Ana sayfa HGS - OGS Sorgulamaları HGS Borcuna İtiraz

HGS Borcuna İtiraz

0
PAYLAŞ

HGS Nedir?

Hızlı Geçiş Sistemi olarak tanımlanan HGS otaban ve köprülerde uygulanan ücretli geçişi sistemi olarak bilinmektedir. Diğer geçiş yerlerinden farklı olarak geçiş anında belli bir ücret ödenir. Ücreti ödeyerek trafik yoğunluğu olmayan bu yerlerde daha rahat bir geçiş imkanı sağlarsınız. Ödemeler HGS kart sistemi ile yapılır. Araca kayıtlı olan bu sitem ile buralardan geçebilirsiniz. HGS ücretleri genel olarak banka kartından kesilebileceği gibi akıllı telefon uygulamaları aracılığı ile de kesinti olabilir. Bakiyenin yetersiz görüldüğü durumlarda ise geçiş izni verilir ancak araca para cezası yazılır.

HGS Borcu Nedir?

 

Yukarıda da tanımladığımız gibi HGS geçişi için bu geçiş sistemine tanımlanmış kartınız olması gerekir Aksi takdirde kartınız tanımlanmadıysa ya da bakiyeniz bittiyse aracınıza ceza işlemi uygulanır. Ne kadar ceza yazıldığını araç sorgulama işlemi yaparak rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Borcunuzu öğrendikten sonra ister bankanız aracılığı ile mevcut olan borcunuzun kartınız üzerinden ödeyebilir ya da en yakın PTT kuruluşun giderek ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.

HGS sistemlerinde kurallara uygun hareket ettiğiniz takdirde yüzde yirmi indirim hakkından da yararlanabilirsiniz. Aksi durumda ceza alabileceğiniz gibi cezalarınızı geciktirdiğiniz durumlarda faizi ile birlikte ödeme yapmak durumunda kalabilirsiniz.

HGS Borcuna Nasıl İtiraz Edilir?

Bazı durumlarda borcunuzu ödediğiniz halde sistemde borçlu gözükebilir ya da kaçak geçiş gibi durumlarda sizin dahilinizde olmayan size ait olamayan borçlara itiraz etme hakkınız vardır. Bunun için 0888 233 00 55 numaralı telefonu arayarak itirazınızı sözlü olarak iletebilirsiniz. Bunun dışında internetten HGS Ceza İtiraz ‘’otoyol giriş plazası düzeltme formu’’ indirebilir hgs       @kgm.gov.tr adresine mail göndererek itirazınızı iletebilirsiniz. İsterseniz itirazınızı PTT aracılığı ile de gerçekleştirebilirsiniz. Durum sorgulaması için de 444 11 17 KGM HGS Çağrı Merkezini arayabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK