Ana sayfa PTT HGS Borç Sorgulama İşlemi

HGS Borç Sorgulama İşlemi

0
PAYLAŞ

Otoyol ve köprü geçişlerinde KGS’yi kullanmak yolda duraklama yapılmasına sebep oluyordu. Bu durum hem zaman kaybına hem de trafik sıkışıklığına sebep olmaktaydı. Bu neden ile artık, KGS yerine HGS yani Hızlı Geçiş Sistemi uygulaması sisteme konuldu. HGS yani Hızlı Geçiş Sistemi sayesinde sürücüler duraksama yapmadan yollarına devam edebiliyorlar. Araç sürücüleri otoyol ve köprü girişlerini kullanarak ve gişelerde zaman kaybetmeden daha hızlı bir uygulama yapabilirsiniz.

HGS Kartı Ya Da Etiketi Almak İçin Yapılması Gereken İşlemler Nelerdir?

HGS kartınızı ve etiketinizi almak için size en yakın PTT şubesine gitmeniz gerekmektedir. PTT şubesinden HGS kartı veya etiketi almak maksadıyla ehliyet ve ruhsata ihtiyacınız mutlaka gereklidir. Burada dikkat edilmesi gereken bir husus da HGS kartı veya ehliyeti, arabanın plakasına göre alındığı için araba kimin üzerine kayıtlı ise o kişi PTT şubesine gitmelidir.

 

HGS Borç Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

HGS borç sorgulama işlemlerinizi yapmak için ilk olarak yapmanız gereken işlem yazımızın son kısmında vermiş olduğumuz bağlantı linkine bir kez tıklamaktır. Bağlantı adresine tıkladığınız andan itibaren HGS borç sorgulama işleminizi yapabileceğiniz sayfa açılacak ve bu alandan işlem yapabileksiniz. Bu sayfa üzerinde HGS borç sorgulaması yapabilmek için ilk olarak araç plaka numaranızı eksiksiz ve doğru bir şekilde gerekli yere giriniz.

HGS borç sorgulaması yapmak için araç sahiplerinin kişisel güvenliği açısından yapılmış olan güvenlik anahtarını yanındaki kutucuklara yazmaları gerekmektedir. Eğer HGS borç sorgulama işlemleri için güvenlik anahtarını okuyamadı iseniz yenile butonunu tıklayarak güvenlik anahtarı yenileme işleminizi yaparak işleminize devam edebilirsiniz.

Son işlem olarak sorgula butonunu bir kez tıklamanız işleminizi bitirmenize yardımcı olacaktır.

Bu işlemleri size verdiğimiz bilgiler doğrultusunda yaptığınız takdirde HGS borç sorgulama işleminizi güvenli bir şekilde tamamlamış olursunuz.

HGS Borç Sorgulama İşleminizi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

HGS Bakiye Sorgulama

Bazı otoyollarda ve köprülerde geçişi hızlandırabilmek için Hızlı Geçiş Sistemi yani HGS sistemi geliştirildi. HGS sistemi, köprülerde ve otoyollarda trafiğin sıkışmasına engel olmak için yapılan bir uygulamadır. HGS kart sistemi kullanarak trafiğin daha hızlı bir şekilde akmasını sağlayabilirsiniz.

HGS bakiye sorgulama işlemleri ile müşterinin verdiği GSM numarası üzerine müşterinin bakiyesinin azalması sebebi ile otomatik olarak mesaj ile bilgi akışı sağlanmaktadır. HGS bakiye sorgulama işleminizi artık güvenli bir şekilde elektronik ortamdan da yapabilmeniz mümkündür. PTT’nin vatandaşlara sunduğu imkanlar sayesinde site üzerinden üyeliğinizi yaptıktan sonra PTT’nin kendi resmi web sitesinden HGS bakiye sorgulama işlemlerinizi kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

HGS bakiye sorgulaması yapmak istiyorsanız PTT’nin HGS resmi sitesine güvenli bir şekilde giriş yapmalısınız. Sağ üst tarafta göreceğiniz menü üzerinde ‘Müşteri Hizmetleri Giriş’ seçeneğine tıklayarak işleminize başlayınız. Karşınıza aşağıdaki görselde vermiş olduğumuz gibi bir ekran çıkacaktır. Bu sistem üzerinden işleminizi güvenli bir şekilde yapabilirsiniz.

Yukarıdaki görseldeki gibi karşınıza çıkmış olan sayfa üzerinden T.C. kimlik numaranızı veya vergi numaranızı eksiksiz bir şekilde giriniz. E-posta adresinizi,  şifrenizi ve güvenlik kodunu eksiksiz bir şekilde girdikten sonra Üye Ol butonunu tıklayınız. Bilgilerinizi doğru bir şekilde girdi iseniz üyelik işleminizi başarı ile tamamlamışsınız demektir. Üyeliğinizi yaptıktan sonra sağ menüde gördüğünüz e-posta ve şifre kısmını eksiksiz olarak doldurunuz. Güvenlik kodunu da eksiksiz bir şekilde girdikten sonra Giriş Yap butonunu bir kez tıklamalısınız. HGS bakiye sorgulama işleminiz bu şekilde tamamlanmıştır.

SMS ile HGS Borç Sorgulama

HGS borç sorgulama işleminizi yani Hızlı Geçiş Sistemi sorgulama işlemlerinizi sms ile de yapabilirsiniz. SMS ile HGS kartınızda bulunan bakiyenizi sorgulayabilirsiniz ve SMS ile HGS kartınıza bakiye de yükleyebilirsiniz. Turkcell Mobil Ödeme sistemi ile PTT’den almış olduğunuz HGS etiketine ve bakiye yüklemelerini SMS sistemini kullanarak kolaylıkla yapabilirsiniz. SMS kullanılarak bakiyenizi sorgulamak istiyorsanız PLAKA boşluk TUTAR yazıp 1447’ye SMS göndererek sorgulamanızı gerçekleştirebilirsiniz. Yapmış olduğunuz yüklemenin tutarıysa faturalı hatlar kullanıldığında Turkcell faturasına yansıtılmaktadır, faturasız hatlar içinse TL olarak bakiyenizden kesilir.

E-Devlet HGS Borç Sorgulama

Aracınızın HGS borç sorgulama işlemini e-devlet sistemi üzerinden yapmak istiyorsanız. İlk olarak HGS borç sorgulama sistemine giriş yapmanız gerekmektedir. E-Devlet üzerinden yapılan sorgulama işlemlerini kullanabilmek için E-Devlet şifresine ve bununla birlikte T.C. kimlik numarasına ihtiyacınız olacaktır. İsimden HGS borç sorgulama işlemi bu sistem üzerinden yapılmamaktadır. E-Devlet şifrenizi almak için size en  yakın olan PTT şubesine giderek 2 TL karşılığında alabilirsiniz. E-Devlet şifrenizi aldığınız zaman E-Devlet sistemine giriş yaparak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Yazımızın son kısmında vermiş olduğumuz bağlantı linkine tıkladığınızda karşınıza çıkacak olan aşağıdaki görseldeki görüntü gibi bir sayfa açılacaktır. Bu sayfa üzerinden işleminizi gerçekleştiriniz.

Gördüğünüz sayfa üzerinde Kimliğimi Şimdi Doğrula butonunu tıklamanız gerekmektedir.

Bu işlemler sonrasında T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi ilgili kısımlara eksiksiz ve doğru bir şekilde girmeniz gerekmektedir. Bilgilerinizi doğru ve eksiksiz bir şekilde sisteme girdiğinizden emin olduktan sonra Sisteme Giriş Yap butonuna bir kez tıklamanız gerekmektedir. HGS de kullandığınız geçmiş borç sorgulama işleminizi ve HGS güncel borç sorgulama işlemlerinizi E-Devlet sistemi aracılığı ile güvenli bir  şekilde tamamlanmış olacaktır.

E-Devlet HGS Kart Borç Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

HGS Borç Sorgulama İletişim

HGS borç sorgulama müşteri hizmetlerinden HGS borç sorgulama yapmak için yararlanabilirsiniz. İletişim için HGS müşteri hizmetlerine ulaşmanız gereklidir. Bu işlem için 444 17 88 numarasını arayabilirsiniz. HGS borç sorgulama işleminizi yapmak için telefon numarası gibi özel bir numara olmamaktadır. HGS borç sorgulama işleminizin numarası olmadığı için vermiş olduğumuz numarayla PTT çağrı merkezine telefon ile ulaşabilirsiniz. İnternet üzerinden HGS kart borcu sorgulama işlemlerinizi yapabilirsiniz. İnternet üzerinden e-devlet sistemi kullanarak HGS borcunuzu kolayca sorgulayabilirsiniz. Yapmanız gereken, e-devlet şifreniz ve T.C. kimlik numaranızı sisteme doğru ve eksiksiz girdikten sonra e-devlet sistemine giriş yapmak olmalıdır. HGS borç sorgulama işlemlerinizi e-devlet sistemi üzerinden oldukça basit yöntemler ile yapmanız mümkündür.

Plakadan HGS Borç Sorgulama

Plakanız ile HGS borç sorgulama işleminizi yapmanız mümkündür. Size ait olan aracınız için plakadan HGS borç sorgulama işleminizi yapmak için HGS kartınızı ve etiketinizi herhangi bir PTT şubesinden veya sistem ile anlaşmalı olan bankaların aracılığı ile alabilirsiniz. Araç sahibiyseniz PTT şubesine işlem için giderken ehliyet ve ruhsatınızı yanınızda götürmeyi unutmayınız. Ruhsat ve ehliyetinizin yanınızda olması işleminizin daha kısa sürede gerçekleşmesine yardımcı olacaktır.

Plakadan HGS borç sorgulaması yapmak istiyorsanız PTT’nin resmi web sitesi üzerinden yapmanız gereklidir bu işlem için yazımızın son kısmında vermiş olduğumuz bağlantı linkine bir kez tıklayınız. Açılan sayfa üzerinden sağ üst kısımda yer almakta olan ‘Geçiş İhlali Sorgula’ butonunu bir kez tıklayınız. Karşınıza aşağıdaki görseldeki gibi bir sayfa çıkacaktır.

Bu sayfa üzerinde gerekli olan yerlere aracınızın plaka numarasını ve güvenlik kodunu girdikten sonra Sorgula butonunu bir kez tıklayınız. Bu tıklamadan sonra plakadan HGS borç sorgulama işlemlerinizi güvenli bir şekilde tamamlanmıştır.

Plakadan HGS Borç Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK