve anlaşmalı bankalardan da temin edilebilmektedir. HGS etiketi araca şahsi bir üründür bu sebeple HGS etiketi satın almak isteyen kişiler PTT merkezine başvuru yaparak satın alabilmektedir. Başvuru yapabilmek için kimlik fotokopisi ve aracın ruhsat fotokopisi gerekmektedir. Araç ruhsat fotokopisi ve kimlik fotokopiniz ile başvuru yaptıktan sonra 5TL karşılığında HGS etiketinizi satın alabilirsiniz. HGS kart veya HGS etiketi ile geçiş yaparken saniyeler içerisinde ücret tahsil edilir ve hiçbir şekilde hız kesintisi yapmadan ve zaman kaybına uğramadan yolunuza devam edebilirsiniz. Ayrıca hızlı geçiş sisteminin sunmuş olduğu bir diğer avantaj ise HGS kart veya HGS etiketine sahip olan kişiler normal geçiş ücretine göre %20 daha indirimli olarak geçiş yapabilirler.

HGS bulunmakta olan gişelerden geçiş yaparken HGS kartınızda veya HGS etiketinizde ücret otomatik olarak tahsil edildiği için mutlaka yeterli bakiye olması gerekmektedir. HGS kartı veya HGS etiketinizde geçiş için yeterli bakiye bulunmaması durumunda geçişleriniz kaçak geçiş olarak kabul edilmekte ve ceza kesilmektedir. Ancak bazı durumlarda sistemsel hatalar nedeniyle de kartınızda veya etiketinizde yeterli bakiye mevcut durumdayken ceza durumları ile karşılaşılabilmektedir. Bu gibi durumlar karşısında itiraz etme hakkınız bulunmaktadır. Hazırlamış olduğumuz bu yazıda HGS borç itiraz işlemini nasıl yapabileceğiniz hakkında tüm bilgiye ulaşabilirsiniz.

HGS Borç İtiraz İşlemi Nasıl Yapılır?

 

HGS sisteminden geçiş esnasında ceza aldığınızda ve bu cezayı o an fark edemeyip daha sonra HGS geçiş ihlali sorgulama sırasında fark ettiyseniz ve o an yapmış olduğunuz geçiş sırasında kart veya etiketinizde bakiye olduğu halde sistemsel arızalardan dolayı ceza yemişseniz bu cezaya itiraz etme hakkınız bulunmaktadır. Yapmış olduğunuz geçiş esnasında yediğiniz cezaya itiraz etmek için itiraz dilekçesi ile birlikte başvuru yapmanız gerekmektedir. Bu dilekçede gerekli açıklamayı ayrıntılı bir şekilde belirtmeniz ve daha sonra dilekçe ile birlikte PTT şubesine başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Dilekçeniz değerlendirmeye alındıktan sonra incelenerek ret veya kabul edilir. Bu aşama sürecinde PTT şubesine giderek HGS borç itiraz dilekçenizin son durumu ile ilgili olarak bilgi alabilirsiniz.

HGS Borç İtiraz Dilekçesine Erişmek İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK