Ana sayfa HGS - OGS Sorgulamaları HGS Cezası Sorgulama

HGS Cezası Sorgulama

0
PAYLAŞ

Yoğun olarak kullanılmakta olan köprü ve otoban trafiğine bir çözüm bulabilmek için yıllarca çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmalardan ilki KGS sistemidir. Köprü ve otoban geçişlerinde ücretli geçiş sistemi ilk olarak KGS sistemi ile denenmiştir. Daha sonraki aşamada geçiş ücretinin nakit para ile yapılışı insanların trafikte uzun süre sıra beklemesine, trafiğin yoğunlaşmasına ve zaman kaybına yol açmıştır. Bu sebepten dolayı kartlı geçiş sistemi olarak KGS sisteminin yerini OGS sistemi almıştır. OGS sisteminden kaynaklanmakta olan bir takım eksikliklerden dolayı sistemde yenilenme gereği duyulmuş ve sonrasında Hızlı geçiş sistemi (HGS) uygulamasına başlanmıştır. 2013 yılından beri kullanılmakta olan hızlı geçiş sistemi otoyol ve köprüler üzerinde kart veya etiket sistemi ile geçişi sağlamaktadır. HGS sisteminde geçiş esnasında nakit para geçersizdir. Geçiş için sadece HGS kartı veya HGS etiketi kullanılmaktadır. HGS sisteminde HGS kart veya HGS etiketi kullanan kişilere normal geçiş ücreti üzerinden %20 indirimli olarak geçiş avantajı sağlanmaktadır. HGS kart veya HGS etiketine sahip olabilmek için abonelik gerekmektedir ve abonelik işlemleri PTT merkezinden gerçekleşmektedir. HGS kart veya etiketini PTT şubesinden temin edebileceğiniz gibi aynı zamanda anlaşmalı bankalar ve anlaşmalı akaryakıt istasyonlarından da temin edebilirsiniz. HGS kartı alabilmek için 15 TL HGS etiketi alabilmek için ise 5 TL bir ücret ödemeniz gerekmektedir.

Gişelerden geçiş esnasında HGS kart veya HGS etiketlerinden birine sahip olmanız gerekmektedir çünkü sistem üzerinden bilgiler otomatik olarak algılanarak optik kameralar ile ücret kendiliğinden tahsil edilmektedir. HGS kart veya HGS etiketinizde bakiyenin bittiğinin veya bakiyenin yetersiz olduğunun farkına varmazsanız geçiş esnasında kaçak geçişten dolayı ceza yiyebilirsiniz. HGS sisteminden kaçak geçiş cezası en yüksek trafik cezalarından birisidir. HGS geçişinden kaçak geçiş yapmanın cezası normal geçiş ücretinin 10 katı olarak yansıtılmaktadır. Ancak cezanın size bildirilmesinin ardından 15 gün içerisinde cezayı öderseniz sadece geçiş ücreti tahsil edilmekte diğer cezalar ise otomatik olarak silinmektedir. Ceza süresinin geçirilmesi durumunda ise cezanın hepsini ödeme zorunluluğunuz bulunmaktadır. Cezanın adres değişikliğinden veya başka sebeplerden dolayı elinize ulaşmama gibi durumlar söz konusu olabilmektedir. Böyle durumlara karşı önlem alabilmek için internet üzerinden online olarak HGS ceza sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

HGS Ceza Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

 

HGS ceza sorgulama işlemlerinizi internet üzerinden kısa bir sürede kolayca gerçekleştirebilirsiniz. HGS sorgulama işleminizi aşağıda paylaşılan linke tıklayarak gerçekleştirebilirsiniz. Verilen linke tıkladıktan sonra karşınıza aşağıda verilen ekran çıkacaktır.

HGS ceza sorgulama işleminizi gerçekleştirebilmek için araç plaka bilgilerinizi belirtilen boşluğa doğru bir şekilde girmeniz gerekmektedir. Plakanızı doğru bir şekilde yazdıktan sonra HGS cezası sorgulama için çubuğu sağ tarafa doğru kaydırmanız gerekmektedir. Daha sonra karşınıza HGS cezası sorgulama sonucu ile ilgili bir ekran çıkacaktır. Bu ekrandaki bilgiler ile varsa aracın geçiş ihlal durumu, kesilmekte olan cezanın tutarı, cezanın kesildiği tarih ve cezanın son ödeme tarihi ile ilgili tüm detaylı bilgiye ulaşım sağlayabilirsiniz. Bu ekran üzerinden online olarak gerekli tüm işlemleri kolay, hızlı ve güvenli bir şekilde zaman kaybetmeden halledebilirsiniz.

HGS Cezası Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK