Ana sayfa HGS - OGS Sorgulamaları HGS Borç Sorgu

HGS Borç Sorgu

0
PAYLAŞ

Hızlı geçiş sistemi yani kısaca HGS uygulamaya 2012 yılında konulmuştur. 2012’ten beri de köprü ve otoyollarda geçiş hizmeti vermektedir. Köprü ve otoyollarda bulunan HGS şeritlerinden araçlar geçerken geçiş ücreti öder. Bu ücret, HGS sisteminin ana kaynağıdır. HGS‘yi kullanmak için HGS aboneliği yaptırmanız gereklidir. HGS aboneliği PTT istasyonlarından kolaylıkla yapılmaktadır. Bu aboneliklerin sonucunda araçlarınızla HGS şeritlerinden geçerken %20 indirimli geçersiniz. HGS aboneliği sonucunda HGS kart veya HGS etiketlerinden istediğinizi belli ücretler ödeyerek alırsınız. HGS kartını 15 Türk lirasına, HGS etiketini ise 5 Türk lirasına alabilirsiniz. Ayrıca ilk defa HGS kart veya etiketi kullanacaksanız, araç sınıfınıza göre belirlenen ilk yükleme tutarını da yükleyerek kullanmaya başlayabilirsiniz. HGS şeritlerinden geçerken de HGS kart veya etiketinde geçişe yeterli bakiyenin bulunması gereklidir. Aksi halde geçişlerde yeterli bakiyeniz olmazsa geçişiniz cezalı sayılır. Bu cezalar geçiş ihlali kapsamında verilir. Bu yüzden araç sahibinin geçiş ihlali kaynaklı borcu oluşur. Bu yazımızda HGS borç sorgu işlemi ile aracın geçiş ihlali sonucunda aldığınız cezalardan oluşan borçlarınızı nasıl sorgulanıp öğrenilebileceğinizi anlatacağız.

HGS Borç Sorgu İşlemi Nasıl Yapılır?

HGS borç sorgu işlemleri HGS’nin internet sitesi üzerinden kolaylıkla yapılabilmektedir. Araçlar HGS şeritlerinden geçişleri sırasında HGS cihazının algılayabileceği bir yerden HGS kart veya etiketinin cihaza gösterilmesiyle birlikte, HGS geçiş ücreti otomatik olarak tahsil edilir. Bu işlem her seferinde otomatik olarak yapılır.

 

Bazı durumlarda araç sahibinin HGS kart veya etiketinde geçiş için yeterli bakiye bulunmaz ise bu ücret tahsil edilemez ve araç sahibine geçiş ücretin miktarı ceza olarak yansıtılır. Bu ceza araç sahibine posta yolu ile tebliğ edilir ve bu ceza tebliğ edildikten sonra 15 gün içinde ödenmesi gerekmektedir.

Eğer ceza 15 gün içinde ödenir ise araç sahibi sadece geçiş ücretini öder. Ancak bu ceza 15 gün içinde ödenmez ise de araç sahibi cezayı yani; geçiş ücretinin 10 katı daha fazlası şeklinde olan cezayı ödemek zorunda kalır. Bazı durumlarda araç sahipleri cezanın tebliğ edilmediği ya da geç ulaştığından dolayı süreyi kaçırdıklarına dair şikayetlerde bulunurlar. Bu tür durumların önünde geçmek amacıyla HGS’nin internet sitesinden yapılacak olan HGS borç sorgu işlemleri ile bu durumları ortadan kaldırabilirsiniz.

HGS Borç Sorgu İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK