Ana sayfa HGS - OGS Sorgulamaları HGS Borcu Taksitlendirme

HGS Borcu Taksitlendirme

0
PAYLAŞ

HGS, ülkemizde kullanımı en çok olan sistemlerden biridir. Hızlı geçiş sistemi olarakta bilinen HGS, 2013 yılı itibarıyla devreye alınmıştır. O tarihten beride popülerliğini koruyarak kullanılmaya devam etmektedir.  HGS sistemi köprü ve otoyollarda HGS kart ya da HGS etiketleri ile geçişe imkan veren bir uygulamadır.  HGS sistemini nakit para veya başka bir kart ile kullanmanız mümkün değildir. Nakit para değişimi de olmayan HGS, geçişler için aboneliği şart koşmaktadır.   HGS aboneliği ise çok kolay bir şekilde yapılmaktadır.  HGS aboneliği, tüm ülkede bulunan HGS şubelerinden yapılır. HGS abonesi olarak yaptığınız geçişlerde %20 indirimli geçişe hak kazanırsınız. Köprü ve otoyollarda HGS şeritleri bulunmaktadır. Araç sürücülerinin bu şeritlerden geçmesi gerekir. Bu şeritlerden geçmek için HGS kart veya etiketlerinden birine sahip olmanız şarttır.  HGS etiketini 5 Türk lirası, HGS kartını ise 15 Türk lirası karşılığında PTT istasyonlarından temin edebilirsiniz. Daha sonra bu HGS kart veya etiketine bir ilk yükleme yapmanız gereklidir. HGS ilk yüklemesini de yaparak artık HGS kart ya da HGS etiketini kullanabilirsiniz.

HGS kart veya etiketini kullanırken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise; her zaman kart ya da etikette geçişe yeterli kredinizin bulunması gerektiğidir. Çünkü HGS sistemi geçiş ücretini araçların kart ya da etiketlerinden otomatik olarak tahsil eder. Eğer HGS kart ya da etiketinde geçişe yeterli bakiye bulunmuyor ise, geçiş kabul edilmez. Bu geçiş ‘geçiş ihlali’ kapsamında değerlendirilir ve ceza uygulanır. Bu ceza ise geçiş ücretinin 10 katı şeklinde uygulanır. Ardından verilen ceza cezalı sürücünün adresine tebliğ edilir. Tebliğ edildikten sonra cezanın 15 gün içinde ödenmesi gerekir. Eğer 15 gün içinde ceza ödenir ise; bu durumda sürücü sadece cezanın geçiş ücreti kısmını öder. Eğer 15 günlük süre geçer ise de cezanın tamamı ve her geçen gün eklenen faizi ile ödemek zorunda kalınır. Bazı durumlarda da geçiş ihlali cezalarını ödemeyen araç sürücülerinin borçları birikmektedir. Bu borçlar bazen ödenmesi zor hale gelmektedir. Bu sebepten dolayı Kara Yolları Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen yeni yönetmelikle birlikte bu birikmiş cezaların yeniden yapılandırılmasına karar verilmiştir. HGS borcu taksitlendirme ile ödenmesi avantajı sürücülere sunmuştur.

HGS Borcu Taksitlendirme Nedir?

 

Biriken geçiş ihlali borçları, bazen sürücülerin ödeyemeyeceği kadar yüksek miktarlara ulaşabiliyor. Bu gibi durumlarda hem sürücüleri rahatlatmak hem de borcu ödemeyi teşvik etmek amacıyla HGS borcu taksitlendirme fırsatını sürücülere sunar. HGS borcu taksitlendirme işlemi ile tüm birikmiş HGS borçları taksitlenir ve bu taksitlendirme çerçevesinde borçlar ay ay ödenir. Eğer sizin de birikmiş HGS borçlarınız varsa ve bu borçları yapılandırarak taksitlendirmek istiyor iseniz; HGS borcu taksitlendirme talebi için Kara Yolları Genel Müdürlüğüne müracaat edebilirsiniz. Burada sizin durumunuz değerlendirilir ve duruma göre borcunuz taksitlendirilir.

BİR CEVAP BIRAK