Ana sayfa HGS - OGS Sorgulamaları HGS Ceza İptali

HGS Ceza İptali

0
PAYLAŞ

Hızlı geçiş sistemi otoyollarda ve köprülerde gişe sistemi uygulaması ile kullanılmakta olan bir ücretlendirme sistemidir. Ptt şubelerinden kolay bir şekilde temin edilebilen HGS araçlara yerleştirilmektedir. HGS’nin içerisinde bulunmakta olan çipler gişelerden geçiş esnasında gişede bulunmakta olan antenler sayesinde algılanır ve ücretlendirme kart içerisinden otomatik olarak gerçekleştirilir.

6001 sayılı kanuna göre hızlı geçiş sistemi kurallarına uymadan kaçak bir şekilde geçiş yapmakta olan sürücülerin tespit edilmesi durumunda geçiş ücretinin 10 katı kadar para cezası ödemek zorunda kalırlar. Kaçak geçişin tanımına kısaca değinecek olursak; araçta bulunmakta olan HGS içerisindeki çipte yüklü olan bakiyelerin bitmesi durumunda veya gişeden geçmek yerine aracında çip olmadığı halde hızlı geçiş sistemini kullanan araçlar kaçak geçiş yapmış olurlar ve bu durumlarda sistem tarafından plakaya otomatik olarak hemen ceza kesilir. Bazen sistemsel hatalardan dolayı plakalara yanlış cezalar da kesilebilmektedir.

Hızlı geçiş sisteminde teknoloji aktif ve yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. HGS kartları üzerinde ceza olup olmadığını sorgulamak isteyen sürücüler PTT HGS resmi internet sitesi üzerinden ceza sorgulaması yapabilirler. Aynı zamanda HGS üzerine ceza uygulandığı takdirde sürücünün sistemde kayıtlı olan telefon numarasına sms ile ceza yediğine dair ceza ile ilgili tüm bilgiler anında iletilmektedir.

 

Haksız yere ceza yenildiği takdirde 7 gün içerisinde HGS ceza iptali için başvuru yapılması gerekmektedir. Başvuru Emniyet Genel Müdürlüğü’ne itiraz dilekçesi ile yapılmaktadır. İtiraz dilekçesinde detaylı bir şekilde cezanın neden haksız yere kesildiği, cezanın iptal edilme talebi, cezanın tutarı ve mutlaka ceza yiyen aracın plakası yer almalıdır. Dilekçe yazarken bütün ayrıntıların nesnel bir şekilde ve açıklayıcı bir şekilde olmasına özen gösterilmelidir. Dilekçenin ayrıntılı bir şekilde yazılması işlemlerinizin daha hızlı ve daha pratik bir şekilde tamamlanmasına yardımcı olmaktadır.

Ceza İtiraz Formu için TIKLAYINIZ !

İtiraz dilekçesi yazılırken; dilekçe resmi bir dil ile yazılmalıdır ve yazı dilekçe kurallarına uygun bir şekilde yazılmalıdır. Dilekçenin üzerinde mutlaka dilekçeyi yazan kişinin adı, soyadı, T.C. kimlik numarası, adres ve telefon bilgileri gibi tüm kişisel bilgileri yer almalıdır. Ayrıca dilekçe yazımı tamamlandıktan sonra dilekçenin ekine ceza yiyen aracın ruhsat fotokopisi, sürücü belgesi (ehliyet)fotokopisi ve HGS ceza tutanağı mutlaka eklenmelidir.

HGS ceza iptali için dilekçe ile başvuru yapılabildiği gibi aynı zamanda PTT’ye HGS ceza itiraz formu doldurularak da başvuru yapılabilmektedir.

Kişi eğer incelemeler sonucunda haklı bulunursa ceza iptal edilir ancak kişinin itirazı incelendikten sonra kişi haklı bulunmaz ise cezayı ödemek zorundadır.

Geçiş İhlali Sorgulamak için TIKLAYINIZ !

 

BİR CEVAP BIRAK