Ana sayfa HGS - OGS Sorgulamaları HGS Cezalarına İtiraz

HGS Cezalarına İtiraz

0
PAYLAŞ

HGS, yani diğer adı ile Hızlı Geçiş Sistemi, günümüzde Kartlı Geçiş Sistemi’ nin ( KGS’ nin) yerine getirilen ve 2013 tarihinden bu yana köprü ve otoyollarda yer alan gişelerin trafik yoğunluğunu azaltmayı hedeflenmiş olan bir ücretlendirme sistemidir. Bu sistemle beraber KGS kartı işleminin yerini, HGS çipli etiketleri almaktadır. Araçların ön camına yapıştırılmış olan bu çipli etiketler ile beraber, geçiş noktalarında durma gereksinimi duyulmaya gerek kalmadan geçişler sağlanmış ve trafik sorununun büyük oranda azaltılması hedeflenmiştir.

Pek çok kişi, HGS etiketlerini PTT şubelerinden ya da karayolu giriş çıkış noktalarında yer alan satış noktalarından 5 TL bir ücret vererek temin edebilmektedir. Daha sonrasında ise bakiye yükleme işlemi birçok market, benzin istasyonu ya da internet üzerinden kolayca gerçekleştirilebilmektedir.

HGS Cezaları

 

Hızlı Geçiş Sistemi içerisinde gişelerde geçiş kurallarına uygun yer almayan şekilde giriş-çıkış gerçekleştiren kişiler için para cezası uygulanabilmektedir. Kaçak geçiş, Hızlı Geçiş Sistemi içerisine kayıtlı yer almayan araçların HGS gişelerini kullanmasından ya da araç sahiplerinin HGS çiplerinde yeterli bakiye olmamasından kaynaklanmaktadır. 6001 sayılı yer alan Karayolları Genel Müdürlüğünün Teşkilat ve Görevleri Hakkında bulunan Kanun’a göre, kaçak geçiş gerçekleştiren kişilerin geçiş ücreti vermeden giriş-çıkış yaptıkları mesafeye ait bulunan geçiş ücretinin 10 katı kadar idari bir para cezası ödemesi gerekmektedir. Fakat bazı durumlarda, sistemden dolayı kaynaklanan sorunlar nedeni ile haksız yere de cezalar da verilebilmektedir. HGS cezalarının kesilmesinde genel uygulama, sistem içerisinde kayıtlı bulunan telefon numarasına mesaj gönderilerek kişinin cezadan haberdar edilmesi şeklindedir. Eğer aracın içerisinde kaydı bulunuyorsa daha sonra para yüklemesi esnasında cezaya sebep olabilen geçiş ücreti düşmektedir. Son zamanlarda vatandaşların kesilen cezalardan haberdar edilmesi için bazı sorunlar yaşanmaktadır. Kişilere ceza kesilmekte, fakat bilgilendirme gerçekleşmemesinden dolayı kişiler kendilerine kesilen cezalardan bihaber olabilmektedir. Bununla beraber 1–1,5 sene önce kesilen cezaların da faiz uygulanarak ödenmesi talep edilmekte veya araç sahipleri adına onlarla ilgili yer almayan bir durumdan kaynaklanan bir ceza kesilebilmektedir. Örnek vermek gerekirse daha önce gidilmeyen bir şehirde ya da belirtilen tarihte kullanılmayan bir gişe içerisinde kaçak geçiş yaptığınız gerekçesiyle araç sahiplerine ceza kesilebiliyor. Hatta herhangi bir aracı yer almayan kişilere dahi ceza gelebilmektedir. Bu yüzden birçok sebepten dolayı vatandaş mağdur olmaktadır. Bir de dikkat edilmesi gereken konulardan bir tanesi ise aracınıza ait plakanın orta bölümden vidalanmamış olmasıdır. Bazı durumlarda araç plakasının ortadan vidalanmış olması, plakada yer alan numaraların kamera tarafından yanlış görüntülenmesine ve bu nedenle yanlış cezaların verilmesine sebep olabildiği anlaşılmıştır. Mesela plaka 0’ın ortasından vidalanması durumunda bu 9 olarak anlaşılabiliyor. Bu yüzden sistemden kaynaklanan bir aksaklık sonucu veya herhangi bir karışıklık nedeni ile haksız yere bir ceza kesilirse eğer, bu durumda araç sahiplerinin HGS cezalarına itiraz edebilme hakkı yer almaktadır. Vatandaşlar HGS cezalarına itiraz ederek mağduriyetlerini kolaylıkla giderebilirler. Vatandaşların ilk olarak yapması gereken kendilerine yer alan bir ceza olup olmadığını sorgulamaktır. HGS cezalarını sorgulamak için farklı alternatifler bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi PTT’ nin resmi sitesi üzerinden diğeri de E-Devlet üzerinden gerçekleştirilmektedir.

PTT Resmi Sitesi Üzerinden HGS Sorgulama

Sorgulama yapmak için öncelikle yazının son bölümünde vermiş olduğumuz linke tıklayınız. Daha sonra aşağıda gördüğünüz sayfa açılacaktır. Aşağıda ki resimlerden takip edebilirsiniz.

Açılmış olan sayfada sağ üst kısımda yer alan Geçiş İhlali Sorgula bölümüne tıklayarak, araç plakanızı kullanarak sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

PTT HGS Geçiş İhlali Sorgulama için TIKLAYINIZ!

E-Devlet HGS Geçiş İhlali Sorgulama

Geçiş ihlali sorgulama işlemlerini dilerseniz E-Devlet sistemi üzerinden de yapabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan tek şey ise E-Devlet şifresine sahip olmaktır. Bu yolla istediğiniz bir PTT şubesine giderek istediğiniz an da E-Devlet şifresini hemen alabilirsiniz. Sorgulama işlemi yapmak için yazının sonunda verdiğimiz adrese tıkladıktan sonra aşağıda gördüğünüz sayfa çıkmaktadır.

Karşınıza çıkacak olan bu sayfada Kimliğimi Şimdi Doğrula bölümüne tıklamanız gerekmektedir. Ardından doldurulması zorunlu olan T.C kimlik numarası ve E-Devlet şifresi bilgilerinizi girerek işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Bunun yanında 444 17 88 no’ lu HGS müşteri hizmetlerini arayarak da çok daha hızlı ve pratik bir şekilde sorgulamayı yapabilirsiniz. Eğer yapmadığı halde bir geçiş ihlali yer alması durumunda ve haksız yere bir ceza kesilmişse kişi itiraz etmesi gerekir.

HGS Cezalarına Nasıl İtiraz Edilir?

HGS cezalarına itiraz söz konusu olduğu zaman, araç sahipleri Emniyet Genel Müdürlüğü’ne müracaatta bulunmalı ve buradan almış oldukları destek ile birlikte gerekli işlemleri yapmaları gerekir. HGS cezalarına itirazda bulunmak isteyen kişilerin tebliğ tarihinden itibaren son 7 gün içerisinde dilekçe ile başvurması zorunludur. İtiraz dilekçesinde kesilmiş olan cezayla ilgili tüm detaylar verilmelidir. Bunun yanında HGS cezalarına itiraz eden araç sahibi cezanın neden iptal edilmesini istediğini, verilen cezanın neden haksız yere verildiğini de açıklaması gerekir. Tüm bunlar yapıldığı zaman ceza inceleme işlemleri daha hızlı ve daha pratik bir şekilde ilerlemektedir. İşlemler sonucunda eğer araç sahibi HGS cezalarına itiraz konusunda haklı bulunması durumunda cezaları iptal edilmekte haklı bulunmazsa cezayı ödemek zorunda kalmaktadır.

HGS Cezalarına İtiraz Dilekçesi

Farklı nedenlerden kaynaklanabilen haksız yere kesilmiş cezalar yer alabilmektedir. Pek çok vatandaşımız ne yazık ki bu mağduriyeti kolaylıkla yaşayabiliyor, böyle bir durumla karşı karşıya kalındığı zaman yapılması gereken şey HGS cezalarına itiraz edebilmektedir. Sonuç olarak HGS cezalarına itiraz edilmesi durumunda en önemli şey acil olarak işlevsel bir dilekçe ile ilgili kuruma başvurmaktır. HGS cezalarına itiraz dilekçesi yazılması durumunda dikkat edilmesi gereken hususlar yer almaktadır. Daha önce de açıklandığı üzere dilekçe üzerinde ceza ile ilgili ayrıntılara yer verilmesi gerekir. Ceza kesilen araçların plakasına, cezanın hangi nedenden dolayı kesildiğine, ceza ücretinin ne kadar olduğuna, neden verilen cezanın iptalini istediğinize ve haksızlığa uğradığınızı düşündüğünüzde yazmak istediğiniz HGS cezalarına itiraz dilekçesinde yer vermeniz gerekir. Yazılacak olan dilekçe, dilekçe yazım kurallarına uygun yer almalı, resmi bir dil kullanılarak yazılmalı, itiraz eden kişinin TC kimlik no, ad-soyad, adres ve telefon bilgileri gibi kişisel bilgilerini içermelidir. Tebliğ edilen HGS ceza tutanağı fotokopisi, sürücü belgesi fotokopisi ve araç ruhsat fotokopisi dilekçeye eklenmesi gerekir.

BİR CEVAP BIRAK