Ana sayfa HGS - OGS Sorgulamaları HGS Borç Öğrenme

HGS Borç Öğrenme

0
PAYLAŞ

HGS, köprü ve otobanlarda ödenen ücretlerin trafiği etkilemeden hızlı bir şekilde hem denetleme hem de ödeme sistemine verilen isimdir. Geçmişte ödemeler gişelerde duran memurlar tarafından nakit olarak alınmaktaydı. Araçların azlığından dolayı pek sorun işgal etmemekteydi. İlerleyen dönemlerde araçlarında artmasıyla birlikte şehir içi ve şehirlerarası trafiği engellemeye başlamıştır. Bu durumdan sonra OGS oluşturulmuştur. Bazı sebeplerden dolayı hala trafik engellenmesi görülmüştür. En son olarak HGS sistemi kullanılmaktadır. Bu hizmeti veren devletin kurumu PTT olarak bilinmektedir. Kurum aracılığı ile abone olunarak sürücüler Hızlı Geçiş Sisteminden yararlanabilirler. Sürücülere verilen elektronik bant ön cama yapıştırılmaktadır. Elektronik bantta aracın kimliği ve geçiş bilgileri yer almaktadır. Gişelerde bulunan cihazlar ile kolaylıkla araçlar tespit edilmektedir. Gişelerden geçerken manyetik bandın bağlı bulunduğu HGS karttan ücret tahsil edilmektedir. Geçiş sırasında bakiyeni olmadığı zaman geçiş ihlali sayılacağı için borç hesabınıza yansıtılmaktadır.  Borcunu normal geçiş ücretinin 11 katı olacaktır.

HGS borç öğrenme sayesinde erken ödemelerde indirimden yararlanabilir ve borcunuza zam gelmesini engellemiş olursunuz.  PTT kurumunun resmi internet sitesinden ve E-Devlet sistemi sayesinde HGS borç öğrenme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. PTT kurumu resmi internet sitesinde HGS hizmetleri hakkında birçok bilgiye ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

PTT üzerinden HGS Borç Öğrenme İçin TIKLAYINIZ!

 

Site içerisinde sağ köşede yer alan HGS geçiş ihlali sorgula butonuna basarak, aracınızın plakasını gireceğiniz sayfaya yönlendirilmektesiniz. Bu sayfada yer alan bilgilerin hepsini doğru bir şekilde doldurduktan sonra HGS borç öğrenme işlemini tamamlamış olursunuz. E- Devlet sistemine üye olarak bu sistem aracılığıyla da HGS borçlarınızı öğrenebilirsiniz. Üyeliğiniz yok ise, PTT şubelerinden alacağınız E-Devlet şifresi ve kimliğiniz ile giriş yapabilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden HGS Borç Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK