Ana sayfa PTT HGS Borç Ödeme Ve Sorgulama

HGS Borç Ödeme Ve Sorgulama

0
PAYLAŞ

HGS yani Hızlı Geçiş Sistemi otoyol ve köprülerde geçiş işlemi yapılırken yapılan ödemedir. Bu sistem radyo frekans yöntemi sayesinde tanımlama teknolojisi yani RFID kullanılarak yapılmaktadır. Türkiye’de 2012 yılından bu yana uygulamaya konulan bir sistemdir. Sistemin içeriği, araç kullanıcıları tarafından temin edilecek olan bir çipi kendi araçlarının ön camı üzerine monte ederek bu çip ile birlikte gişelerden geçiş işlemi sırasında belirlenmiş olan tutarın HGS hesabından çekilmesi demektir.

Uzun süre önce bu ücretlendirme işlemleri elle ödeme yaparak işleme geçiriliyordu. Ancak trafik yoğunluğunun artması sebebi ile uzun kuyruklar oluşmaya başladı ve saatler süren bekleyişler olmuştu. Daha sonralarda ise köprü ve otoyollara KGS yani kartlı geçiş sistemi getirildi. Geçiş işlemleri ne kadar hızlansa da amaçlanan hedeflere tam olarak maalesef ulaşılamadı. KGS sistemi üzerinden kart ile geçiş yaparken  kalkıp durma çok fazla olduğundan sürekli bir trafik sıkışıklığı vardı. Fakat HGS sistemi tüm bu sorunları çözmek adına olabilecek en hızlı çözümü vatandaşlara sundu. Çip üzerinden çekilecek olan tutar ile herhangi bir şekilde dur kalk işlemine gerek kalmadan, hızlı bir şekilde otoyol ve köprülerden geçmek çok daha kolay oldu. HGS kullanımı ile trafik sorunu çözülebilir hale geldi.

Bu yazımızın içeriğinde siz değerli okurlarımıza HGS borç ödeme işlemlerinden biraz bahsedeceğiz. HGS çip sahibi olmak istiyorsanız bu çipleri size en yakın olan PTT şubelerinden ve Shell bayilerinden almanız mümkündür. İçerisine yapacağınız para yükleme işlemleri ile köprü ve otoyollardan geçiş yapabilirsiniz.  Çip doldurma işleminizi internet üzerinden online bir şekilde yaparak zaman kazanabilirsiniz. Genellikle ülkemizde HGS işlemleri PTT aracılığıyla yürütülmektedir. Başvuru işlemleri, borç ve ceza ödeme işlemlerinizi PTT Kurumu üzerinden kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca size ait olan HGS çipinizin içerisinde yeterli miktarda bakiyenin bulunup bulunmadığını hangi zamanlarda cezalı duruma düşüp düşmediğinizi öğrenerek cezalı bir duruma düşmemek için sürekli olarak bakiye sorgulama işleminizin yapılması gerekir.

 

PTT Üzerinden HGS Borç Ödeme

HGS borç ödeme işlemini gerçekleştirmek için ilk olarak hgsmusteri.ptt.gov.tr adresine güvenli olarak girmeniz gerekiyor. HGS ile alakalı olarak yapabileceğiniz tüm işlemleri bu site aracılığı ile gerçekleştirebilirsiniz. Geçiş ihlali yaptıysanız bunun sorgulama işlemini hemen sayfanın üst kısımda bulunan ve sadece plaka numarası ile birlikte yapılan bu işlemi hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Ancak HGS borç ödeme işlemleri de dahil olmak üzere tüm online işlemler için bu sitede üyelik bilgilerine sahip olmanız gerekir. Bunun için ilk olarak sisteme üye olmanız mecburidir. Üyeliği bulunan kişiler sitenin üst bölümünden Müşteri Hizmetleri Giriş butonuna gelerek e-posta ve şifre bilgilerini kullanarak girişlerini  yapabilirler.

HGS borçlarınızı ödemek için internet üzerinden yapılan bu işlemin yapılacağı adres olan hgsmusteri.ptt.gov.tr adresine girmeniz gereklidir. HGS ile alakalı olarak yapabileceğiniz tüm işlemleri bu site üzerinden kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Geçiş ihlali yaptı iseniz bunu sorgulama işlemi hemen üst kısımda yer alan sadece plaka numarasıyla birlikte yapılan bir işlemdir. Ancak HGS borç ödeme işlemleri de dahil olmak üzere tüm online işlemler için üye olmanız gereklidir.

Üye olun butonu üzerinden e-posta, T.C Kimlik No ve Vergi No bilgilerini ve  şifre bilgilerini oluşturarak üyelik işlemlerini güvenli bir şekilde oluşturabilirler. Daha sonra bu bilgileri kullanarak sisteme giriş yapabilirler. Şifreyle birlikte giriş yapıldıktan hemen sonra HGS borç ödeme işleminizi online olarak kolaylıkla gerçekleştirebilir ve daha sonra gündelik işler düşünüldüğünde zamandan oldukça büyük ölçüde kar etmiş olursunuz.

HGS Borç Ödeme İçin TIKLAYINIZ!

E-Devlet Kapısı Üzerinden HGS Borç Ödeme

Diğer borç ödeme çeşidi de E-Devlet kapısı üzerinden yapılan ödeme çeşididir. Bu işlemi yapmak için ilk olarak E-Devlet resmi web sitesi adresine girmeniz gerekmektedir. Bu site resmi E-Devlet sitesi olduğu için pek çok işlem bu sistem üzerinden kurumlara gitmeden gerçekleştirebilirsiniz. Siteye giriş yaptıktan sonra ilk olarak sol kısımda bulunan e-Hizmetler butonunu bir kez tıklayınız. Açılan internet sayfası üzerinde alfabetik sırayla yer almakta olan başlıklardan PTT başlığı altında bulunan Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) Hesap Bilgileri Sorgulama butonuna bir kez tıklayınız ve işleminize devam ediniz. Sonrasında açılan sayfa üzerinden bir E-Devlet şifresine ve  bir de size ait olan T.C kimlik numaranıza ihtiyacınız olacaktır.

Bu bilgiler eksiksiz olarak giriş yaparak HGS borç ödeme işleminizi kolayca tamamlayabilirsiniz. Eğer bir E-Devlet şifreniz bulunmuyorsa, size en yakın PTT şubesine giderek bu şifreyi sadece 2 TL karşılığında temin edebilirsiniz.

HGS Borç Ödeme E-Devlet İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK