Ana sayfa PTT HGS Cezası Ödeme

HGS Cezası Ödeme

0
PAYLAŞ

HGS yani bilindiği üzere Hızlı Geçiş Sistemi bir çeşit otoyol geçiş sistemidir. Otoyol ve köprülerde olan gişeler aracılığıyla ödeme yapılabilmesi işlemini kapsamaktadır. Ancak bu ödeme sistemi herhangi bir dur kalk işlemi gerektirmeksizin bu gişelerden geçiş işlemi sırasında otomatik olarak cihazlar tarafından kart okuma hizmeti hızlı bir şekilde gerçekleştirerek yapılmaktadır. Fakat geçiş ücretinin iyi bir şekilde transfer edilmesi için her araç için bir HGS çipinin bulundurulması mecburidir. Aracın ön camına yapıştırılması gereken bu çip sayesinde geçiş işlemi yapılırken gişelerde bulunan uzaktan kontrollü cihazlar sayesinde geçiş tutarı direk olarak tahsil edilmektedir. Oldukça hızlı bir geçiş sistemi ve trafik yoğunluğunu azalttığından dolayı ismi Hızlı Geçiş Sistemi olarak belirlenmiştir.

HGS çiplerini almak için herhangi bir PTT şubesi veya anlaşmalı olan Shell bayilerinden temin kolayca elde edebilirsiniz. PTT şubesinden veya Shell bayisinden almış olduğunuz 2 adet çipin bir tanesini aracınızın ön camına diğeriniyse araç ruhsatınıza yapıştırmanız gerekmektedir. Ayrıca geçiş ihlali yapmak istemiyorsanız aracınıza yapıştırmış olduğunuz HGS çipinin içerisinde sürekli olarak yeterli bakiyenin bulunması gerekir. Bu yüzden sık sık bakiye sorgulama işleminizi de yapmanız gerekmektedir. Eğer HGS çip sorgulamasını sık sık yaparsanız herhangi bir geçiş ihlali yapmadan ceza yememiş olursunuz.

PTT Üzerinden HGS Cezası Ödeme

 

Eğer HGS gişelerinden geçiş ihlali yapmış iseniz fakat HGS gişelerinden geçiş ihlali yapıp yapmadığınızdan da emin değilseniz ilk olarak, bu durumu kontrol etmeniz gerekir. Bunu yapabilmeniz için hgsmusteri.ptt.gov.tr internet adresine ulaşım sağlayabilirsiniz. Bu site PTT’nin resmi HGS sitesi olduğu için güvenlik açısından hiçbir sıkıntısı görünmemektedir. Site açıldığında hemen üst bölümde Geçiş İhlali Sorgula menüsünden sorgulama yapmaya başlayabilirsiniz. Bu alana tıkladığınızda hemen alt bir menü açılacak ve bu menü üzerine araç plaka bilgilerinizi girerek, geçiş ihlali kolayca sorgulayabilirsiniz. Eğer gerçekten geçiş ihlali yapmış iseniz, cezalı duruma düşmüş ve HGS cezası ödeme yükümlülüğü altına girmiş olursunuz. Bu işlemi gerçekleştirebilmek için 2 farklı seçeneği deneyerek gerçekleştirebilirsiniz. Bunlardan birincisi PTT şubesi üzerinden HGS cezası ödeme diğeriyse internet üzerinden HGS cezası ödeme işlemidir.

Herhangi bir PTT şubesi üzerinden HGS cezası ödeme işleminizi gerçekleştirebilmek için araç ruhsatıyla birlikte herhangi bir PTT şubesine gitmeniz yeterli olacaktır. Ek olarak diğer trafik cezalarında olduğu gibi Vergi Dairesine veya Gelir İdaresi Başkanlığı’na gitmenize gerek kalmadan direk olarak PTT şubesi üzerinden HGS cezası ödeme işleminizi tamamlayabilirsiniz. Eğer 7 gün içerisinde ödeme yapabilirseniz sadece geçiş bedelini ödeyerek ceza durumundan kurtulabilirsiniz. Ancak 7 günden daha sonra ödeme işlemi yapmaya gittiğinizde, ceza bedeli geçiş bedelinin neredeyse 10 katı kadar olabilir.

Bir diğer HGS cezası ödeme işlemiyse internet üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bunun için ilk olarak hgsmusteri.ptt.gov.tr sitesine güvenli bir şekilde girmeniz gereklidir. Bu site üzerinden üst kısımda bulunan menüden Müşteri Hizmetleri Giriş butonunu tıklayınız.

Açılan alt kısımdaki menü üzerinden üyelik bilgileriyle birlikte giriş yapabildiğiniz göreceksiniz. Bu sorgulama işlemi için üyeliğe sahip olan vatandaşların üyelik bilgileriyle giriş yapması gerekmektedir. Ancak üye olmayan kişiler ilk olarak ekranın sol kısımda bulunan Üye Olun butonuna tıklamalıdırlar. Açılan bir alt menü üzerindeyse gereken bilgiler doldurularak, üyelik işlemi güvenli bir şekilde tamamlanmalıdır. Bu işlemin ardından yine aynı menü kullanılarak üyelik bilgileri istenilen boşluklara doldurularak, sisteme giriş yapılabilir. Giriş yapıldıktan sonra HGS cezası sorgulama işleminizi, oluşturmuş olduğunuz profil üzerinden büyük bir kolaylıkla sağlayabilirsiniz. Böylece HGS cezası sorgulama işleminizi basit bir şekilde, herhangi bir sorun yaşamadan ve zaman kaybı oluşmadan tamamlamış olursunuz.

HGS Cezası Ödeme İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK